Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas predstavljanju portala „Moja srednja škola“, koji omogućava onlajn upis srednjoškolcima, na jednom mestu, kao i prezentaciji pametnih IT kabineta u Prvoj beogradskoj gimnaziji.
Brnabić je tom prilikom istakla da se, uz elektronske servise i eUpravu, teži ka tome da deca iz Srbije budu spremna za poslove 21. veka i da zahvaljujući njima budemo među najuspešnijim državama.
Ona je podsetila na to da je do sada mnogo postignuto u procesu eUprave, navodeći da se nastavlja sa uvođenjem novih elektronskih servisa.
Prema njenim rečima, želimo da imamo državnu upravu na svim nivoima – republičkom, lokalnom, pokrajinskom, koja je na usluzi građanima 24 časa, sedam dana u nedelji, 365 dana godišnje.
Elektronske usluge, što pokazuje i danas predstavljeni portal, omogućavaju građanima da ne moraju da uzimaju slobodne dane da bi prikupili sve papire koji su im potrebni za određenu prijavu, već da mogu da to urade kada njima najviše odgovara, objasnila je premijerka.
Uvođenje elektronskih servisa je, kako je poručila, najbolji način da državna uprava postane najefikasnija, da se borimo protiv korupcije i da državna uprava postane servis građana.
Brnabić je, kada je reč o podršci mladim ljudima, ukazala na to da se na tome radi od 2016. godine, uz napomenu da je 2017. uvedeno programiranje kao obavezan predmet od petog razreda u osnovnim školama.
Takođe, kako je dodala, ove godine smo dobili prvu generaciju sa znanjem svih programskih jezika, što je ogromna prednost koju naši osnovci imaju u poređenju sa osnovcima u Evropi i svetu.
To je veliko bogatstvo i zato će srednjim školama biti teže i izazovnije da animiraju te mlade ljude koji imaju takva znanja, zbog čega dodatno ulažemo u unapređenje srednjih škola, podvukla je predsednica Vlade.
Ona je najavila da će se od 1. septembra u škole uvesti i predmet osnove veštačke inteligencije, i ocenila da je to dodatna investicija i velika prednost naših đaka.
Prema njenim rečima, tendenciju države da što više ojača mlade ljude i pripremi ih za poslove 21. veka pokazuje i to što su od 2015. godine formirana tri nova naučna instituta, i to sva tri u oblasti informacionih tehnologija.
Reč je, kako je precizirala, o SENS-u, Institutu informacione tehnologije u okviru Univerziteta u Kragujevcu i Institutu za razvoj veštačke inteligencije sa sedištem u Novom Sadu, dok su pre toga poslednji naučni instituti bili formirani u SFRJ.
To je samo jedna mala pločica u tom mozaiku, ali svaka je izuzetno važna da sklopimo mozaik da Srbija bude najuspešnija zemlja u Evropi u 21. veku, podvukla je Brnabić.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić objasnio je da portal „Moja srednja škola“ sada po prvi put u sebi objedinjuje sve informacije i servise koji su bili dostupni i u ranijem periodu, ali ne na tako jedinstven način.
Uz pomoć portala, na kojem će moći sve da se uradi na jednom mestu kada je reč o upisu u srednje škole, biće smanjen stres roditeljima i učenicima, kojima taj upis predstavlja „šok“ kao i upis u prvi razred osnovne škole, objasnio je on.
Prebacili smo administrativni pritisak i zato je važno da znamo da sve usluge stoje na raspolaganju na jednom mestu, podvukao je Ružić.
On je, komentarišući pametni IT kabinet u Prvoj beogradskoj gimnaziji, najavio da će uskoro biti 30 takvih pametnih kabineta širom zemlje, a da će se kasnije to proširiti.
Prema njegovim rečima, postoji sinergija između stručnjaka u polju obrazovanja i informacionih tehnologija, i to je ono što daje ovakve rezultate.