Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Podrška vlade Velike Britanije energetskoj tranziciji Srbije

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa regionalnim ambasadorom COP 26 za Evropu, Centralnu Aziju, Tursku i Iran Dejvidom Moranom o predstojećoj konferenciji o klimatskim promenama (COP 26), koja se u novembru održava u Glazgovu.

Na sastanku, kojem je prisustvovala i ambasadorka Velike Britanije u Srbiji Šon Meklaud, bilo je reči i o planovima Srbije na polju Zelene agende i energetske tranzicije.

Mihajlovićeva je istakla da su za našu zemlju važni zdrava životna sredina, borba protiv klimatskih promena i energetska sigurnost.

Ona je napomenula da smo u prethodnom periodu uradili mnogo na tom polju – doneli nove zakone, pripremamo strategiju razvoja energetike do 2050. i nacionalni plan za klimu i energetiku, a pripremili smo se i za Zelenu agendu i energetsku tranziciju.

Srbija hoće da se kreće brže i bude još efikasnija u ovom procesu. Ona svojim radom na novom modelu rasta, jer Zelena agenda jeste novi model razvoja, želi da bude šampion. U tom smislu, konferencija u Glazgovu je značajna i aktivno ćemo učestvovati, poručila je potpredsednica vlade.

Ministarstvo je, kako je predočila, pripremilo novi investicioni plan, vredan 17 milijardi evra, od čega je više od 10 milijardi namenjeno projektima iz oblasti obnovljivih izvora energije i elektroenergetike.

Dekarbonizacija je naš cilj i vizija da do 2050. završimo taj proces, naglasila je ona i dodala da želimo da gradimo velike hidroelektrane, vetro i solarne elektrane i na taj način povećamo proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora, ali i energetsku efikasnost.

U tom kontekstu, Mihajlović je poručila da nam je potrebna podrška, pre svega u razmeni iskustava i znanja, jer je sve više investitora zainteresovanih da ulažu u OIE.

Moran je rekao da im je čast da na konferenciji u Glazgovu, koja okuplja svetske lidere, ugoste predsednika Srbije Aleksandra Vučića i srpsku delegaciju.

On je ocenio da je od ključne važnosti za svaku vladu da pitanje klimatskih promena i životne sredine uključi u sve javne politike – od ekonomije, obrazovanja, socijalnih pitanja do rodne ravnopravnosti.

Naš cilj je da podržimo vlade u borbi sa klimatskim promenama i zainteresovani smo da razgovaramo o tome kako Srbija vidi energetsku, čistu tranziciju, poručio je Moran i ocenio da će skup u Glazgovu biti prilika za sve države da predstave svoje planove za klimatsku akciju.

Meklaud je ukazala na to da Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike posvećuju veliku pažnju klimatskim promenama, pitanjima životne sredine i Zelenoj agendi, te da britanska vlada hoće da podrži Srbiju u energetskoj tranziciji.

Ostali naslovi

Jovanka Broz i tajne službe nova epizoda, ponedeljak, RTS 1 u 21.50
Srpska ekonomija
Druga epizoda dokumentarno-igrane serije "Jovanka Broz i tajne službe" govori o Jovankinom postepenom zaljubljivanju u Tita, njenim dilemama u odnosu na stupanje u brak sa njim, venčanju i stavu službi bezbednosti u odnosu na njihovu vezu
Finalna odluka o kovid propusnicama ove nedelje
Srpska ekonomija
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Srbije Mirsad Đerlek rekao je da se očekuje da će u toku ove nedelje biti održana sednica Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti Kovid-19 na kojoj će se razmatrati odluka o kovid propusnicama
KPZ u Sremskoj Mitrovici dobitnik zlatne medalje na Sajmu poljoprivrede
Srpska ekonomija
Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici nagrađen je Velikom zlatnom medaljom na Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu i to za jedinstvenu poljoprivrednu prikolicu sa mobilnim solarnim panelima, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Srbije
Uključivi rast - tema i moto Svetskog dana turizma
Srpska ekonomija
Svetski dan turizma, 27. septembar i ove godine će se obeležavati u mnogim zemljama i odredištima sveta s temom "Turizam za uključiv rast" koja podrazumeva dostupnost i otvorenost putovanja i koristi od turizma za svakog
Er Srbija produžava letove do tri ruske destinacije i tokom oktobra
Srpska ekonomija
Er Srbija, nacionalna avio-kompanija Srbije, zbog dobrih rezultata ostvarenih tokom letnje sezone, odlučila je da produži period tokom kojeg će saobraćati na tri rute u Rusiji – do Sankt Peterburga, Krasnodara i nove destinacije Rostova na Donu
Milioneri premeštaju imovinu u Švajcarsku
Srpska ekonomija
Mogući zaokret Nemačke ulevo na parlamentarnim izborima uplašio je milionere, koji su uoči izbora počeli da premeštaju imovinu u Švajcarsku
Bitkoin trenutno beleži rast
Srpska ekonomija
Samo nekoliko dana nakon što je sa tržišta digitalnih dobara zbrisano 150 milijardi dolara, tržište kriptovaluta je značajno povratilo izgubljeno
Kurs 117,5738 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i u petak, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5738 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Prihvatanje kartica UnionPay na bankomatima više banaka
Srpska ekonomija
Zahvaljujući saradnji Narodne banke Srbije i kineskog nacionalnog kartičnog sistema UnionPay International, podizanje gotovine karticom UnionPay od omogućeno je i na svim bankomatima Eurobanke a.d. Beograd (ukupno 139) u našoj zemlji
Gugl kupuje zgradu u Njujorku
Srpska ekonomija
Gugl planira da kupi poslovnu zgradu u Njujorku za 2,1 milijardu dolara, iako većina njegove radne snage i dalje radi od kuće, objavila je firma. Ovo je najskuplja kupovina poslovne zgrade u SAD-u od početka pandemije