Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da će novi zakoni iz oblasti energetike i rudarstva koje je pripremilo Ministarstvo omogućiti da Srbija dobije bolji ambijent za investicije, da krene u proces dekarbonizacije i klimatski neutralnog razvoja i bude predvodnik u regionu kad je reč o razvoju energetike i rudarstva.
“Dugo smo čekali da dobijemo zakone koji su usklađeni sa evropskim standardima, ali i zakone koji će stvoriti dobar investicioni ambijent, omogućiti rast zaposlenosti. Takođe, ovi zakoni treba da daju polaznu osnovu da krenemo sa reči na dela kad je reč o procesu energetske tranzicije, da više radimo na dekarbonizaciji i klimatski neutralnom razvoju, a da pritom vodimo računa o našoj energetskoj stabilnosti”, rekla je Mihajlovićeva na sednici skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, u okviru koje je prvi put bilo održano i javno slušanje o četiri predloga zakona iz oblasti energetike i rudarstva, navodi se u saopštenju Ministarstva.
“Ponosna sam što prvi put imamo poseban zakon o OIE, jer obnovljivi izvori jesu naša budućnost. U decenijama ispred nas moraćemo da smanjujemo proizvodnju električne energije iz fosilnih izvora, da rešavamo pitanje podzemne eksploatacije uglja i da u isto vreme realizujemo novi investicioni plan koji će težište staviti na izgradnju novih srednjih i velikih hidroelektrana, gasnih elektrana i elektrana koje koriste solarnu energiju, energiju vetra i biomase. Za to je važno da imamo i državne i privatne investicije u oblasti energetike, jer je to ono što pokreće privredni razvoj. Verujem da u narednom periodu učešće energetike i rudarstva sa današnjih 5,5 odsto učešća u BPD-u može biti povećano na između sedam i devet odsto BDP-a”, rekla je Mihajlovićeva.
Potpredsednica Vlade je dodala da će pripremljeni zakoni omogućiti i veću proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora, povećanje energetske efikasnosti, koja mnogo utiče na konkurentnost privrede, ali i na život svih građana i građanki, kao i razvoj rudarstva, koje je ogroman potencijal za budući razvoj Srbije.
Ona je istakla da su predloženi zakoni prošli javnu raspravu i sve procedure i da su u njihovoj izradi učestvovala i privredna udruženja, međunarodne finansijske institucije, kao i građani.
“Bez obzira na sve što je bilo u prošlosti, verujem da sa novim zakonima koje smo pripremili, sa nacionalnim planom za klimu i energetiku koji mora biti završen ove godine, sa već usvojenim zakonom o klimatskim promenam, sa novom strategijom razvoja energetike do 2050. na kojoj radimo, Srbija može biti predvodnik u ovoj oblasti u regionu”, navela je ona.
Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić rekao je da su ovi zakoni od strateške nacionalne važnosti, a da je mehanizam javnog slušanja važan kako bi poslanici mogli da čuju različita mišljenja i dobiju sve informacije koje su im potebni za donošenje odluka. On je dodao da prisustvo predstavnika civilnog društva, kao i međunarodnih organizacija na javnom slušanju omogućava da se čuju različiti stavovi koji će doprineti većem kvalitetu usvojenih zakona.
Na sednici odbora u Skupštini razmatrani su predlozi izmena i dopuna Zakona o energetici i Zakona o rudarstvu i geološkim istrživanjima, i novi zakoni o korišćenju obnovljivih izvora energije i o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.