U okviru projekta „Lokalni fondovi za razvoj poljoprivrede“ koji u opštini Nova Crnja sprovode Fondacija Ana i Vlade Divac, Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj – Banat,opština Nova Crnja i Projekat „Velika mala privreda“, potpisani su ugovori sa korisnicima kojima je dodeljeno ukupno 3.000.000,00 dinara za 2023. godinu.
Beskamatne pozajmice za nabavku opreme, mašina ili grla u vrednosti do 300.000 dinara po korisniku je dobilo ukupno 10 poljoprivrednika sa teritorije opštine. Ukoliko korisnik vrati pozajmicu do kraja druge godine korišćenja sredstava, Lokalna samouprava će izvršiti povrat od 10% od ukupnog iznosa sredstava.
- Opština Nova Crnja zajedno sa RCR Banat već dugi niz godina radi da iznalaženju novih modela podrške razvoju lokalne zajednice. Uzimajući u obzir značaj poljoprivrede na ukupan razvoj opštine, novi model finansijske podrške predstavlja inovativni pristup prilagođen ovdašnjim potrebama i navikama potencijalnih korisnika. Ove godine je sredstvima iz novoformiranog fonda podržano 10 zahteva i nadamo se da će u narednim godinama biti prilika da se taj broj uveća, a samim tim i vrednost fonda, izjavio je Dragan Daničić, zamenik predsednika opštine Nova Crnja.
- RCR Banat sa svojim višegodišnjim iskustvom u kreiranju i implementaciji lokalnih i regionalnih inicijativa za podršku ukupnom razvoju teritorije za koju je odgovoran, u okviru ovog projekta dao je svu neophodnu logističku i tehničku podršku, uzimajući ulogu implementacionog partnera i lidera u procesu realizacije konkursa, izjavio je Radomir Topalov, Projektni menadžer, RCR Banat.
Nova Crnja je, posle Novog Pazara i Vlasotinca, treća opština u Srbiji koja je u poslednjih godinu dana osnovala fond za podsticaj razvoja poljoprivrede uz podršku Projekta „Velika mala privreda“ koji finansira USAID, a sprovodi ACDI/VOCA. Od 2020. godine uz podršku USAID-a osnovano je 12 lokalnih fondova i to u Čajetini, Vranju, Prijepolju, Svrljigu, Ražnju, Užicu, Dimitrovgradu, Brusu, Velikom Gradištu, Novom Pazaru, Vlasotincu i Novoj Crnji. U naredne tri godine u planu je osnivanje još 11 ovakvih fondova širom Srbije.
- Svesni smo da se poljoprivrednici često moraju oslanjati na vlastita sredstva za da bi investirali u proizvodnju, jer im je teško dobiti bankarske zajmove. Zato smo i razvili ovaj vid podrške koji omogućava poljoprivrednicima da dođu do beskamatne pozajmice, a sredstva vraćena u fond nakon toga koriste drugi poljoprivrednici, izjavila je Miroslava Panić, menadžerka za pristup finansijama Projekta „Velika mala privreda“.
Korisnici pored sredstava iz Fonda mogu ujedno aplicirati i za druge vrste podrške, subvencije i grantove pri lokalnoj samoupravi i na taj način dodatno unaprediti svoje poljoprivredno gazdinstvo.
- Prethodne tri godine razvijamo novi način finansiranja malih poljoprivrednih gazdinstvava i srećni smo što je model zaživeo u Srbiji. Veoma je važno da je opština Nova Crnja prepoznala fond kao finansijski mehanizam koji je održiv na duži rok i prihvatila ga kao model finansiranja malih poljoprivrednih proizvođača koji mogu da obezbede potrebna sredstva na transparentan i jednostavan način, istakla je Bojana Vujičić, koordinator projekta iz Fondacije Ana i Vlade Divac.