Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas da energetska tranzicija ne znači ni naglo zatvaranje termoelektrana ni gubitak radnih mesta, već pre svega donošenje plana do 2050. godine koji će obezbediti da Srbija ima dovoljno energije, a što podrazumeva i investicije u izgradnju novih energetskih kapaciteta i otvaranje novih radnih mesta.
Mihajlovićeva je u izjavi za javnost navela da bi se Srbija našla među dobitnicima energetske tranzicije, Ministarstvo rudarstva i energetike zajedno sa svim drugim nadležnim institucijama priprema planove i strategije koji omogućavaju da delujemo pravovremeno, da planiramo rad naših elektrana do 2050. godine i obezbedimo da Srbija ima dovoljno energije u decenijama ispred nas.
Ona je napomenula da nasuprot tome stoje netačna i zlonamerna tumačenja ovih namera, sa ciljem da se iz nečijih ličnih ili političkih interesa izazove strah kod radnika EPS-a da će sutra ostati bez posla, a termoelektrane ugašene preko noći.
Prema njenim rečima, oni koji proces energetske tranzicije, u kojem se nalazi ne samo Evropa već čitav svet, pokušavaju da u Srbiji podriju već u samom početku, u fazi planiranja, pokazuju da ne žele dobro ni najvećim energetskim kompanijama ni njihovim zaposlenima.
A istina je da energetska tranzicija znači planiranje, kao i velike investicije u nove energetske kapacitete. Investicije podrazumevaju i nova radna mesta koja će se otvarati zbog izgradnje i upravljanja novim hidroelektranama, gasnim elektranama, solarnim elektranama, vetroelektranama, i drugim elektranama koje koriste obnovljive izvore energije, kao i u proizvodnji pratećih tehnologija, komponenti i opreme, objasnila je ona.
Ministarka rudarstva i energetike je istakla da čitav ovaj proces nije otpočeo niti će se desiti preko noći, već se njime upravlja planski i strateški, u dogovoru države, preduzeća, sindikata i zaposlenih, kao što smo radili i u slučaju podele delatnosti i izdvajanja "Elektrodistribucije Srbije" iz EPS.
Mihajlovićeva je ukazala na to i da će se na isti način, zajedno sa sindikatima praviti i planovi rada elektrana do 2050. godine koji podrazumeva i postepeno smanjivanje proizvodnje električne energije iz uglja.