Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je u intervjuu za agenciju Rojters da je Srbija započela proces energetske tranzicije, čija je suština povećanje energetske bezbednosti, efikasnosti i zdravije životne sredine, saopštila je Vlada Srbije.
Mihajlovićeva je istakla da je zelena agenda velika razvojna šansa i da će investicije u energetskom i rudarskom sektoru u narednom periodu obezbediti nova radna mesta i privredni rast, dodavši da je suština da budemo energetski bezbedni, efikasni i da emitujemo znatno manju količinu štetnih gasova.
Moramo da imamo dovoljno električne energije, da obezbedimo diversifikaciju gasa, da imamo dovoljno naftnih derivata i budemo efikasniji, jer to što treba da uradimo u smislu smanjenja potrošnje je kao da gradimo jednu novu termoelektranu, rekla je potpredsednica vlade.
Ona je dodala da je vreme da napravimo zaokret u energetskom sektoru, napomenuvši da je vrednost investicija, prema proceni, približno 17 milijardi evra.
Mihajlovićeva je ponovila da neće biti zatvorene termoelektrane, niti da će bilo ko u tom sektoru ostati bez posla.
Prema njenim rečima, vlada je formirala savet u kojem se nalazi struka ove zemlje, predstavnici javnih preduzeća, naučnih ustanova.
Napravićemo plan da do 2040. godine, odnosno 2050. godine, znamo tačno postupak kako izlazimo iz ere korišćenja lošeg uglja, jer ćemo plaćati visoke takse i tako privredu učiniti nekonkurentnom. Istovremeno, znaćemo i postupak ulaska u eru veće proizvodnje zelene energije, istakla je ona.
Prema njenim rečima, nećemo ništa zatvarati, ali treba da počnemo da otvaramo solarne elektrane, vetroelektrane, elektrane koje koriste biomasu i biogas.
Zelena agenda ne predstavlja ograničenje, nego je to model novog ekonomskog rasta. Nama je to potrebno da sačuvamo životnu sredinu, otvorimo radna mesta i razvijamo privredu. Zemlje koje uđu u taj voz održive energetike su zemlje koje će diktirati budući razvoj i rast na ovim prostorima, istakla je ona.
Mihajlovićeva je navela da je rudarski sektor u Srbiji tema o kojoj se nije pričalo i nije znalo dovoljno, uz napomenu da je vrednost mineralnih sirovina 200 milijardi evra.
Međutim, potrebna su velika ulaganja. Litijum jeste mineral 21. veka i sigurno je da i država može imati ogromnu korist od toga, ali je naš glavni uslov zaštita životne sredine, rekla je ona.
Takođe, želimo da imamo kompletan lanac od izvlačenja litijuma, preko postrojenja za proizvodnju baterija do fabrike električnih vozila, poručila je potpredsednica vlade.