Sektor turizma i putovanja u 2020. je zbog pandemije i ograničenja putovanja smanjio svoj doprinos u globalnom BDP-u za 49 posto u odnosu na 2019., na oko 4.700 milijardi američkih dolara, pokazju podaci Svetske turističke organizacije (WTTC).
WTTC u svom istraživanju o uticaju pandemije na svetski turizam u 2020. ističe i podatak da je u tom sektoru zbog pandemije u svetu prošle godine izgubljeno gotovo 62 miliona radnih mesta ili 18,5 posto ukupnog broja, a još milioni radnih mesta 'vise o koncu', preneo je Seebiz.
"Mnoge zemlje preduzimaju mere i aktivnosti za otvaranje turizma, u čemu optimizam donosi i vakcinacija, ali mora se 'pritisnuti' više da oporavak bude brži. Verujemo da će to u potpunosti postići samo zemlje koje nude sigurnost i jasan protokol za putovanja, a oporavak se može postići i kombinacijom odmora uz nošenje maski i poboljšane zdravstvene i higijenske zaštite kao dopuna vakcinaciji", smatraju u WTTC, koji predstavlja privatni sektor.
Zbog, kako kažu, preskupih i 'nezgodnih' PCR testova, pozivaju vlade širom sveta da prihvate pristupačnije antigenske testove za turizam i putovanja, jer bi i to, kao i jača koordinacija i jasni protokoli mobilnosti, omogućili uspešniji nastavak međunarodnih putovanja, a to će zaštititi radna mesta.
Prema WTTC rang listi, SAD i Kina su u 2021. zadržali svoje pozicije koje su imale pre pandemije - SAD je tako broj jedan u svetu za turizam i putovanja, a Kina na drugom mestu, iako je doprinos tog sektora BDP-u na oba tržišta smanjen u 2020. - u SAD za 41 posto, a u Kini za 60 posto u odnosu na 2019. godinu.
Japan se probio sa četvrtog na treće mesto te liste, s padom doprinosa turizma i putovanja BDP-u gotovo upola manjem od kineskog - za 37 odsto, dok je Nemačka po padu tog doprinosa od gotovo 47 odsto 'pala' na listi s trećeg na četvrto mesto.
Na petom mestu je Italija, koja je uprkos padu doprinosa turističkog sektora BDP od 51 posto i jako teškoj situaciji s pandemijom te dugotrajnom zatvorenošću, uspela 'skočiti' za jedno mesto, sa šestog na peto.