Na sednici Komisije za Hilandar, kojom je predsedavala ministarka kulture Maja Gojković razmotren je dosadašnji tok radova na rekontrukciji ovog manastira nakon požara 2004. godine. Sednica je održana u manastiru Kakovo. Razmatrani su i planovi za naredni period, dalja dinamika radova tokom ove godine, kao i aktuelna pitanja u okviru rekonstrukcije ovog manastira, jednog od najznačajnijih središta srpske kulture i duhovnosti.
Gojković, koja je i predsednica Komisije, istakla je da država sa posebnom pažnjom vodi brigu o obnovi i negovanju nasleđa u okviru Hilandara, najavivši da će 2024. godine biti završena obnova svega onoga što je uništeno u požaru, koji je manastir zadesio 2004. godine.
Potpredsednica Vlade je ukazala na to da je izuzetno važno za nacionalni identitet i za našu državu i narod da se obnovi uništeno, ali da je neophodno da se nastavi sa brigom o ovoj svetinji na trajni, sistemski način.
Prema njenim rečima, prvo se treba baviti održavanjem onoga što je do sada podignuto i obnovljeno, ali je potrebno nastaviti i sa renoviranjem i restauriranjem i onih delova koji pripadaju Hilandaru, a nisu bili obuhvaćeni prvobitnim planom.
Ona je navela da se pred Skupštinom Srbije nalaze izmene i dopune Zakona o kulturi, koje na poseban način ističu ulogu Hilandara i omogućavaju sprovođenje planova nakon završetka obnove i rekonstrukcije uništenih delova manastira.
Zamenik predsednika Komisije i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, koji je predvodio članove Komisije u obilasku radova na manastiru Hilandar, naveo je da se radovi odvijaju planiranom dinamikom.
On je precizirao da se u ovom trenutku veliki radovi obavljaju na kompleksu Dohije i Igumenarije i naglasio da Srbija danas, zahvaljujući ekonomskoj stabilnosti, izdvaja velika sredstva za obnovu Hilandara.
Članovi Komisije su istakli da se u prethodnom periodu radilo na rekonstrukciji izgorelih objekata graditeljskog nasleđa, konaka i paraklisa, kao i uspostavljanju vizuelnog izgleda manastira kakav je bio pre požara.
Takođe, radilo se i na obnovi uništene i oštećene infrastrukture, kao i izgradnji nove infrastrukture radi neophodnog osavremenjivanja - puteva, vodovoda i kanalizacije, protivpožarne zaštite, grejanja, električne energije i telekomunikacija.
Direktor Zadužbine Svetog manastira Hilandar Milivoj Ranđić rekao je da je u 2022. i 2023. godine glavni zadatak bio obnova izgorelog dela manastira, pre svega Dohije i Igumenarije.
Prema njegovim rečima, Dohija je sada u završnoj fazi zanatskih i keramičarskih radova, dok se na Igumenariji rade grubi građevinski radovi na ojačanju i izgradnji konstrukcija objekta, imajući u vidu specifičnost ovih objekata.
Ranđić je objasnio da je glavni zadatak u 2024. godini završetak Igumenarije do kraje te godine, kada će celokupan izgoreli deo manastira biti završen, a završni zanatski radovi na Igumenariji radiće se i tokom 2025. godine.
Na sastanku je ukazano na to da se istovremeno radi i na zaštiti i restauraciji pokretnog nasleđa živopisa, predmeta sveštene umetnosti, rukopisnog nasleđa, starih štampanih knjiga, arhiva i biblioteka, etnografske zbirke, uključujući i aktivnosti popisa sa katalogizacijom i digitalizacijom, kao i unapređenje manastirske ekonomije i kulturnog predela u cilju održivog razvoja i dugoročnog samoodržanja, kao i očuvanja ukupnog nasleđa.