Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović poručila je danas da je ova godina ključna za razvoj energetike, zaštitu životne sredine, ali i za rodnu ravnopravnost u Srbiji.
Mihajlovićeva je, otvarajući konferenciju "Energetika, rodna ravnopravnost i održivi razvoj", navela da su na polju rodne ravnopravnosti pokrenuti brojni procesi i da je naša zemlja prepoznata u svetu po dostignućima u ovoj oblasti.
Rodna ravnopravnost i rodna perspektiva moraju da se nađu u svakoj pori našeg društva kako bismo za nekoliko godina mogli da kažemo da smo uspeli da stvorimo jednake uslove za žene kao i za muškarce, da se razvijaju, žive i rade, poručila je ona.
Potpredsednica Vlade je, govoreći o položaju žena u energetskom sektoru, navela podatak da ih među zaposlenima ima brojno, ali da ih gotovo nema na rukovodećim mestima, na kojima se donose odluke o novcu i investicijama, koje iznose po nekoliko stotina miliona evra.
Od sedam državnih preduzeća u ovom sektoru, samo "Elektromrežom Srbije" rukovodi žena. Žene više upisuju i završavaju fakultete, pa i u ovoj oblasti, zato treba da im damo šansu da na tržištu rada primene ono što su naučile, istakla je potpredsednica vlade.
Mihajlovićeva je, govoreći o energetskom siromaštvu, koje posebno pogađa žene, navela podatak da na nivou EU 6,9 odsto domaćinstava nije u stanju da adekvatno zagreje dom, a 6,2 odsto da redovno plaća račune, dok u Srbiji 25 odsto ne može redovno da izmiruje račune, a 9,9 odsto da dovoljno zagreje svoj dom.
Osnovali smo Nacionalnu koaliciju za smanjenje energetskog siromaštva i doneli dokumenta kako bismo mogli da pomognemo energetski ugroženim kupcima, rekla je Mihajlovićeva.
Generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev istakao je da su za ovu kompaniju najvredniji resurs njeni zaposleni, kao i da NIS angažuje više od 11.000 zaposlenih, od kojih su trećina žene.
Za nas je rodna ravnopravnost svakodnevna praksa koju vredno unapređujemo iz dana u dan. Radno okruženje u kome se bezuslovno poštuje ravnopravnost svih zaposlenih je prioritet za NIS, poručio je on.
Prema njegovim rečima, rodna ravnopravnost je jedan od temelja održivog razvoja kompanije, što ćemo nastaviti da negujemo i razvijamo uz podršku partnera, među kojima istaknuto mesto zauzima Ministarstvo rudarstva i energetike.
Zamenica regionalne direktorke UN Women za Evropu i Centralnu Aziju Blerta Ćela rekla je da su žene ključni pokretači promena koje mogu oblikovati navike cele porodice kada je reč o upotrebi energije i drugih aktivnosti usmerenih na zaštitu životne sredine.
Ne možemo razvijati održiva energetska rešenja ako ne uzmemo u obzir glavne potrošače energije koji se brinu o domaćinstvu, a to su žene. Sva rešenja o energetskom siromaštvu moraju osigurati da nikoga ne ostavimo iza sebe, da damo prioritet potrebama i interesima žena, da se pozabavimo energetskim siromaštvom žena i niskim prihodima, poručila je Ćela.
Konferenciju "Energetika, rodna ravnopravnost i održivi razvoj" organizovali su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, kompanija NIS i Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women).