Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izrazila je danas, na redovnoj plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, očekivanje da će, uprkos izazovima zbog pandemije koronavirusa i energetske krize, biti nastavljen ekonomski rast Srbije.
Brnabić je istakla da će reforme, pre svega u oblasti vladavine prava, kao i u oblasti zaštite životne sredine i energetske tranzicije ka zelenoj cirkularnoj ekonomiji, dodatno uticati na ekonomski razvoj.
Premijerka je, komentarišući ekonomske kriterijume u Izveštaju Evropske komisije i njihove ocene, navela da je već uobičajeno da je taj deo Izveštaja najpozitivniji.
To je prirodno, jer imamo prilično dobre rezultate u oblasti ekonomije, istakla je ona i podsetila na to da je pad BDP-a u 2020. godini bio 0,9 odsto, a da će ove godine rast BDP-a biti najmanje sedam odsto.
Predsednica Vlade je ukazala na to da je u budžetu za 2022. godinu, koji će se 23. novembra naći u Skupštini Srbije, planiran rast od 4,5 odsto.
Kumulativno imamo neke od najboljih rezultata u čitavoj Evropi, međutim imamo i mnogo toga da nadoknadimo. Koliko god brzo trčali, moramo da trčimo još brže kako bismo ostvarili bolji kvaliteta života građana i nadoknadili propušteno, rekla je premijerka.
Brnabić je najavila da će plate do kraja godine preći iznos od 600 evra, čime će se potvrditi vođstvo u regionu Zapadnog Balkana, izrazivši očekivanje da će naša zemlja po prosečnim platama prestići jednu članicu EU.
To je dodatna motivacija da nastavimo da se takmičimo, naglasila je predsednica Vlade, uz napomenu da je doneta odluka da se minimalna zarada poveća za 9,4 odsto i da će od 1. januara sledeće godine iznositi 300 evra.
Ona je predočila da će ekonomska i fiskalna politika za 2022. godinu biti fokusirana na zapošljavanje mladih, preciziravši da je nezaposlenost te populacije približno 20 odsto.
Prema njenoj oceni, Vlada mora da pokuša da i na dodatne načine stimuliše zapošljavanje mladih u Srbiji.
Kada se pogledaju investicije koje sada dolaze u našu zemlju, kao i način na koji se transformiše lokalna privreda, vidi se da je sve veći obim investicija novčano, ali sa manje radne snage, navela je premijerka.
Predsednica Vlade je objasnila da to znači da su ti investitori tehnološki napredniji, a da smo mi sve manje prepoznati kao zemlja jeftine radne snage.
Brnabić je podsetila i na to da će penzije od 1. januara biti uvećane za 5,5 odsto po švajcarskoj formuli i dodala da će biti nastavljena saradnja sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Ona je, govoreći o dijalogu koji je Vlada Srbije ostvarila sa Nacionalnim konventom, istakla da je on sigurno jedan od razloga za pozitivan ili, kako je navela, svakako mnogo pozitivniji Izveštaj EK o napretku.
Evropska komisija je prepoznala nameru Vlade da pojača komunikaciju sa organizacijama civilnog društva, da radi fokusiranije na reformama u oblasti vladavine prava i da to čini na transparentan način, zaključila je premijerka.