Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odlaže se primena recipročnih carina do 1. avgusta

Carina
Srpska ekonomija

Predsednik SAD, Donald Tramp saopštio je da će Sjedinjene Američke Države dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta. Podsećanja radi, primena recipročnih carina od 37 odsto za Srbiju odložena je do 9. jula. Takođe, predočio je visine carina po zemljama, koje će važiti od 1. avgusta ukoliko se do tada ne postignu trgovinski sporazumi sa SAD, objavila je Privredna komora Srbije. 

Po trenutnim podacima, za Republiku Srbiju će od 1. avgusta važiti carina u visini od 35% (smanjena za 2% u odnosu na prvobitne carine u aprilu).

Period do 1. avgusta biće iskorišćen za dodatne pregovore, kako bi se obezbedili najpovoljniji uslovi spoljnotrgovinske saradnje.

Trenutno stanje režima izvoza srpske robe u SAD:

1. Aktuelna carina, generalno iznosi 10%, što predstavlja dodatak redovnoj tarifi prikazanoj u carinskom harmonizovanom tarifnom sistemu SAD.

2. I dalje su na snazi sve dodatne tarife na proizvode od aluminijuma i čelika od 50% (Ukaz predsednika Trampa od 4. juna - https://pks.rs/strana/nove-carine-sjedinjenih-americkih-drzava/).

3. Automobili i automobilske gume, izuzeti od recipročne tarife i prethodnim Ukazom predsednika Trampa, i dalje će biti deo posebnih nivoa carina od 25% (auto gume će biti 25% + redovna tarifa prikazana u carinskom tarifnom sistemu SAD).

Analitika:

RAZMENA – 705,4 miliona dolara, rast od 30 odsto u odnosu na isti period 2024

IZVOZ -  331 milion dolara, rast 28 odsto

UVOZ  - 374,6 miliona dolara, rast od 31,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

DEFICIT – 43,8 miliona dolara, rast od 69,6 odsto

UKUPNA TRGOVINSKA RAZMENA SRBIJE I SAD, JANUAR – MAJ 2025

 Izvoz roba:

Gume spoljne, nove, za autobuse, kamione – izvoz je gotovo utrostručen (u prvih pet meseci ove godine 97 miliona dolara, dok je u istom periodu prošle bio 34 miliona dolara)

Gume spoljne pneumatske,nove za putničke automobile – izvoz gotovo učestvorostručen (u prvih pet meseci ove godine iznosio je 22 miliona dolara, prosle 6 miliona dolara)

Hrana za pse i mačke, za maloprodaju - ove godine izvezli smo  4,7 miliona dolara, a prošle 379 hiljada dolara.

 Evidentno je povećanje spoljnotrgovinske razmene za 30% u periodu januar – maj 2025 u poređenju sa istim periodom prošle godine. Nove carine u visini od 10% koje su počele da se primenjuju u aprilu, nisu uticale na izvoz, koji je čak i povećan za 28%. Sa druge strane, u ovom periodu povećan je i uvoz iz SAD 32%.

  Stanje sa drugim trgovinskim parterima SAD:

Evropska unija 

Početna indicija Trampa je bila da uvede carinu od 20% na sve proizvode proizvedene u EU, ali je ipak zadržao standardnu stopu od 10 odsto, kako bi smirio finansijska tržišta i omogućio vreme za pregovore. Međutim, izražavajući nezadovoljstvo stavom EU u trgovinskim pregovorima, Tramp je najavio povećanje carinske stope na 50% za evropski izvoz. Pregovori su još u toku.

 Blok od 27 članica za mnoge izvozne proizvode prihvata carinu od 10%, ali traži niže stope za ključne sektore, uključujući farmaceutske proizvode, alkohol i poluprovodnike, kao i kvote i izuzeća kako bi se smanjile veće carine na automobile i metale - koje se carine odvojeno sa 25% i 50%.

