Mesec jun, statistički posmatrano, je u odnosu na prethodni mesec zabeležio pad cena primarnih poljoprivrednih proizvoda kukuruza i soje, dok je pšenica imala uzlazni trend. Ukupan promet preko “Produktne berze” je iznosio 12.012 tona robe, što je za 16,88% manje nego prethodnog meseca, dok je finansijska vrednost prometa iznosila 427.141.200,00 dinara, odnosno za 14,31 % manje nego u maju.
Kukuruz je bio količinski najdominantnija berzanska kultura u trgovini sa ukupno prometovanom količinom od 6.668 tona. Prve nedelje proteklog meseca, vremenske prilike, pre svega na američkim tržištima, su bile jedan od faktora koji je uticao na pozitivan cenovni trend i na domaćem tržištu. Samim tim, došlo je do povećane izvozne tražnje za ovom žitaricom. Trgovanje je bilo u cenovnom rasponu od 25,50 din/kg do 26,30 din/kg bez PDV-a. Međutim, sredinom meseca, tržišta kukuruza su oštro pala prateći Čikago, što je dovelo do pada cene ove žitarice i na domaćem tržištu. Ovakav cenovni trend je bio korelativan sa dešavanjima na referentnim svetskim i regionalnim tržištima. Berzanski ugovori za promptnu isporuku su zaključeni na cenovnom nivou od 25,00 do 25,20 din/kg bez PDV-a, dok su ugovori sa klauzulom “gratis lager” jul/avgust realizovani po ceni od 25,50 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena je iznosila 25,62 din/kg bez PDV-a (28,19 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodni mesec zabeležen je pad od 3,36 %.
Usled povećane tražnje, pšenica je tokom čitavog meseca beležila pozitivne cenovne trendove, a trgovanje je počelo na nivou od 23,00 din/kg bez PDV-a. Slaba ponuda je bila razlog za intenzivniju tražnju za kupovinom od strane mlinara, domaćih prerađivača i izvoznika. Posledica ovakve okolnosti, jeste cena od 24,50 din/kg bez PDV-a koja je registrovana krajem meseca. Malo ko je očekivao ovakav cenovni skok prošlogodišnjeg roda, s obzirom da se žetva pšenice roda 2021. godine očekivala da počne krajem juna/početkom jula.
Nakon snažnog pada od oko 10% koji je zabeležen krajem maja, soja je imala negativan cenovni trend tokom juna. Posledica pada cene ove uljarice su dešavanja na ino-tržištima. Odsustvo potražnje za ovom uljaricom konstantno je pomeralo cenu naniže. U periodu potpune tržišne pasivnosti, soja je pronalazila svoje mesto na berzanskom tržištu. Berzanski ugovori su zaključeni u cenovnom rasponu od 74,70 do 78,00 din/kg bez PDV-a, sa izraženom tendencijom pada cene ove uljarice. Ponderisana cena je iznosila 75,16 din/kg bez PDV-a (82,68 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodni mesec zabeležen je pad od 9,08 %.
Žetva ječma je počela u drugoj polovini meseca. Prvi ugovor na robno-berzanskom tržištu je registrovan po ceni od 19,60 din/kg bez PDV-a, gde je zabeležen rast od 35,62% u odnosu na prvu registrovanu cenu (14,60 din/kg bez PDV-a) prošlogodišnjeg roda. Kada je žetva bila u punom jeku, interesovanje za kupovinom je bilo najintenzivnije. Ugovori su zaključeni u cenovnom opsegu od 20,00 do 20,30 din/kg bez PDV-a. Poslednjeg dana juna, zabeležen je cenovni pad, a trgovanje je bilo na istom nivou kao na početku žetve.
Uljana repica je proizvod kod koga volatilnost bila najveća poslednjih meseci. Početkom meseca, cena uljane repice je nastavila da raste prateći sojino ulje i kanolu na ino-berzama. Kupoprodajni ugovor , uz klauzulu 10% avansnog plaćanja, sa predviđenom isporukom robe od 15.06. do 20.07.2021. godine na paritetu CPT Južna Bačka, registrovan je u količini od 1.000 tona po ceni od 525,00 €/t, što predstavlja najvišu registrovanu cenu na “Produktnoj berzi”. Polovinom meseca, uljana repica je oštro pala. Ovaj pad je u skladu sa padom cena ostalih ulja na svetskom tržištu, kao što je palmino i sojino. Ugovori na paritetu FCA su zaključeni od 480,00 do 485,00 €/t. Krajem meseca, cena se oporavila prateći cene ostalih ulja, naročito kanole.