Industrija video-igara Srbije zabeležila je u 2024. godini rast prihoda od čak 22 odsto, istaknuto je na predstavljanju novog godišnjeg izveštaj o industriji video-igara Srbije u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Sedmu godinu zaredom, Asocijacija industrije video-igara Srbije objavljuje godišnji izveštaj o stanju domaće gejming industrije, a novo istraživanje pokazuje da iako u 2024. i dalje postoje problemi koji su ostali posle kovida, industrija video-igara Srbije uspela je da očuva stabilnost.
Izveštaj, između ostalog, pokazuje da je ostvareno više od 200 miliona evra prihoda, da ima 4.500 profesionalaca u ovoj industriji kod nas, od kojih trećinu čine žene i da je na čelu svih timova 30 odsto žena, te da su u 2024. godini objavljene 44 igre dok su u razvoju 84.
Jelena Jovanović, savetnica predsednika PKS i sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo PKS, ističe da je važno raditi donošenju strategija i akcionih planova za razvoj gejming industrije u cilju razvoja ovog sektora.
„Ovaj sektor je mlad i napreduje iz godine u godinu. Sve više mladih prilazi ovoj industriji zato što je to industrija koja je horizontalno povezana, a to znači da ne učestvuju samo programeri u stvaranju neke video igre, nego i scenografi, producenti... Ono što razlikuje sve svetske igrice, to je priča, a naše igre imaju sve bolju i bolju priču“, rekla je Jovanović.
Mihajlo Jovanović-Džaril, direktor Asocijacija industrije video-igara Srbije kaže da najnoviji izveštaj o stanju srpske gejming industrije potvrđuje nastavak rasta prihoda i broja zaposlenih, što je, kako ocenjuje, izuzetno ohrabrujuće.
„Ipak, prvi put beležimo i blagi pad broja studija koje aktivno rade na razvoju igara. Promene u strukturi industrije ukazuju na evoluciju našeg ekosistema, zbog čega je važno da strateški pristupimo podršci i zrelim kompanijama i onima koje tek ulaze na scenu kako bismo očuvali dinamičan i održiv razvoj celokupne industrije”, istakao je Jovanović-Džaril.
Izveštaj, koji obuhvata podatke iz 2024. godine, pokazuje da je 15 najuspešnijih gejming kompanija prihodovalo 214 miliona evra, da 55 odsto kompanija razvija originalne proizvode, te da su igre proizvedene u Srbiji (iako su neke nastajale i na drugom mestu) kupljene ili preuzete skoro 300 miliona puta. Porastao je i broj zaposlenih žena u industriji, koji sada iznosi 31 odsto, što Srbiju pozicionira među evropske lidere po broju ženskih gejming profesionalaca.
Kristina Janković Obućina, senior menadžerka za ekosistem Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA) i urednica izveštaja, ukazuje na značajan podatak iz izveštaja:
„Posebno značajan podatak jeste da samo 10 odsto ukupnog prihoda koji je generisalo 15 najuspešnijih kompanija dolazi od kompanija u vlasništvu domaćih osnivača, što istovremeno ukazuje na snažnu globalnu integraciju našeg ekosistema, ali i na potrebu za jačanjem kreiranja vrednosti lokalno. Ovi pokazatelji predstavljaju novo poglavlje u načinu na koji razumemo, podržavamo i razvijamo našu industriju”.
Istraživanje pokazuje i da čak 78 odsto gejmerskih studija upotrebljava veštačku inteligenciju u svom poslovanju, kao i da jedan gejming profesionalac u istoj kompaniji radi prosečno oko pet godina.
Teodora Rodić, menadžerka za digitalna rešenja, startape i inovacije za jugoistočnu Evropu, PwC Srbija, objašnjava razloge za rast gejming industrije u Srbiji.
"Naša gejming industrija jeste ostvarila rast i ove godine i to od 22 odsto sa ukupnim prihodom od 214 miliona evra. Ali ako malo dublje uđemo u ovu cifru videćemo da je taj rast oblikovan nekim dodatnim faktorima i da su na njega uticali i neki globalni događaji koji su se prelili i na naše tržište. Konkretno, strane kompanije, pogotovo one sa velikim brojem zaposlenih ruskih državljana, trenutno imaju veće učešće na našem tržištu i to je značajna promena u našoj industriji koja je do sada bila prvenstveno fokusirana na rast i uspeh lokalnih studija“, navela je Rodić.
Prezentaciju novog godišnjeg izveštaja o gejming industriji Srbije organizovali su Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA), uz podršku ekspertskog tima PwC i PKS.