 Vrednost trgovine robom i uslugama između EU i SAD iznosila je 1,7 biliona evra (2 biliona dolara) u 2024. godini, ili prosečno 4,6 milijardi evra dnevno, prema podacima evropske statističke agencije Evrostat. SAD su u Evropu najviše izvozile sirovu naftu, farmaceutske proizvode, avione, automobile i medicinsku i dijagnostičku opremu. A sa druge strane Evropa je u SAD najviše izvozila farmaceutske proizvode, automobile, avione, hemikalije, medicinske instrumente, kao i vino i žestoka pića.

Velika Britanija

 Velika Britanija i SAD su u junu potpisale sporazum, kojim su američke carine na britanske automobile smanjene sa 27,5% na 10% i ukinute carine na britanske motore i delove za avione. Ovo smanjenje odnosi se na najviše 100.000 britanskih automobila, što odgovara broju vozila koje je Velika Britanija izvezla prošle godine. Međutim, svi automobili izvezeni preko kvote biće podložni porezu od 27,5%.

 Automobili su najzastupljeniji u prošlogodišnjem izvozu Velike Britanije u SAD, vrednom oko 9 milijardi funti. Velika Britanija trenutno nameće porez od 10% na uvoz automobila iz SAD koji će ostati na snazi.

 Međutim, neki detalji sporazuma još uvek nisu finalizovani, a dve zemlje još razrađuju sporazum o uvozu metala.

 Vijetnam

Sjedinjene Američke Države i Vijetnam objavili su 2. jula sporazum po kojem će se vijetnamski izvoz u SAD tarifirati po stopi od 20%, umesto prvobitne „recipročne“ tarife od 46%. Međutim, roba koja se bude smatrala pretovarenom biće tarifirana po stopi od 40%. Ova mera indirektno se odnosi na Kinu, koja je ranije preusmeravala proizvode preko Vijetnama kako bi zaobišla američke uvozne carine. Zauzvrat, Vijetnam je pristao da ne uvodi carine na uvoz iz SAD. Ipak, nije jasno kako će se tačno određivati šta predstavlja „pretovar“, a sporazum za sada ne pominje posebne tarife po industrijama kao što su automobili i metali.

Japan i Južna Koreja

Postignut je dogovor između SAD i Japana, kao i između SAD i Južne Koreje, po kojem se uvode carine od 25%.

Zemlje BRIKS

Predsednik Tramp zapretio je liderima zemalja u razvoju, učesnicima sastanka grupe BRIKS u Brazilu, dodatnim carinama od 10% ukoliko usvoje „antiameričku“ politiku. Blok uključuje, između ostalih, Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu.

Kanada

Kanada je saopštila da se nada postizanju trgovinskog sporazuma do 21. jula. Tramp je prethodno prekinuo razgovore 27. juna povodom predloženog poreza na digitalne usluge, ali su pregovori nastavljeni nakon što je Otava objavila da odustaje od uvođenja te politike. Kanada je bila izuzeta iz Trampovih „recipročnih“ tarifa, ali se ipak suočila sa ranije najavljenim tarifama od 25% na većinu robe.

Kina

SAD i Kina su u junu postigle sporazum kojim su američke carine na kineski uvoz utvrđene na 55%, a kineske carine na američki uvoz na 10%. To je usledilo nakon majskog primirja kojim su prethodne eskalirajuće carine smanjene: sa 145% na 30% za kineski uvoz, i sa 125% na 10% za američki uvoz. Osim toga, dve najveće svetske ekonomije ublažile su ograničenja u oblasti kontrole izvoza, uključujući softver za dizajn čipova i etana (u Kinu), kao i izvoz retkih zemnih elemenata u SAD.

Indija

Indija je jedna od zemalja za koju se očekuje da postigne sporazum sa SAD pre zadatog roka, čime bi izbegla Trampovu „recipročnu“ carinsku stopu od 27% na svoj izvoz. Prelazni trgovinski sporazum najverovatnije će biti finalizovan uskoro.

