Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kraći rokovi za postupanje u slučaju eksproprijacije

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima
Srpska ekonomija

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da se izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji skraćuju rokovi za postupanje nadležnih organa, rešava se pitanje nelegalnih objekata eksproprijacije i definiše pitanje administrativnog prenosa.

Nedimović je, obrazlažući ove zakonske izmene u Skupštine Srbije, objasnio da se njima određuje da predmet eksproprijacije mogu biti svi oblici svojine, pa i nepokretnosti u javnoj svojini, što do sada nije bio slučaj.

On je precizirao da se skraćuju rokovi za postupanje organa u čijoj je nadležnosti postupanje po zahtevu za utvrđivanje javnog interesa i proširuje osnov za utvrđivanje javnog interesa.

Pokazalo se kao opravdano da se javni interes utvrdi u slučaju rekonstrukcije i adaptacije već postojećeg objekta, a ne samo za slučaj njihove izgradnje, i to u slučaju kada je realizacija projekta radi izgradnje objekta od značaja za Srbiju i kada je taj projekat deo međudržavnog sporazuma, naveo je potpredsednik Vlade.

Nedimović je objasnio da je dolazilo do problema u slučaju nekih železničkih koridora, gde je postojala potreba za eksproprijacijom, a radilo se o rekonstrukciji.

To se dešavalo u slučaju rekonstrukcije pruge Niš–Dimitrovgrad. Veliki broj objekata na putu nekada je bio u javnoj svojini, pa je kroz privatizaciju prešao u privatnu. I onda ne možete lako da dođete do tih parcela koje su neophodne za rekonstrukciju, istakao je potpredsednik Vlade.

On je, obrazlažući izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, rekao da je jedan od ciljeva uvođenje takozvanog E-agrara,
i najavio da se do kraja decembra očekuje potpisivanje za program IPARD 3 (bespovratna sredstva za poljoprivredu) u iznosu od 280 miliona evra.

Prema njegovim rečima, E-agrar nam omogućuje, pošto se nalazimo u 21. veku i ušli smo u proces digitalizacije, da možemo da uvedemo elektronski sistem za prijavu najvećeg dela subvencija, što će olašati rad upravama za agrarna plaćanja i za trezor.

Korisnici će, kako je dodao, moći da se u svakom trenutku informišu o stanju svog zahteva jer će svako imati svoj identifikacioni broj i svoj predmet i moći će da vidi u kakvom se stanju nalazi i kada će on biti na naplati.

On je naveo da izmene zakona donose i novine kada je reč o sprovođenju IPARD programa, i to ne samo IPARD 2 nego IPARD 3 koji ugovaramo i biće do kraja decembra potpisan.

Novih 280 miliona evra će ući u Srbiju za poljoprivrednike – za nabavku osnovnih sredstava, traktora, mašina, objakata i ruralnog turizma, sada i ruralne infrastukture. To ćemo imati prvi put u IPARD 3, rekao je Nedimović.

Sada će biti omogućeno da se onom licu kome se odobre IPARD sredstva uplati prvo avans od 50 odsto, a na kraju realizacije investicije još 50 odsto, objasnio je on.

Ostali naslovi

Može li Srbija da se prilagodi na nove klimatske uslove?
Srpska ekonomija
Mere adaptacije na klimatske promene u Srbiji moraju da prožimaju sve aspekte života ljudi, od poljoprivrede preko energetike do urbanog planiranja, ali da pre svega treba da podržavaju održivi razvoj - naglasili su učesnici onlajn tribine „Može li Srbija da se prilagodi na izmenjene klimatske uslove?“, održanoj 23. novembra, u organizaciji Klimatskog foruma
Vučić najavio nove demografske mere države
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas javnosti i predstavio nove demografske mere i druge projekte za unapređenje života građana, dok je posebnu pažnju posvetio razgovorima o Kosovu i Metohiji, poseti Ruskoj Federaciji, pitanjima energetike i infrastrukture, kao i drugim važnim ekonomskim i političkim temama
Jačanje diplomatskih prati i porast privrednih veza sa Jordanom
Srpska ekonomija
U PKS je primljena višečlana delegacija jordanskih kompanija i izaslanika tamošnje industrijske komore kojima su predstavljeni potencijali trgovinske i industrijske saradnje. Direktori i vlasnici 12 jordanskih kompanija iz sektora proizvodnje hrane, hemije, farmacije i prerađivačke industrije upoznali su se sa onim što srpska privreda ima da im ponudi
Srbija zainteresovana za unapređenje saradnje sa Australijom
Srpska ekonomija
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković ukazao je danas, prilikom susreta sa ambasadorom Australije Danijelom Džozefom Emerijem, na pozitivan trend u političkom dijalogu i saradnji dveju zemalja, ocenivši da bi dodatni zamajac bilateralnim odnosima pružile posete na visokom i najvišem nivou
Počela prva predavanja u okviru ekološke sekcije u osnovnim školama
Srpska ekonomija
Kako bi podržali najmlađe u sticanju zdravih navika kada je reč o zaštiti životne sredine, predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja održali su prva predavanja u okviru ekološke sekcije u izabranim osnovnim školama, izjavila je ministarka Irena Vujović
Od 1. januara veće penzije i plate
Srpska ekonomija
Budžetom za 2022. godinu projektovan je privredni rast od 4,5 odsto, kao i da udeo javnog duga dostigne najviše 56,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, planiran je rast penzija od 5,5 odsto od 1. januara i prosečan rast zarada u javnom sektoru od 7,4 odsto
Još devet dana za prijavu za dobrovoljno služenje u decembarskom uputnom roku
Srpska ekonomija
Kandidati koji žele da dobrovoljno odsluže vojni rok pod oružjem imaju priliku da se u narednih devet dana prijave kako bi u stroj Vojske Srbije stali još tokom decembra ove godine. Osim u centrima Ministarstva odbrane, dobrovoljci se, od skoro, mogu prijavljivati i preko portala e-uprave i na šalterima „Pošte Srbije“
Tema 6. tematske nedelje Ekspo 2020 Dubai – Globalni ciljevi
Srpska ekonomija
Privredna komora Srbije pozvala je privrednike da se prijave za učešće na 6. tematskoj nedelji Svetske izložbe ''Dubai Ekspo 2020'' – „Globalni ciljevi“ (Global Goals) i predstave svoje poslovanje od 14. do 22. januara 2022. godine u Dubaiju
Saradnja Kancelarije za IT i eUpravu i Pokrajinske vlade
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Vlade Republike Srbije Mihailo Jovanović i pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Aleksandar Sofić potpisali su danas u Novom Sadu Sporazum o saradnji Pokrajinske vlade i te kancelarije u cilju efikasnijeg sprovođenja reforme javne uprave
Prevencija i najviši standardi bezbednosti i zdravlja na radu
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Darija Kisić Tepavčević istakla je danas da je cilj tog ministarstva postizanje najviših standarda bezbednosti i zdravlja na radu i prevencija svih rizika