Domaća građevinska operativa odigrala je jednu od najvažnijih uloga u očuvanju zdravstvenog sistema Srbije i spasavanju ljudskih života tokom proteklih više od godinu dana pandemije. U rekordnom roku, do tada neviđenom prilikom izgradnje bolnica u našoj zemlji, podigli su od temelja do krova najsavremenije kovid bolnice i tako omogućili hitno lečenje obolelih građana.
Svakog dana tokom četiri meseca gradnje kovid bolnica u Kruševcu i Batajnici, zidali su građevinci po kiši i snegu, da što pre izvrše zadatak i sačuvaju građane od korone. Satisfakciju neimarima, pola godine od završetka radova, daje činjenica da su u odbrani zdravlja nacije učestvovalale i njihove ruke.
Najteži izazov bio je ispoštovati rokove. Tokom izgradnje bilo je važno iskoristiti svaki sat, bez praznog hoda, svedoči Miloš Zečević, direktor inženjeringa kompanije Termomont koja je predvodila izgradnju kovid bolnica.
"Planiranje je bilo osnova uspeha. Svi su bili svesni zadatka i obaveze koja je bila pred njima. Ni u jednom trenutku se niko nije predavao i pored više od 50 zaraženih koronom. Zahvaljujući timskom radu i volji svih angažovanih, uspeh je ostvaren", ponosno ističe Zečević.
Rad na građevini uvek sa sobom nosi rizike. Međutim, tokom izgradnje bolnica, ni jedan radnik nije povređen, dodaje on. Dvadeset i četiri časa je na gradilištima bilo i do 600 radnika. U finišu izgradnje, čak hiljadu radnika, danju i noću, gradilo je i opremalo ove zdravstvene ustanove.
"Paralelno sa završetkom radova, kako bi se stigao rok, noću se unosila medicinska oprema, kreveti i respiratori… Više od 100 šlepera opreme, kako bi sve bilo spremno za prijem pacijenata".
Za tri decenije poslovanja Termomonta, nikada nisu imali ovako kompleksan zadatak. Ni građevinska struka u Srbiji nije se susrela sa projektom koji je zahtevao da se za samo četiri meseca isprojektuje, izgradi i opremi bolnica, kaže Zečević.
Kada pandemiji dođe kraj, obe moderne bolnice ostaće deo zdravstvenog sistema naše zemlje nudeći građanima najsavremenije uslove lečenja. Biće svedoci jednog vremena, zajedničkog građevinskog i društvenog poduhvata, domaćih neimara i državnih institucija.
Ukupno 250 kreveta intenzivne i 680 kreveta poluintenzivne nege nalazi se u kovid bolnici VK "Zemun ekonomija" u Batajnici. Kovid bolnica u Kruševcu ima 150 kreveta intezivne i 350 kreveta poluintezivne nege, a ukupno 500 kreveta.
U planu je izgradnja još jedne kovid bolnice koja će se graditi u Novom Sadu. Bolnica bi trebalo da ima 600 novih ležajeva, od toga 200 intenzivne nege.