 

Ostali naslovi

Izazovi planiranja i formiranja porodice u savremenom društvu
Srpska ekonomija
Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) u Srbiji, u saradnji sa Ministarstvom za brigu o porodici i demografiju, a uz podršku Stalne koordinatorke UN u Srbiji, obeležio je danas Svetski dan stanovništva u Konaku kneginje LJubice u Beogradu, pod sloganom „Za porodicu po tvojoj meri: izazovi planiranja i formiranja porodice u savremenom društvu“
Shaping Futures drugu godinu zaredom se održava u Srbiji
Srpska ekonomija
Međunarodna društveno odgovorna inicijativa „Shaping Futures“, drugu godinu zaredom se održava u Srbiji, do 13. jula 2025. godine, u saradnji sa Školom za negu lepote u Beogradu. Srbija je jedina zemlja koja je dobila priliku da dve godine zaredom organizuje ovaj projekat
Kako zaposleni u IT-ju vide svoje kompanije
Srpska ekonomija
Na osnovu analize preko 2.000 recenzija IT profesionalaca sa sajta HelloWorld.rs, uočavamo da zaposleni sve manje ističu dobru atmosferu, a sve više pažnje posvećuju platama, benefitima i jasnom razvoju karijere
Sajber pretnja prerušena u tužbu
Srpska ekonomija
Kompanija Kaspersky je otkrila brzorastuću zlonamernu kampanju koja je od juna 2025. godine pogodila više od 1.100 korisnika iz korporativnog sektora. Napadači se predstavljaju kao advokatska kancelarija i u imejlovima prete tužbama zbog navodnog kršenja patenata na nazive internet domena, a sve sa ciljem da instaliraju malver
U Lionu proglašeni pobednici Architecture Student Contest 2025
Srpska ekonomija
U Lionu je održano jubilarno 20. međunarodno takmičenje „Saint-Gobain Architecture Student Contest" koji je okupio studente iz 33 zemlje sveta i sa više od 200 univerziteta. Na takmičenju je nagrađeno pet radova. Prvo mesto osvojila je Francuska sa projektom ,, Od znanja do stvaranja”
Kreativna industrija kao motor društvenih promena
Srpska ekonomija
Veštačka inteligencija i inteligentni sistemi sve više oblikuju naš svakodnevni život i menjaju način na koji komuniciramo s tehnologijom. Da bi se te promene uspešno kreirale, potrebne su odgovarajuće veze koje razvijaju preduzeća kreativne industrije
Vojska Srbije postavila pontonski most preko Velike Morave
Srpska ekonomija
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj
Vojska gasi požare širom zemlje
Srpska ekonomija
Vojska Srbije je na molbu Ministarstva unutrašnjih poslova i lokalnih samouprava hitno angažovala helikopter, vatrogasna vozila, auto-cisterne za vodu i potrebno ljudstvo na gašenju požara koji su izbili na desetak lokacija širom Srbije
Transfera postavlja Aerodrom Niš na Put svile
Srpska ekonomija
Sa aerodroma u Urumćiju, u kineskoj provinciji Sinđiang, otpremljen je prvi kargo avion ka aerodromu Konstantin Veliki u Nišu, čime je otvoreno novo poglavlje u saradnji Narodne Republike Kine i Republike Srbije, a koje će imati regionalni uticaj na sve zemlje zapadnog Balkana
Školovanje za vegetarijanskog kuvara
Srpska ekonomija
U bečkim lokalima se sve češće naručuju vegetarijanska jela, a čisto vegetarijanski i veganski restorani već godinama doživljavaju procvat. Ovaj trend prepoznat je i u sistemu obuke za kuvare te je nakon duge rasprave u Beču od jula ove godine moguće pohađati školovanje za „Majstora za vegetarijansko kulinarstvo“