Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Raspisan konkurs za dizajn metro stanica u Beogradu

Beograd
Srpska ekonomija

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je da je danas raspisan konkurs za idejno arhitektonsko rešenje i dizajn metro stanica za prvu fazu prve linije beogradskog metroa. 

On je precizirao da je Grad Beograd raspisao konkurs za idejno rešenje prvih 16 stanica metroa jer želi da angažuje domaće arhitekte. 

"Srpske arhitekte će, kao što su radile i linijski park, dobiti da rade i metro. Želimo da mlade srpske arhitekte učestvuju u gradnji metroa i dizajniranju stanica jer će na taj način steći reference da rade u svetu. Osim toga, svaka stanica će biti drugačija i pričati priču o tom delu grada ili nekom događaju iz istorije Srbije. Tako će naš metro biti drugačiji, a ne kao neki drugi u svetu koji imaju potpuno identične stanice. Kada dobijemo idejna rešenja, po njima će se graditi stanice metroa", rekao je Vesić. 

Raspisivač/naručilac je Grad Beograd, Gradska uprava Grada Beograda, odnosno Sekretarijat za javni prevoz i JKP "Beogradski metro i voz", u saradnji sa sprovodiocem konkursa – Udruženjem arhitekata Srbije. 

Konkurs je javni, otvoreni, anonimni, jednostepeni i anketni za idejno arhitektonsko rešenje i dizajn. Konkurs je javno dostupan na portalu javnih nabavki i sajtu Udruženja arhitekata Srbije.

Ostali naslovi

Efikasnija kontrola robe i putnika na beogradskom aerodromu
Srpska ekonomija
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin i viši koordinator Programa Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNDOC) Ketil Otersen potpisali su danas sporazum koji će doprineti boljim rezultatima u borbi protiv prekograničnog kriminala
Vol Strit oštro pao, niz razloga za zabrinutost
Srpska ekonomija
Na Vol Stritu su cene deonica oštro pale jer ulagače zabrinjavaju rast prinosa na obveznice, visok nivo inflacije, predstojeće povećanje poreza i neizvesni pregovori u Vašingtonu o zaduživanju države
Poslednja rata pomoći autoprevoznicima
Srpska ekonomija
Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je da će danas biti isplaćena šesta, ujedno poslednja rata, sektorske pomoći autoprevoznicima
Bankrot na pomolu
Srpska ekonomija
Američka ministarka finansija Dženet Jelen upozorila je u Kongresu da će vlada 18. oktobra verovatno ostati bez novca za plaćanje prispelih obaveza, ako se ne podigne granica do koje može da se zadužuje
Svetske sile u problemu, Srbija obezbeđena
Srpska ekonomija
Novog gasa za Evropu ove zime skoro da nema, skladišta su poluprazna, a Azija i Južna Amerika kupuju sve zalihe koje su još na tržištu. Razlog za ovo neki traže u ucenama iz Rusije, drugi tvrde da bi problem barem bio manji da se Evropa ne odriče uglja. Šta je istina?
Brnabić: Poseta Ursule fon der Lajen u važnom trenutku za region
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je poseta predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen zemljama Zapadnog Balkana veoma značajna u ovom trenutku, posebno zato što će u njenom prisustvu biti potpisan ugovor za izvođenje radova na autu-putu mira Niš–Priština
Astrazeneka preuzima potpunu kontrolu
Srpska ekonomija
Britansko-švedska farmaceutska kompanija Astrazeneka preuzeće potpunu kontrolu nad biotehnološkom kompanijom Selum biosajensiz (Caelum Biosciences)
Mask najbogatiji na svetu, prestigao Bezosa
Srpska ekonomija
Čuveni tehnološki preduzetnik i osnivač kompanija "Spejseks" i "Tesla inc" Elon Mask uspeo je da konačno osvoji titulu najbogatije osobe na svetu nakon što je, prema pisanju Forbsa, dospeo na prvo mesto liste milijardera
Zelena energetika za nove investicije i radna mesta
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da je u sektoru energetike i rudarstva najviše prostora za nove investicije, a da su za izgradnju novih energetskih kapaciteta zainteresovane najveće svetske kompanije, poput "Behtela"
Turističke seoske zadruge prioritet u narednoj godini
Srpska ekonomija
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić izjavio je danas da izdvajanje sredstava za organizovanje manifestacija "Miholjski susreti sela" ima za cilj da se oživi društveni život na selu, a stanovnici se sami opredeljuju za temu tih susreta