Saradnja Srbije i Italije u oblastima inovativnih tehnologija, trgovine i logistike, kao i zajednički rad na otvaranju novih tržišta i učvršćivanju postojećih poslovnih veza, ključni su za nastavak jačanja privredne i investicione saradnje dvaju zemalja, rečeno je danas na Poslovnom forumu „Srbija – Nord Est Italija – regionalno povezivanje privrednika“ u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je italijanske privrednike da ulažu u Srbiji i zahvalio italijanskoj premijerki Đorđi Meloni i šefu diplomatije Antoniju Tajaniju na izuzetnom poštovanju koje pokazuju prema našoj zemlji, koje je danas između zvaničnog Rima i Beograda na visokom nivou.
„Srećan sam što sam danas ovde, i razgovor sa privrednicima iz regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento je za nas od izuzetnog značaja", rekao je Vučić u obraćanju na Poslovnom forumu.
Ukazao je da je sa Italijom u prethodnim godinama podignut nivo trgovinske razmene po prvi put na preko pet milijardi evra na godišnjem nivou, a da je razmena usluga 650 miliona evra. Uveren je da će razmena sa Italijom rasti u godinama koje su pred nama, navodeći da je potrebno da se dodatno osnaži privlačenje italijanskih investitora, ali i da naše firme ulažu u Italiji.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević najavio je 31. januara zajedničku sednicu vlada dveju država.
„Taj sastanak treba da da novu snagu i energiju sveukupnim srpsko-italijanskim odnosima, kao i na polju ekonomije", rekao je Vučević.
Ključna poruka vlade i predsednika Vučića jeste da će Srbija čuvati mir, stabilnost i države i regiona i nastaviti ubrzan put ka evropskim integracijama, poručio je premijer. Vučević podseća da u kompanijama u Srbiji koje su osnovane italijanskim kapitalom radi 30.000 ljudi, pre svega u bankarskom sektoru i osiguranju.
Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori kaže da je održavanje Foruma dokaz da su bilateralni odnos između Srbije i Italije u izuzetnom usponu. „To je budućnost koju ćemo pisati zajedno, u svakom smislu i odnosu", rekao je Gori. On je dodao da je, kako bi se zemlje još bolje približile jedna drugoj, važno da se pojednostave carinske procedure, osvrnuvši se na primer luke Trst za koju je istakao da može da predstavlja ključnu tačku saradnje.
Predsednik italijanske kompanije „Finest“ Aleksandro Minon rekao je da je saradnja Nort- Esta i Finesta sa zemljama, kao što je Srbija, važna za otvaranje novih tržišta i učvršćivanje veza između Srbije i Italije.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež rekao je da na poslovnom forumu učestvuje 115 italijanskih i srpskih kompanija i da naši privrednici treba da upoznaju potencijale regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento.
Prema njegovim rečima, ove tri regije mnogo ulažu u inovacije, što je neophodno za unapređenje konkurentnosti kompanija i poslovnog ambijenta.
Kako je istakao, ovaj region ne čine samo tržišta od 6,6 miliona ljudi, već i područje sa 700.000 preduzeća i važan su logistički hab.
„Zavidan broj kompanija ovde se bave zelenom i energetskom tranzicijom, primenom visokih tehnologija, inovacija u proizvodnji hrane, razvojem infrastrukture i mobilnosti", istakao je Čadež.
Poziva italijanske privrednike da se upoznaju sa specijalizovanom izložbom EXPO 2027 i poslovnim mogućnostima koje nudi.
U okviru foruma održani su i B2B razgovori srpskih i italijanski kompanija, a najviše ih je bilo iz sektora agrotehnologije, energetike, zelene tranzicije, transporta, logistike, građevinarstva, zdravstva. Razgovaralo se i o primeni veštačke inteligencije u industriji, zaštiti životne sredine, izgradnji pametnih gradova i održive mobilnosti, finansijama, osiguranju i IKT-u.