Opština Knić je danas potpisala Ugovor o saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac i tako se priključila „Fondu za osnaživanje mladih poljoprivrednika“, čija je ukupna vrednost sada 2,3 miliona dinara. Doniranjem sredstava mladim poljoprivrednicima, maturantima srednje poljoprivredne škole u Svilajncu, Fond pomaže unapređenju njihovih gazdinstava i proizvodnje. Pored finansijske podrške, mladi imaju mogućnost da prisustvuju predavanjima i uz podršku mentora nauče kako da pišu poslovne planove i da apliciraju na druge konkurse i tako dobiju dodatna podsticajna sredstva. Osnivanje Fonda za osnaživanje mladih poljoprivrednika podržao je projekat „Velika mala privreda" koji finansira USAID, a sprovodi ACDI/VOCA.
„Ovu godinu završavamo sa sjajnim vestima za naše mlade poljoprivrednike i srednjoškolce. U saradnji sa Fondacijom „Ana i Vlade Divac“, obezbedili smo podsticaje za maturante Poljoprivredno-veterinarske škole u Svilajncu, koju pohađaju i mladi iz Knića. Naš cilj je da im pružimo podršku, motivišemo ih da stiču znanja, budu inovativni i prate savremene tehnologije, a zatim se vrate u svoj zavičaj, zasnuju porodice i nastave da se bave poljoprivredom. Knić je poljoprivredna opština koja se suočava s izazovima zastarelih metoda rada, ali verujemo da obrazovani mladi mogu uneti promene. Ulaganjem u infrastrukturu, obrazovanje, kulturu i sport, stvaramo uslove da mladi ostanu na svojim porodičnim gazdinstvima, razvijaju svoje biznise i doprinose razvoju svog kraja“, izjavio je Srećko Ilić, predsednik opštine Knić.
Programom su do sada, u dva ciklusa podržane škole u Svilajncu i Požegi, koje pohađaju učenici iz Požege, Gornjeg Milanovca, Užica, Arilja, Čajetine, Nove Varoši, Prijepolja, Svilajnca, Despotovca i Knića. Od ove godine, pridružila se škola u Kraljevu, sa svojim učenicima iz ovog grada i okolnih opština.
„Drago nam je što se opština Knić pridružila Fondu za osnaživanje mladih poljoprivrednika, obezbeđujući time dodatna sredstva za maturante Poljoprivredno-veterinarske škole u Svilajncu koji će sledeće godine aplicirati za donacije. Zajednički cilj nam je da mladi ostanu u svojim sredinama, razvijaju porodična imanja i proizvode koji će pronaći svoje mesto na tržištu. Da bi to postigli, pored finansijskih sredstava, potrebno je da prate trendove u proizvodnji hrane i da znaju kako da dođu do podsticajnih sredstava. Zato USAID podržava ovaj program i nadamo se da će fond nastaviti da raste i da pruža podršku još većem broju mladih poljoprivrednika”, izjavila je Ivana Božić, menadžerka za razvoj ljudskih kapaciteta i inkluziju projekta „Velika mala privreda“.
Kroz konkurse u školama u Požegi, Svilajncu i Kraljevu, do sada je 71 učenik/učenica dobio/la sredstva u iznosu od ukupno14 miliona dinara, a oko 150 njih je prošlo obuke.
Milijan Maraš, menadžer poljoprivrednih projekata u Fondaciji Ana i Vlade Divac naglasio je da je, osim donacije, mozda od jos većeg značaja to da se mladi edukuju kako da napišu poslovni plan i da se prijave na konkurs i tako dobiju podsticajna sredstva za razvoj porodičnog gazdinstva. „Kroz program, svi korisnici dobijaju savete za razvoj proizvodnje i ekonomičnost, i uz to predloge za zasnivanje proizvodnji koje su profitabilnije, što će im i kasnije biti korisno prilikom apliciranja na druge konkurse i tako dobiju dodatna podsticajna sredstva. Svi zainteresovani učenici završne godine Poljoprivredne škole u lokalnoj zajednici mogu da učestvuju u programu, a oni čiji poslovni plan komisija proglasi najboljim, dobiće donacije“, dodao je Maraš.
Uz podršku USAID-a i projekta „Velika mala privreda“, Fondacija Ana i Vlade Divac nastavlja sa osnaživanjem mladih poljoprivrednika i u drugim lokalnim samoupravama u Srbiji, i s toga poziva i ostale opštine da se pridruže ovom programu i pruže podršku učenicima završnih godina koji su zainteresovani da se nakon školovanja bave poljoprivredom i unaprede svoje porodično gazdinstvo.