Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da energetsku efikasnost mogu da realizuju oni koji su stabilni i imaju novca, a naša država je politički i ekonomski stabilna i nema nijednog razloga da rasipamo najplemenitiji vid energije, već da ulažemo u energetsku efikasnost, pomognemo domaćinstvima da zamene staru stolariju i na taj način smanjimo račune za električnu energiju.
Mihajlovićeva je za TV Hepi istakla da je Ministarstvo rudarstva i energetike pripremilo četiri nova zakona, da će biti osnovana uprava za energetsku efikasnost jer je ova oblast naš nacionalni cilj.
Polovinu novca za zamenu vrata i prozora subvencionisaće država i lokalna samouprava, drugu polovinu obezbediće građani. Primera radi, za stan od 50 kvadrata potrebno je ukupno oko 120.000 dinara za zamenu prozora, jer ukoliko imate staru stolariju ona vam onemogućava da štedite. Hoćemo da motivišemo ljude da počnu drugačije da razmišljaju, da ne bacamo energiju, jer će nam to doneti i niže račune za struju, rekla je Mihajlovićeva.
Ona je govoreći i o obnovljivim izvorima energije, navela da će država pomoći da se nabave i solarni paneli koje građani mogu postaviti na krovove svojih kuća i stambenih zgrada.
Hoćemo da omogućimo da svi koji troše električnu energiju mogu i da je proizvode. Pomoći ćemo da se nabave solarni paneli i da se instaliraju na krovove, jer i oni mogu da smanje račune za 10-15 odsto, a kada nismo kod kuće i ne trošimo energiju ona odlazi u sistem i koristite je kasnije. Hoćemo da animiramo građane koliko je zaštita životne sredine važna i koliko korišćenje obnovljivih izvora energije – i sunca, vetra, biomase, može dobra da donese, da počnemo da mislimo drugačije. Svako od nas želi da živi u zdravoj životnoj sredini, to je pitanje normalnog života i budućnosti za nove generacije. I sve što kao Ministarstvo radimo kroz zakone i projekte sada znači da nema priče o energetici bez životne sredine. To je naš generacijski zadatak, poručila je ona.
Potpredsednica vlade je dodala i da su problem individualna ložišta, kojih u Srbiji ima 1.170.000 i koja koriste čvrsta goriva, ali da je važno da vodimo računa šta stavljamo u ta ložišta, da treba koristiti kvalitetnija i zdravija goriva kao što je pelet.