Promet faktoringa iznosio je 930 miliona evra prošle godine, od čega domaći faktoring čini skoro 90 odsto ukupnog prometa. Poslovima faktoringa u Srbiji bavi se 17 privrednih društava i 10 banaka, a da bi se ovaj finansijski instrument još efikasnije koristio, posebno u sektoru malih i srednjih preduzeća, poželjne su izmene i dopune postojećeg zakonskog rešenja, kaže za "Preduzetnik" Katarina Ocokoljić, sekretar Udruženja finansijskih institucija Privredne komore Srbije.
Zakon o faktoringu, donet 2013. godine, uspostavio je dobre osnove za razvoj ove specifične finansijske usluge, ali je u međuvremenu, ukupni regulatorni okvir znatno izmenjen donošenjem ili izmenama drugih propisa koji utiču na obavljanje delatnosti faktoringa.
Cilj aktivnosti Sekcije za faktoring PKS jeste unapređenje regulatornog okvira za razvoj faktoringa i približavanje ove usluge izvozno orijentisanom MSP sektoru.
Ekonomskim rečnikom, to je finansijska usluga kupoprodaje postojećeg nedospelog ili budućeg kratkoročnog novčanog potraživanja, nastalog po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga u zemlji i inostranstvu.
Iza ove, pomalo rogobatne definicije, krije se finansijska usluga, koja se prvi put pominje još u Hamurabijevom zakoniku, ali procvat doživljava u drugoj polovine prošlog veka, a od 2000. dostupan je i u Srbiji.
To je vid finansiranja obrtnih sredstava, izuzetno povoljan za mala i srednja preduzeća, naročito onih koja su okrenuta novim tržištima i klijentima.
Prednosti faktoringa u odnosu na klasične finansijske usluge u sferi trgovanja su mnogobrojne. Ugovor o faktoringu obezbeđuje stabilno finansiranje, smanjen rizik, naplatu, ali i pouzdane informacije o poslovnom partneru.
U poslovima faktoringa proverava se kreditna sposobnost dužnika, što je izuzetna prednost za mala i srednja preduzeća, bez istorije poslovanja ili sa bilansima opterećenim investicionim ulaganjima, bez dovoljno mogućnosti za klasično zaduživanje.
To praktično znači, da faktoring mogu koristiti i privrednici koja nisu kreditno sposobni ili nemaju slobodna odgovarajuća sredstva obezbeđenja, ali imaju kvalitetna nedospela potraživanja.
Poseban vid faktoringa je obrnuti faktoring u kom se finansiraju obaveze klijenta prema dobavljačima. Predmet obrnutog faktoringa je nedospelo kratkoročno novčano dugovanje, nastalo na osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluge.
Faktor na osnovu faktura vrši transfer sredstava ka dobavljačima, a kupac svoje obaveze prema faktoru izvršava u dogovorenom roku. Na ovaj način klijent faktora sebi obezbeđuje duže rokove plaćanja, a time i dodatne popuste kod svojih dobavljača.
Obrnuti faktoring takođe može biti domaći i inostrani, a oko trećine ukupnog prometa faktoringa u Srbiji predstavlja upravo obrnuti faktoring, prenela je PKS.