U Poreskoj upravi, koja je zadužena za primenu Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, sada se obrađuju podaci o imovini za više od 1.000 ljudi.
Kako je rečeno u Poreskoj upravi, u okviru Registra rizika, na osnovu kojih Odeljenje za rizike radi njihovu analizu, postoje jasno definisani kriterijumi po kojima se određuje čija će se imovina proveravati, preneo je Bankar.rs.
Pritom se kao osnovni kriterijum uzima nesrazmera između prijavljenih prihoda i uvećanja imovine, pa će, kako navode u Upravi, građani kod kojih je utvrđena najveća nesrazmera, biti prvi kod kojih će se raditi provera.
U Upravi je formirana posebna organizaciona jedinica, koja je nadležna za obavljanje poslova u vezi primene ovog zakona, a podaci o imovini fizičkih lica prikupljeni su od državnih organa, uključenih u sprovođenje ovog zakona.
To su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Narodna banka Srbije, Uprava za sprečavanje pranja novca, Agencija za sprečavanje korupcije, Republički geodetski zavod, Agencija za privredne registre, Centralni registar hartija od vrednosti.