Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je naša zemlja hrabro i odgovorno ušla u maticu promena globalne transformacije, koja uključuje i prelazak na zelenu ekonomiju.
Joksimovićeva je, na otvaranju regionalne konferencije "Tranzicija ka zelenoj ekonomiji", istakla da su javne politike, a posebno one vezane za zelenu agendu, nove načine rada, proizvodnje i potrošnje, kao i "bešumnog" prelaska ka cirkularnoj ekonomiji, pitanja kojima se bave sve najrazvijenije države sveta, pa i Srbija.
Prema njenim rečima, ova tema nadilazi ideologije i mora biti predmet interesovanja svih aktera u društvu za koju svi moraju biti odgovorni, i to od centralnih nivoa vlasti, akademske zajednice, lokalne zajednice, a posebno biznis zajednice.
Ministarka je pozdravila umrežavanje poslovnih jedinica širom Zapadnog Balkana kada je reč o zelenoj ekonomiji.
Moja ključna poruka za današnji skup jeste neophodnost partnerstva i to na svim nivoima. Partnerstva koje premrežava tradicionalne podele javnih politika koje dugo kao da nisu komunicirale i gde smo imali razdvajanje rada javnog sektora, aktera poslovnog društva, mikro preduzetništva, poslovnih nacionalnih udruženja i međunarodnih poslovnih udruženja, navela je ona.
Joksimovićeva je podsetila na to da je u novoj metodologiji pregovora, koja je poglavlja grupisala u klastere, EU identifikovala klaster četiri, koji se odnosi na zelenu agendu, digitalizaciju ili održivu povezanost, gde su četiri poglavlja.
To su, kako je precizirala, Poglavlje 21, koje se odnosi na trans-evropske mreže, zatim Poglavlje 14 vezano za transport, Poglavlje 27, koje se tiče zaštite životne sredine i Poglavlje 15, koje se odnosi na energetiku.
Ona je naglasila da su sve ovo značajna i povezana poglavlja, i izrazila zadovoljstvo da smo u poslednjih mesec i po dana, uz ogromne napore, uspeli da pripremimo ceo klaster četiri.
Takođe, kako je dodala, pripremljen je i klaster tri, koji se odnosi na inkluzivni rast i kompetitivnost, gde se nalazi osam pregovaračkih poglavlja.
Ministarka je, kao posebno važno za region, naglasila to što je nedavno usvojena IPA 3 finansijska perspektiva od 2021. do 2027., podsetivši na to da je resorno ministarstvo u okviru IPA 2 finansijske perspektive sprovelo važne projekte povezane i sa oblašću životne sredine, digitalizacijom i održivom povezanošću.
Kroz IPA 3 finansijsku perspektivu, koja sledi, opredeljena su značajna sredstva za sve nas u regionu, ali ne više po nacionalnim alokacijama, već po projektima, i to onim koji će imati jak elemenat povezanosti i sprovođenja projekata koji se tiču pre svega klastera čestiri, objasnila je Joksimović.
Ona je napomenula da je Srbija još prošlog leta kandidovala brojne projekte od kojih su neki već prihvaćeni, a uglavnom je reč o projektima koji se tiču zelene i digitalne agende.