Tokom ove nedelje objavljene su izuzetne američke prodaje kukuruza Kini, ali one nisu zaustavile kretanje naniže koje je zabeleženo od objavljivanja USDA izveštaja. Međunarodna situacija ostaje napeta, naročito u Brazilu. Pad potencijalne proizvodnje u toj zemlji je potvrđen za drugi usev kukuruza, koji je teško pogođen sušom. Setva kukuruza je dostigla 67% u SAD.
Tržište pšenice imalo je koristi od kompleksa žitarica i zabeležilo je novi maksimum ove sezone. Međutim, zbog snižavanja cena kukuruza, cene pšenice takođe padaju. Pristizanje kiše bi trebalo da smanji zabrinutost proizvođača zbog sadašnjeg nedostatka vode. Setva jare pšenice u SAD-u dostigla je 70%. U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je pojeftinila 4,95%, a kukuruz je pojeftinio 5,32%.
Soja je, u odnosu na prošlu nedelju, poskupela 0,42%, a sojina sačma je pojeftinila 0,98%. Na početku nedelje, tenzije na tržištu su gurnule cene soje u Čikagu na najviše nivoe od leta 2021. Sojina sačma je takođe napredovala na nove maksimume. Setva soje u SAD-u napreduje, a podaci USDA pokazuju da je zasejano 40% površina. Tenzije oko zaliha u SAD-u su potvrđene za ovu sezonu u skladu sa očekivanjima. Ta situacija se nastavlja i u novoj sezoni, gde će zalihe ostati ispod 4 miliona tona.
U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica (septembarski fjučers) je pojeftinio 6,19%, a kukuruz je pojeftinio 3,10%.
Cene kukuruza zabeležile su nove maksimume za prispeće jun 2021. Kod pšenice u ponedeljak je zatvoren ugovor za maj 2021. Nove padavine zabeležene poslednjih dana su dobrodošle postojećim usevima i nedavno zasejanim površinama širom Francuske. Setva kukuruza u Francuskoj je imala dobar napredak i usev bi trebao da ima koristi od kiše.
Cene žitarica i uljarica na Evronekstu su oštro pale, usled izveštaja USDA. Prognoza novih padavina u Francuskoj narednih dana donosi olakšanje sa izgledima poboljšanja stanja useva i nicanja prolećnih useva. Cene kukuruza su takođe snižene usled očekivanja novog rekorda proizvodnje za sezonu 2021/22. U EU se procenjuje rast proizvodnje od 4,2% u odnosu na rod 2020.