Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Spojena pruga između Stare Pazove i Novog Sada

Stara Pazova
Predsedništvo Srbije / Dimitrije Goll
Srpska ekonomija

U prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića, spojen je železnički kolosek na deonici Stara Pazova–Novi Sad, na vijaduktu u plovnom delu Dunava, čime je svečano obeležen završetak građevinskih radova na toj deonici.

Vijadukt i tunel su deo prve brze pruge Beograd – Budimpešta, na kojima je ruska kompanija "RŽD Internešnal" završila građevinske radove više od pola godine pre planiranih rokova.

Radovi na izgradnji vijadukta počeli su 1. novembra 2017. godine, njegova dužina je tri kilometra, a visina pojedinih stubova oko 26 metara.

Vijadukt je projektovan na izlazu iz tunela Čortanovci ispred Sremskih Karlovaca i proteže se u plavnom delu Dunava.

Tunel Čortanovci čine dve paralelne cevi ukupne dužine 2,2 kilometra, pri čemu su radovi na njegovoj izgradnji počeli septembra 2017. godine i završeni su sedam meseci pre roka.

Vučić je istakao da se privodi kraju veliki posao na najlepšem delu pruge od Beograda do granice sa Mađarskom, a da će za šest meseci građani moći da se voze kompletno novom brzom prugom od Beograda do Novog Sada.

Ne samo da je lepa priroda, veličanstven pogled na Dunav, već su veličanstveni i svi izgrađeni objekti - galerija, vijadukt, tunel, rekao je predsednik, naglasivši da je presrećan što će ljudi za manje od šest meseci ovom prugom moći da biraju da li će da se voze 200 ili 120 kilometara na sat.

On je ukazao na to da je Srbija od kralja Milana, od 1878. godine, kada se neposredno krenulo u izgradnju pruge, mnogo izgubila i da je došlo vreme da se naprave stvari koje će nas spojiti sa Evropom, modernim svetom.

Prema njegovim rečima, predstoji veliki posao postizanja dogovora za gradnju pruge Valjevo–Priboj–Vrbnica–granica sa Crnom Gorom, što je mnogo važno za zapad Srbije.

Momirović je istakao da je reč o najmodernijoj pruzi u Srbiji, sa modernom sinalizacijom.

Prvi zamenik direktora RŽD Mansurbek Sultanov istakao je da je ta kompanija spremna da radi dalje u Srbiji.

Ostali naslovi

U Srbiji uvedeno 4.000 novih radnih kvalifikacija
Srpska ekonomija
Državna sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Srbije Marijana Dukić Mijatović prisustvovala je danas završnoj konferenciji projekta "Razvoj integrisanog sistema nacionalnih kvalifikacija"
EU tržišta: Indeksi u plusu podstaknuti rastom nemačkog BDP
Srpska ekonomija
Evropske berze su nastavile danas oporavak, nakon što su dan ranije na Vol Stritu cene deonica porasle, a najnoviji podaci o rastu nemačkog BDP-a u drugom tromesečju za 9,4 odsto ukazali na snažan ekonomski oporavak najveće evropske ekonomije
Autobusi za vakcinaciju obilaze bečke škole
Srpska ekonomija
Kako bi se povećala stopa vakcinacije protiv Covid-19 među mladima autobusi za vakcinaciju grada Beča će se narednih nedelja zaustavljati ispred škola. Vakcinacija je predviđena za decu ispod 18 godina starosti sa vakcinom proizvođača Biontek/Fajzer. Prethodna prijava nije neophodna
U Srbiji pod organskom proizvodnjom 24.000 hektara zemlje
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović rekao je da se u Srbiji pod organskom poljoprivrednom proizvodnjom nalazi približno 24.000 hektara zemlje
Kompanija Ciprijani zainteresovana za ulaganja u Srbiji
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je sa direktorom italijanske kompanije "Ciprijani" Đuzepeom Ciprijanijem o potencijalnim ulaganjima u Srbiji
Kurs 117,5794 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5794 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Stiglo još 98.280 doza vakcine Fajzer-Biontek
Srpska ekonomija
Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je da je u Srbiju danas stiglo još 98.280 doza vakcine protiv koronavirusa proizvođača "Fajzer-Biontek"
Nastavak dobre saradnje MUP Srbije i Rosteha
Srpska ekonomija
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin sastao se danas u Moskvi sa zamenikom direktora državne korporacije za pomoć u razvoju, proizvodnji i izvozu naprednih tehnologija "Rosteh" Dmitrijem Lelikovim
Jak dinar privlačan i stranim kupcima hartija od vrednosti
Srpska ekonomija
Od 2016. godine Srbija je kupila deviza više nego što ih je prodala, za 4,5 milijarde evra. Kreatori monetarne politike ističu da je to rezultat veće ponude od tražnje
Pokrenuta kampanja Spasimo hranu, spasimo humanost
Srpska ekonomija
Sa ciljem da poveća svest građana o problemu bacanja hrane i nedovoljnih donacija hrane, ali i da doprinese unapređenju praksi koje će podstaći povećanje donacija hrane, Koalicija za dobročinstvo predvođena Fondacijom Ana i Vlade Divac, uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), pokrenula je 23. avgusta kampanju „Spasimo hranu, spasimo humanost"