Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Izdato više od 400.000 digitalnih zelenih sertifikata preko portala eUprave

Srbija
Srpska ekonomija

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović saopštio je da je do jutros u Srbiji dato 5,2 miliona doza vakcina protiv koronavirusa.

Jovanović je naveo da je do sada dato 2,7 miliona prve doze i 2,5 miliona druge doze vakcine, i dodao da je Srbija sve bliže broju od 50 odsto vakcinisanog punoletnog stanovništva.

On je rekao da je približno 20 gradova prešlo cifru od 50 odsto vakcinisanih, pri čemu se na vrhu liste nalaze Priboj i Niš, koji su dostigli broj od 60 odsto.

Tu su, kako je naveo, još i Beograd, Bosilegrad, Užice, Mali Zvornik, Kikinda, Novi Sad, Kladovo i sve je više onih koji se približavaju tom broju od 50 odsto.

Direktor Kancelarije je, međutim, ukazao i na to da se u sedam lokalnih samouprava vakcinisalo manje od 30 procenata građana i to u Tutinu, Novom Pazaru, Lajkovcu, Mionici, Žagubici, Ljigu i Ubu.

On je za RTS rekao i da se tokom vikenda vakcinisao veliki broj stranih državljana u Srbiji, a da državljani Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije mogu slobodno da se vakcinišu na punktovima u našoj zemlji.

Jovanović je naveo i podatak da je preko portala eUprave izdato više od 400.000 digitalnih zelenih sertifikata, pri čemu je objasnio da državljani naše zemlje, koji su prvu dozu primili u inostranstvu, mogu da prime drugu dozu u Srbiji, ali da će im u pomenuti sertifikat biti upisana samo ona vakcina koju su primili u Srbiji.

Prema njegovim rečima, od četvrtka počinje održavanje velikih festivala u Srbiji, a organizatori tih događaja su u kontaktu sa Kriznim štabom koji odobrava velika okupljanja.

Ideja je da oni koji imaju digitalni zeleni sertifikat mogu da učestvuju na ''Egzitu'', dok je za one, koji se nisu vakcinisali, predviđeno PCR testiranje i dobijanje brzog rezultata koji može da se pokaže na telefonu, rekao je Jovanović, uz ocenu da su festivali motivacija mladima da se vakcinišu.

Direktor Kancelarije je ponovio apel mladima da se vakcinišu jer je u populaciji od 18 do 30 godina vakcinu primililo samo nešto više od 17 odsto građana.

Ostali naslovi

Poštanska štedionica kupuje Komercijalnu banku u Banjaluci
Srpska ekonomija
Banka Poštanska štedionica potvrdila je listu Politika da inicijativa za kupovinu Komercijalne banke u Banjaluci od NLB grupe, koja je vlasnik matične Komercijalne banke Beograd, postoji i da je proces u toku
Promocija nordijskog hodanja u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić rekla je, na skupu Nordijske poslovne alijanse povodom podrške pokretu Nordijskog hodanja u Srbiji, da će naša zemlja u narednom periodu staviti akcenat na zdravstveni turizam
Kurs 117,5713 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5713 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Građani Srbije od sutra i u Holandiju samo sa pasošem
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić izjavila je danas da građani Srbije od sutra mogu da putuju u Holandiju samo uz pasoš i bez bilo kakvih potvrda, a isto važi i za Holanđane koji dolaze u našu zemlju
Turske kompanije spremne za poslovanje u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović sastao se danas u Ankari sa ministrom saobraćaja i infrastrukture Turske Adilom Karaismailogluom i turskim privrednicima
Efikasno prerađivanje otpadnih voda važno za razvoj zelene ekonomije
Srpska ekonomija
Iskustvo Izraela u efikasnom upravljanju, tretmanu i preradi otpadnih voda, dragoceno je za Srbiju, koju na putu evropskih integracija očekuje ogroman investicioni ciklus u sektoru zaštite životne sredine. Očekuje se da će investicije u tretman otpadnih voda u narednih 20 godina dostići 20 milijardi evra, istakao je Mihailo Vesović, direktor Sektora za internacionalizaciju Privredne komore Srbije
Veliki značaj ulaganja u energetsku infrastrukturu za razvoj Srbije
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović obišla je danas, sa direktorkom "Elektromreže Srbije" (EMS) Jelenom Matejić i načelnicom Podunavskog okruga Jasnom Avramović, rekonstruisanu trafo-stanicu Smederevo 3
Bespovratna pomoć nedovoljno razvijenim opštinama
Srpska ekonomija
Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za razvoj nedovoljno razvijenih opština Novice Tončeva saopštio je danas da je u maju ove godine ukupno 41 nedovoljno razvijena opština u Srbiji dobila bespovratnu pomoć od 320 miliona dinara
Vol Strit porastao, Nasdak na rekordnom nivou 
Srpska ekonomija
Na Vol Stritu su berzovni indeksi porasli, pri čemu je Nasdak dostigao novi rekordni nivo, što se dogodilo najviše zbog snažnog rasta cena deonica nekoliko tehnoloških divova
Redovno javljanje uz lično prisustvo tražioca zaposlenja
Srpska ekonomija
Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava korisnike svojih usluga, nezaposlene i poslodavce, da će se, u skladu sa Uredbom Vlade o ublažavanju epidemioloških mera, redovno javljanje nezaposlenih lica, kao i individualni razgovori sa nezaposlenima, obavljati isključivo neposredno, uz lično prisustvo tražioca zaposlenja