Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Nikodijević: Radost Evrope obeležila odrastanje generacija dece

Beograd
Foto: Beoinfo
Srpska ekonomija

Međunarodni susret dece Evrope, pod nazivom „Radost Evrope”, održaće se od 1. do 5. oktobra, najavio je danas predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević u Dečjem kulturnom centru Beograda. Posle dve godine pauze zbog epidemije kovida, ova manifestacija po 52. put okupiće decu iz 13 evropskih zemalja a njihovi domaćini tradicionalno će biti deca Beograda i Srbije.

Nikodijević je podsetio da se radi o manifestaciji koja je obeležila odrastanje generacija dece u Beogradu i Srbiji i izrazio zadovoljstvo što „Radost Evrope” traje više od pola veka, javlja Beoinfo.

– Grad Beograd podržava ovu manifestaciju i jedan je od njenih osnivača, a tako će biti i u budućnosti. Imali smo, nažalost, pauzu od dve godine zbog epidemije, ali su zaposleni DKCB-a uspeli da taj prostor popune različitim sadržajima kako bi deca što lakše prošla kroz taj težak period. Iako smo i sada u turbulentnim vremenima, deca nisu time opterećena niti treba da budu. Naprotiv, smatram da je ovo prilika da ponovo povezujemo različite kulture i običaje i pružimo priliku deci da izgrade još čvršće veze. Verujem da će Beograd biti dobar domaćin i da će se deca osećati kao kod svoje kuće, jer je naš grad otvorenog srca koji ujedinjuje ljude i ima širinu da prihvati svakog. Verujem da će se mnogi od njih ponovo vratiti u Beograd, jer će sigurno imati lepe uspomene. Trudiću se da i u budućnosti podržavamo i omasovljavamo ovu manifestaciju koja tradicionalno šalje samo dobre vibracije – rekao je Nikola Nikodijević.

Ovogodišnja manifestacija održava se pod motom „Zamislite, deco...”, a njome će biti obeležen i jubilej 100 godina od rođenja Duška Radovića, jednog od najznačajnijih srpskih književnih stvaralaca za decu, novinara i televizijskog urednika.

U Galeriji DKCB-a, uvodni program manifestacije započeće 1. oktobra u 12 časova Međunarodnim likovnim konkursom, čija je urednica Lidija Seničar istakla da je pristiglo više iz 2.000 dečjih radova iz celog sveta.

– U njemu učestvuju deca od četiri do 18 godina. Nagrade će dodeliti stručni žiri koji će ocenjivati likovnu tehniku, originalnost, raspoređenost elemenata u kompoziciji i druge elemente likovnog jezika. Svi radovi ostaće u našim arhivama i biće dostupni svakome, a tim povodom biće izdata i odgovarajuća poštanska marka – rekla je Lidija Seničar.

Najavljujući program, urednica manifestacije Ivana Tabori Obradović podsetila je da će u nedelju, 2. oktobra, deca biti na prijemu u Palati „Srbija”, nakon čega će uslediti tradicionalni defile od Trga republike do Kalemegdana, dok će svečano otvaranje biti na terenu KK „Partizan” na Beogradskoj tvrđavi.

– Ove godine očekujemo decu iz Albanije, BiH, Bugarske, Litvanije, Mađarske, Nemačke, Norveške, Poljske, Severne Makedonije, Slovenije, Slovačke, Crne Gore i naravno iz Srbije. Ovogodišnja tema je Duško Radović, koji je napravio stihove za našu dečju himnu, rečnik prijateljstva i koji je na neki način kum „Radosti Evrope” – istakla je urednica manifestacije.

„Susreti prijateljstva” održaće se u ponedeljak, 3. oktobra, u Dečjem kulturnom centru Beograda, a u KC „Grad” na programu je „Delikatesni ponedeljak”. U MTS dvorani biće održan Gala koncert u utorak, 4. oktobra. U saradnji sa Javnim komunalnim preduzećem „Zelenilo – Beograd”, u sredu, 5. oktobra, biće realizovana ekološka akcija i sportsko-rekreativni dan u parku Ušće.

