Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

NBS zamenila 227,1 milion švajcarskih franaka

Novčanice
Srpska ekonomija

Rok u kojem je Narodna banka Srbije omogućila bankama da zamene novčanice osme serije švajcarskog franka – za novčanice devete serije bez naknade, odnosno za devize – po redovnim uslovima za zamenu opticajnih novčanica istekao je 31. maja.

Tokom maja NBS je bankama zamenila ukupno 227,1 milion švajcarskih franaka osme serije, od čega se 44% (99,7 miliona) odnosi na zamenu za novčanice devete serije, a 56% (127,4 miliona) na zamenu za devize u istoj valuti.

Ti podaci pokazuju da je jedinstvena inicijativa Narodne banke Srbije da za mesec dana produži zamenu vanopticajnih novčanica po povoljnim uslovima, a radi podrške građanima, bila izuzetno uspešna, jer je veliki broj građana kod poslovnih banaka i ovlašćenih menjača u Srbiji zamenio novčanice švajcarskog franka povučene iz opticaja.

NBS je u decembru 2020. godine obavestila javnost o najavljenom povlačenju osme serije švajcarskog franka, a u dodatnom periodu od mesec dana nakon povlačenja novčanica iz opticaja (30. april 2021.) omogućeno je da zamenu po povoljnim uslovima obave i građani koji do tada to nisu učinili.

Od 1. juna ove godine banke i ovlašćeni menjači, u skladu s važećim propisima, mogu, ali nisu u obavezi, da od građana primaju novčanice osme serije švajcarskih franaka.

Ukoliko banke i ovlašćeni menjači budu primali novčanice osme serije švajcarskog franka posle ovog datuma, to će činiti pod uslovima i uz naknade o kojima odlučuju samostalno.

Narodna banka Srbije će poslovnim bankama i dalje zamenjivati osmu seriju švajcarskog franka, ali pod uslovima koji važe za zamenu vanopticajnih novčanica. Takođe, Narodna banka Srbije ne obavlja poslove s fizičkim licima, tako da građani ne mogu švajcarske franke da zamene u NBS.

Novčanice osme serije švajcarskog franka, kao i novčanice šeste serije, moguće je, bez vremenskog ograničenja i bez naplate naknade, zameniti na šalterima Nacionalne banke Švajcarske u Bernu i Cirihu, kao i u agencijama koje se nalaze u većim gradovima Švajcarske.

NBS navodi da novčanice prvih pet serija švajcarskog franka nije moguće zameniti ni u Nacionalnoj banci Švajcarske, kao i to da novčanice sedme serije pripadaju rezervnim novčanicama, koje nikada nisu puštene u opticaj.

Takođe, novčanice šeste i osme serije, koje su povučene iz opticaja, mogu se poslati poštom na adresu Nacionalne banke Švajcarske, a iznos koji predstavlja ukupnu nominalnu vrednost novčanica podnetih na zamenu uplaćivaće se na račune podnosioca kod banaka u Srbiji.

Ostali naslovi

Švedski eksperti o praktičnoj primeni geoprostornih podataka
Srpska ekonomija
U okviru projekta "Unapređenje poslovne klime u Srbiji" održana je u maju još jedna radionica za predstavnike jedinica lokalne samouprave koje su uključene u realizaciju tog projekta koji RGZ sprovodi u saradnji i uz podršku švedskih kolega
Kragujevački Fakultet medicinskih nauka poboljšao poziciju na Šangajskoj listi
Srpska ekonomija
Univerzitet u Kragujevcu se i ove godine (za akademsku 2020.), zahvaljujući Fakultetu medicinskih nauka, treći put za redom našao se na prestižnoj Šangajskoj listi najprestižnijih Univerziteta u svetu za oblast klinička medicina. Medicinski fakultet u okviru kragujevačkog Univerziteta rangiran je između 201. i 300. mesta
Veći promet robe u trgovini na malo
Srpska ekonomija
Promet robe u trgovini na malo u Srbiji u aprilu 2021. godine, u odnosu na april 2020. godine, veći je u tekućim cenama za 47 odsto, a u stalnim cenama za 42 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku
Ugostiteljski objekti do ponoći rade od danas
Srpska ekonomija
Ugostiteljski objekti od danas će moći da rade svaki dan do ponoći i u otvorenom i u zatvorenom prostoru, prema odluci Kriznog štaba za zaštitu zdravlja
Digitalni zeleni sertifikat od srede i na šalterima pošta
Srpska ekonomija
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu Srbije najavila je da će građani Srbije od srede, pored Portala eUprave, moći da dobiju Digitalni zeleni sertifikat i na šalterima 200 pošta širom zemlje, uz važeći pasoš
Kurs 117,5743 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5743 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Unapređenje saradnje sa Slovačkom u energetskom sektoru
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa ambasadorom Slovačke u Srbiji Fedorom Rosohom o saradnji dveju država u energetskom i rudarskom sektoru, sa posebnim osvrtom na zelenu energiju i obnovljive izvore
Postepena normalizacija rada ugostiteljsko-turističkog sektora
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić ocenila je da je današnja odluka Kriznog štaba da se dozvoli rad ugostiteljskim objektima napolju i unutra do ponoći još jedan bitan korak ka normalizaciji funkcionisanja ugostiteljsko-turističkog sektora
Dolar blago oslabio prema korpi valuta, evro stagnira
Srpska ekonomija
Na svetskim tržištima vrednost dolara prema korpi valuta danas je blago pala, dok je prema kineskoj valuti otišla na najniži nivo poslednje tri godine
Štadlerovi brzi vozovi za Srbiju biće najmoderniji u Evropi
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović najavio je da će prvi voz za brzine do 200 kilometara na sat, koji je Srbija naručila od eminentne švajcarske kompanije "Štadler", biti isporučen za pet meseci