Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković ocenio je u intervjuu za iransku državnu novinsku agenciju IRNA da Iran i Srbija imaju veoma dobre političke odnose koje treba preneti i na polje ekonomske saradnje.
Selaković je naveo da Memorandum o razumevanju koji je potpisao sa iranskim kolegom Mohamedom Džavad Zarifom definiše zajedničku volju za ponovnim pokretanjem političkih konsultacija, dodavši da se očekuje da iranska delegacija tim povodom dođe što pre u Beograd.
Ministar je poručio da su Iran i Srbija dve prijateljske države koje imaju veoma dobre političke odnose i jedna drugoj pružaju međusobnu političku podršku u međunarodnim forumima.
Selaković je, na pitanje o saradnji Irana i Srbije u borbi protiv koronavirusa, naveo da je sa iranskim zvaničnicima razgovarao o mogućnosti komunikacije i prenošenju iskustava srpskog Instituta „Torlak“.
On je posebno naglasio da naša zemlja neće zaboraviti da Islamska Republika Iran nije priznala i ne priznaje separatizam kosovskih Albanaca, zahvalivši toj zemlji na trajnoj i principijelnoj podršci Srbiji.
Ministar je rekao i da su tokom prošlogodišnjeg sastanka u Vašingtonu, u prisustvu bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, učinjeni veliki napori da se smanje napetosti u političkim odnosima sa Prištinom kroz unapređenje ekonomskih odnosa.
On je, međutim, istakao da se na nesreću, u poslednjih nekoliko nedelja novo rukovodstvo iz Prištine ponaša na način koji pokazuje da nije zainteresovano za primenu sporazuma postignutog u Vašingtonu.
Selaković je ukazao na to da Srbija nije srećna zbog činjenice da je, uz dugi niz godina dobrih odnosa sa Izraelom, ova država podržala separatizam kosovskih Albanaca i da to nije nešto što je dobro primljeno u Beogradu.
On je, govoreći o procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, istakao da je naša država posvećena evropskom putu i da sprovodi pristupni dijalog sa EU, uz preduzimanje mnogih socijalnih i ekonomskih reformi.
Prema njegovim rečima, ono što razlikuje Srbiju od ostalih država regiona na tom putu jeste to što smo mi jedina proglašena vojno neutralna zemlja, dok svi ostali manje-više žele da imaju članstvo u NATO.