Međunarodni susret dece Evrope održaće se pod pokroviteljstvom Gradske uprave Grada Beograda – Sekretarijata za kulturu i u organizaciji Dečjeg kulturnog centra Beograda. Manifestaciju su pomogli Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, JKP „Zelenilo – Beograd”, „Fruit Company”, „Gala voda”, Turistička organizacija Beograda, Turistička organizacija Srbije, RTS, Studio B i Politikin zabavnik.

Ostali naslovi

Galenika jača tržišno prisustvo u Adria regionu
Srpska ekonomija
Farmaceutska kompanija Galenika postala je vlasnik 100% udela u slovenačkoj kompaniji Sanofarm, čime dodatno učvršćuje svoju poziciju na tržištima Slovenije i Hrvatske i nastavlja strateško širenje poslovanja u Evropskoj uniji
Javni objekti u Srbiji i Hrvatskoj dobili solarne elektrane
Srpska ekonomija
Lokal­ne samouprave iz Srbije i Hrvatske pokazale su kako prekogranična saradnja može da donese konkretne i merljive koristi građanima – od nižih troškova energije do čistijeg vazduha. Kroz projekat „Energetski efikasne zajednice – ENGAGE“, vredan više od dva miliona evra i finansiran uz podršku Evropske unije, postavljene su solarne elektrane na 30 javnih objekata
Beč gradi najveći zatvoreni rezervoar pijaće vode na svetu
Srpska ekonomija
Prema prognozama, Beč će do 2050. godine porasti približno za veličinu grada Graca. Bečki vodovod zato računa sa porastom ukupne potrošnje vode od oko 15 odsto. Istovremeno, klimatske promene sve češće dovode do ekstremnih vremenskih pojava poput suše, poplava i obilnih padavina
Istorija Roma na Balkanu od srednjeg veka do Velikog rata
Srpska ekonomija
U okviru ciklusa srpsko-francuskih razgovora o istoriji Balkana, Francuski institut u Srbiji ima čast da ugosti istoričara Bernara Lorija, koji će učestvovati u tribinama o istoriji Roma na Balkanu, u Beogradu, u utorak 3. februara 2026. u 18 sati u Francuskom institutu, a potom u Nišu, u sredu 4. februara 2026, u Evropskoj kući
Novi Sad će 3. februara biti domaćin prvog regionalnog hakatona
Srpska ekonomija
AI transformiše dizajn a najbolji dizajneri će dobiti nagradu od 1000$ na takmičenju u Novom Sadu
Otvorena vrata katastra svakog radnog dana od 13.00 do 14.30 časova
Srpska ekonomija
Na inicijativu predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, Republički geodetski zavod i pored niza postojećih digitalnih kanala komunikacije, omogućava građanima i direktan razgovor sa rukovodiocima službi za katastar nepokretnosti kroz program „Otvorena vrata katastra“, koji počinje od 28.01.2026. godine
Zamena kontingenta Vojske Srbije u mirovnoj operaciji u Libanu
Srpska ekonomija
U mirovnu operaciju Ujedinjenih nacija u Libanu upućen je novi kontingent Vojske Srbije, koji čine pešadijska četa iz sastava Druge brigade kopnene vojske, štabni oficiri i grupa specijalističkih oficira
U toku je konkurs za osnovce Naš vojnik, naš heroj
Srpska ekonomija
Ministarstvo odbrane i ove godine poziva osnovce da sa učiteljima i nastavnicima tradicionalno učestvuju na nagradnom konkursu „Naš vojnik, naš heroj” i da radovima na temu „Srpska vojska na Krfu” iskažu svoju kreativnost i osvoje vredne nagrade
Bečki metro-vozovi i tramvaji prešli na LED-rasvetu
Srpska ekonomija
U glavnom gradu Austrije gradski prevoznik je zamenio ukupno 27.000 sijalica novim LED-lampama u vozilima javnog prevoza. Na taj način mesečno bi trebalo da se uštedi oko 150.000 kilovat-sati električne energije
Beograd dobija novi kvart
Srpska ekonomija
Belgrade Waterfront Marina, nova gradska četvrt koju razvija Beograd na vodi, predstavlja sledeće poglavlje u razvoju srpske prestonice. Smeštena na desnoj obali save, oivičena Mostom na Adi s jedne i revitalizovanim pešačkim mostom s druge strane, Belgrade Waterfront Marina ponudiće sugrađanima i gostima glavnog grada obilje mogućnosti