Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Nauka i inovacije ključne za konkurentnost

Beograd
Srpska ekonomija

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić poručio je da su nauka i inovacije ključne za konkurentnost i razvoj svakog društva.

Ružić je, na konferenciji povodom završetka projekta IPA 2014 „Razvoj novih proizvoda i usluga od strane malih i srednjih preduzeća kroz komerzijalizaciju istraživanja“, rekao da je to prilika da se ukaže na značaj inovacija i podrške svima onima koji nose inovativni potencijal.

Takođe, kako je dodao, to je šansa i da se ukaže na dobar način saradnje koji daje rezultate, a to je svakako saradnja Srbije i EU na polju podrške inovacijama.

Srbija kontinuirano radi na unapređenju sistema za nauku i istraživanje, podvukao je on i objasnio da je sistem takav da sa jedne strane obezbeđuje egzistencijalnu izvesnost za naučnike, dok sa druge omogućava da se istraživanja finansiraju posebno putem dva državna fonda – Fonda za inovacionu delatnost i Fonda za nauku.

Kroz pomenute fondove, kako je naveo, nastoji se da se podrže projekti koji će doprineti razvoju nauke, ali ne isključivo i radi razvoja same nauke, već radi njene primene u praksi i svakodnevnom životu.

Do sada je tokom javnih poziva Fonda za inovacionu delatnost, koji su objavljeni do ove godine, podneto više od 3.380 prijava inovativnih projekata, precizirao je Ružić.

Prema njegovim rečima, poslednjih godina država i EU ujedinjuju snage i podržavaju taj funkcionalni inovativno-istraživački ekosistem, ocenivši da ta sinergija daje rezultate i stvara uspeh.

Zajedno smo uložili 37,2 miliona evra u projekte koji naučna dostignuća stavljaju u svakodnevnu upotrebu. To su ideje koje povezuju nauku i privredu, stvaraju dodatu vrednost i naše društvo pokreću napred u budućnost, istakao je prvi potpredsednik Vlade.

On je ukazao na to da Fond za inovacionu delatnost ima ulogu mosta koji povezuje nauku i privredu i ujedno podstiče razvoj malih i srednjih preduzeća, naglasivši da srpska privreda pokazuje inovativni potencijal i spremnost da inovativne ideje pretoči u konkretne proizvode.

U eri savremenih tehnologija i digitalizacije, Srbija želi da poboljša i ojača svoju poziciju inovatora zbog čega se sprovodi niz podsticajnih mera, poput lakšeg otpočinjanja poslovanja, lakšeg zapošljavanja, stvaranja novih podsticaja za istraživanje, razvoj i stvaranje intelektualne svojine, pojasnio je Ružić.

Osim toga, kako je rekao, konstantno se radi na stimulativnom pravnom okviru, kao i povećanju finansijskih sredstava za ulaganje u istraživanje i razvoj.

On je ocenio da je to razlog napretka Srbije i njenog boljeg pozicioniranja u međunarodnom naučnom prostoru, i ponovio da je ulaganje u nauku, inovacije i obrazovanje svakako ulaganje u budućnost, ali ne samo budućnost Srbije, već i u budućnost sveta.

Ostali naslovi

Saradnja Beograda sa 24 grada
Srpska ekonomija
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić potpisao je u Istanbulu Deklaraciju B40 zajedno sa gradonačelnicima još 24 grada iz 11 zemalja, učesnica prvog Samita Mreže B40 balkanskih gradova
Otvoren novi vakcinalni punkt u robnoj kući Ikea
Srpska ekonomija
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić, zajedno sa sekretarkom za socijalnu zaštitu Natašom Stanisavljević, prisustvovao je danas otvaranju novog vakcinalnog punkta u robnoj kući „Ikea”. Kako je tom prilikom podsetio, pre ovoga otvoreni su punktovi u tržnim centrima „Ušće” i „Rajićeva”, a predstoji i u TC „Stadion” i nakon toga u Beošoping molu
Bogat biznis program za srpske izlagače na sajmu u Tirani
Srpska ekonomija
Privredna komora Srbije u saradnji sa partnerima, za 22 firme koje nastupaju na 27. Međunarodnom privrednom sajmu u Tirani, organizovala je bogat biznis program, zakazano je više od stotinu sastanaka sa albanskim kompanijama, B2B susreti u okviru Evropske mreže preduzetništva i razgovori sa najvećim trgovinskim lancima Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana
Nastavak ulaganja u ergelu Karađorđevo
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvovala je svečanosti povodom obeležavanja 100-godišnjice osnivanja ergele ”Karađorđevo” i tom prilikom poručila da će Vlada nastaviti sa ulaganjima u tu ustanovu, koja je simbol tradicije konjarstva
Besplatan prevoz omogućen za žitelje sela iz 18 opština
Srpska ekonomija
Ministar za brigu o selu u Vladi Republike Srbije Milan Krkobabić saopštio je da je rad komisije za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu minibuseva za potrebe prevoza seoskog stanovništva na teritoriji Srbije završen i da je besplatan prevoz omogućen za žitelje sela iz 18 opština
Škole širom Srbije dobile 7.000 računara
Srpska ekonomija
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je da je doniralo 7.000 računara i 480 štampača osnovnim i srednjim školama širom Srbije u cilju unapređenja procesa nastave
Nastavak ulaganja u popularizaciju i razvoj sporta na lokalu
Srpska ekonomija
Ministar omladine i sporta u Vladi Republike Srbije Vanja Udovičić posetio je Apatin i Sombor, gde je razgovarao sa predstavnicima lokalnih samouprava i mladim sportistima o uslovima za bavljenje sportom u tim opštinama
Povećan broj turista u Srbiji
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u periodu januar-oktobar 2021. godine u Republici Srbiji boravilo je ukupno 2.195.952 turista
Beograd predstavio velike projekte na Samitu Mreže B40
Srpska ekonomija
Na Samitu Mreže B40 balkanskih gradova u Istanbulu učestvovala je delegacija Grada Beograda na panelima koji su se bavili ekonomskom saradnjom gradova, „smart siti” konceptom i digitalnom transformacijom gradova, kao i borbom protiv klimatskih promena
Podizanje konkurentnosti Srbije i EU kroz inovacije
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je cilj projekta „IPA 2014 - Razvoj novih proizvoda i usluga od strane malih i srednjih preduzeća kroz komercijalizaciju istraživanja“ da se nauka primeni i da, pored impulsa razvoju, donese konkretnu komercijalnu dobit mladim preduzetnicima