Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić saopštio je danas da se za upis đaka u prvi razred osnovnih škola do sada već prijavilo 14 odsto roditelja od ukupno 66.864 budućih prvaka.
Ružić je u izjavi za Televiziju K1 podsetio na to da je onlajn prijavljivanje putem portala eUprave započelo 22. marta, dok je zvanično zakazivanje počelo juče.
On je objasnio da će se testiranje dece obavljati na tradicionalan način, a u skladu sa epidemiološkim merama, uz podsećanje na to da su zahvaljujući procesu digitalizacije roditelji oslobođeni pribavljanja dokumentacije.
Škole će, kako je precizirao, pribaviti izvod iz matične knjige rođenih i uverenja o prebivalištu, lekarskom pregledu i predškolskom obrazovanju, dok je roditelj samo u obavezi da dovede dete u zakazano vreme i ponese ličnu kartu.
Tekuća školska godina završava se za tri meseca, a obrazovni sistem se odlično snašao od početka pandemije u martu prošle godine, ocenio je Ružić i dodao da je to uspešno urađeno upravo uz pomoć digitalizacije.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući digitalizaciji uspeli smo da organizujemo nastavu na daljinu, da, pored sadržaja koji su dostupni na platformama, imamo i sadržaje preko javnog servisa koji služe kao alat koji pomaže kada deca nisu u mogućnosti da prate onlajn nastavu.
Pokazali smo prilagodljivost i visok stepen odgovornosti učenika, studenata i nastavnog i vannastavnog kadra, pri čemu je dokazano da obrazovni sistem ima rezistentnost prema transmisiji koronavirusa, ukazao je prvi potpredsednik Vlade.
On je, govoreći o nivou obrazovanja koji su učenici tokom prošle godine stekli, rekao da je sinergija digitalne pismenosti dece i digitalne kompetencije nastavnika dala "dvosmernu ulicu", gde oni koji izlažu i daju sadržaje deci umeju da koriste sve tehničke i tehnološke načine da to učine na pravi način.
Ružić je naglasio da je važno to što je zdravstveni deo Kriznog štaba izašao u susret predlogu resornog ministarstva i omogućio da, uz poštovanje epidemioloških mera, učenici koji pohađaju onlajn nastavu mogu da dođu u školu u manjim grupama i poprave ocene.
Ministarstvo je, kako je napomenuo, zbog dosadašnjih mera pomerilo probni završni test za osmake, dok je, na primer, u Bosilegradu od prvog do četvrtog razreda dozvoljeno da deca od 1. do 14. aprila pohađaju nastavu onlajn, upravo zbog loše epidemijske situacije.
On je ponovio da broj zaraženih u obrazovnom sistemu nije alarmantan, i u tom smislu naveo da se procenat obolelih među nastavnim kadrom kreće između dva i tri odsto, a među učenicima i studentima ne prelazi 1,5 odsto.
Prvi potpredsednik Vlade se osvrnuo i na današnje obeležavanje Svetskog dana autizma, rekavši da je inkluzija dece sa autizmom i drugim smetnjama u razvoju jedan od prioriteta Strategije obrazovanja do 2030. godine.
On je podsetio na to da zakonska regulativa za inkluziju takvih đaka već postoji i da se svake godine unapređuje.
Obrazovni sistem poznaje decu sa tim problemima i obaveza je da i toj deci omogućimo da stiču određeno obrazovanje na način koji je komplementaran njihovim mogućnostima, objasnio je Ružić.
On je, takođe, konstatovao da postoji manja zainteresovanost studenata za vakcinaciju protiv koronavirusa, i apelovao na sve građane da se vakcinišu, jer je to jedini način da se izborimo sa ovom zaraznom bolešću.
Za prvih nedelju dana, od kada su otvoreni punktovi na kojima se vakcinišu samo studenti, vakcinisano je približno njih 1.000, dok je do sada vakcinisano približno 44.000 od ukupno 150.000 prosvetnih radnika, precizirao je Ružić.