Francuska će ove godine proizvesti najmanje vina otkada je počela objavljivati podatke zbog mraza i bolesti koji su poharali vinograde, saopštilo je francusko ministarstvo poljoprivrede.
Proizvodnja će ove godine biti za 29 odsto niža nego u 2020. i dostići će 33,3 miliona hektolitara. U odnosu na prosek u proteklih pet godina biće manja za četvrtinu.
"Prolećni mrazevi smanjili su dobar deo proizvodnje i ona će biti najniža u istoriji, slabija nego u 1991. i 2017. godini", navelo je ministarstvo, preneo je Seebiz.
Proizvodnja je i u te dve godine trpela zbog oštrog prolećnog mraza. Ovogodišnje gubitke produbiće pojava bolesti vinove loze.
U avgustu je ministarstvo procenilo da će proizvodnja vina ove godine pasti od 24 do 30 posto, na 32,6 do 35,6 miliona hektolitara.
Gotovo sve domaće vinogradarske regije našle su se na udaru nepovoljnih vremenskih uslova, ali u različitom intenzitetu, dodaje francusko ministarstvo u saopštenju.