Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Smanjenje potrošnje energije i veće korišćenje OIE nacionalni ciljevi

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da će građani ugradnjom solarnih panela doprineti zdravijoj životnoj sredini, a da će njihovi računi za električnu energiju biti znatno niži jer će i potrošnja biti manja.

Mihajlovićeva je ukazala na potrebu da se u većoj meri koriste obnovljivi izvori za proizvodnju električne i toplotne energije.

Ona je navela da je suština da građani osete benefite kroz povećanje energetske efikasnosti i postavljanje solarnih panela, dodavši da je raspisan poziv za dodelu subvencija i da će Ministarstvo sa lokalnim samoupravama početkom oktobra potpisati ugovore.

Potredsednica vlade je ponovila i da nijedna odluka u vezi sa projektom "Jadar", niti bilo kojim drugim u oblasti rudarstva, neće biti doneta na štetu građana i građanki Srbije i da će se poštovati svi standardi zaštite životne sredine.

Mihajlovićeva je naglasila da je pitanje životne sredine iznad politike, jer je to pitanje za sve nas i tiče se svakoga, istakavši da ima mnogo laži i apokaliptičnih priča koje nemaju veze sa istinom.

Potpredsednica vlade je navela da su na teritoriji Jadra dokazane rezerve od 158 miliona tona jadarita, koji je inače jedinstven mineral u svetu.

Prema njenim rečima, iz jadarita se dobija litijum, koji je kritični materijal u svetu, bez kojeg nema Zelene agende, mobilnih telefona, laptopova i automobila.

Niko još uvek ne zna kakav će biti uticaj na životnu sredinu, jer studija nije završena. Ono što znamo jeste da, ako građani na referendumu odluče da imamo rudnik litijuma, da će to biti podzemni rudnik, sa potpuno novom tehnologijom, predočila je ona.

Ona je rekla da su političari koji su danas protiv ovog projekta izdavali dozvole za istraživanje, podsetivši na to da je "Rio Tinto" u Srbiju došao 2002. godine, a 2004. godine je dobio prva istražna prava.

Kada su davali dozvole za istražna prava, oni nisu pogrešili, jer je dobro da vidimo kojim potencijalima Srbija raspolaže. Ne mislimo samo o profitu, ali ako budu ispunjeni svi standardi zaštite životne sredine i ako građani na referendumu, kako je i najavio predsednik Republike Aleksandar Vučić, budu glasali za, zašto se ne bismo razvijali, rekla je ona.

Mihajlovićeva je istakla da ovo jeste velika razvojna šansa i da je reč o prihodu od 17 milijardi evra godišnje, što je više od 20 odsto BDP-a.

Ostali naslovi

Srbija prva u regionu emitovala zelenu evroobveznicu
Srpska ekonomija
Ministar finansija Srbije Siniša Mali  rekao je danas da je prva zelena evroobveznica u Srbiji emitovana juče u iznosu od jedne milijarde evra sa rokom dospeća od sedam godina i najnižom do sada kuponskom stopom postignutom na međunarodnom tržištu od jedan odsto
Pojašnjenje instrukcije za naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva
Srpska ekonomija
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju Srbije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uputili su opštinskim i gradskim upravama i centrima za socijalni rad pojašnjenje Instrukcije koja se odnosila na postupak ostvarivanja prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva
Kurs 117,5653 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5653 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Prevremeni otkup trogodišnjih državnih obveznica
Srpska ekonomija
Uprava za javni dug objavila je da je za 20. septembar zakazana aukcija prevremenog otkupa trogodišnjih državnih obveznica emitovanih 15. januara 2019. godine, koje dospevaju 17. januara 2022. godine, po kuponskoj stopi od 3,75 odsto
Stručno savetovanje o unapređenju radnih i socijalnih prava
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Darija Kisić Tepavčević rekla je da je ministarstvo na čijem je čelu spremno za sve izazove kada je u pitanju radno pravo, poručivši da je saradnja sa strukom od velikog značaja u prevazilaženju izazova
Rudarstvo i energetika pokretači razvoja zemlje
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa novom šeficom Kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda u Beogradu Julijom Ustjugovom o novom zakonima, strateškim okvirima za razvoj energetike, investicionom ciklusu, sprovođenju Zelene agende i reformi javnih preduzeća i gasnoj diverzifikaciji
Beohemiju preuzeo češki Central European Industries
Srpska ekonomija
Kompanija Central European Industries, Češka i Preston holding, Srbija, dosadašnji vlasnik Beohemije, potpisali su danas u Privrednoj komori Srbije Ugovor, povodom preuzimanja Beohemije od strane češke kompanije
Za Program Moja prva plata ostalo još pet dana 
Srpska ekonomija
Ostalo je još pet dana za preduzetnike, mikro, mala, srednja preduzeća i velike kompanije da se prijave za učešće u drugom ciklusu Programa "Moja prva plata" koji im omogućava da, uz subvencije države, zaposle mlade do 30 godina starosti
Za razvoj trening centara u železničkom saobraćaju pet miliona evra
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović potpisali su danas Memorandum o saradnji na razvoju trening centara u železničkom i vazdušnom saobraćaju
Bez dogovora za Sveti Stefan i Miločer
Srpska ekonomija
Hotel Sveti Stefan i Vila Miločer i dalje su zatvoreni, jer još nije došlo do bilo kakvog dogovora između menadžmenta Sveti Stefan hotela i Adriatic properties-a i Aman rizorts-a koji zakupljuju i gazduju tim ekskluzivnim objektima