USAID i Impakt Hab dodelili su osam grantova u ukupnoj vrednosti od 35.000 dolara preduzetnicama iz jablaničkog i pčinjskog okruga, u okviru projekta „Ona zna” – Ekonomsko osnaživanje žena. Ovi grantovi su osmišljeni da podstaknu inovacije, podrže profesionalni razvoj i omoguće dobitnicima da razviju svoje poslovne ideje u održive biznise. Čekove su predate ženama preduzetnicama od strane gospođe Džuli Hil, supruge ambasadora SAD u Srbiji.
Osam dobitnica grantova su bile među 104 žene iz jablaničkog i pčinjskog okruga koje su učestvovale u programu podrške zapošljavanju, preduzetništvu i zapošljivosti. Od ukupno 71 pristiglih poslovnih plana razvijanih od ucesnica, osam je odabrano zbog inovativnih poslovnih ideja koje kombinuju kreativnost i digitalnu tehnologiju u tradicionalnim industrijama, s ciljem da dodatno unaprede svoje biznise.
Bruk Išam, direktorka misije USAID-a u Srbiji, istakla je da će projekat „Ona zna“, nakon uspešnog prvogodišnjeg temelja i kontinuirane podrške javnog i privatnog sektora, naredne godine proširiti svoje aktivnosti na region Raške. Ona je dodala: „Zajedno stvaramo Srbiju u kojoj svaka žena ima priliku za uspeh, a svaka zajednica šansu za prosperitet.“
Projekat „Ona zna“ takođe je organizovao Edukativni program "Osnaživanje žena u radnom okruženju" sa četiri treninga za 24 preduzeća kako bi im se pružilo dublje razumevanje i konkretna rešenja za unapređenje rodne ravnopravnosti i inkluzivnosti u njihovim organizacijama putem poboljšanja poslovnih procesa i ažuriranja postojecih mera. Zanimljivo je da je 16 od njih već obećalo da će ove alate da integrišu u svoja radna okruženja.
Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, izjavila je: „Svesni smo da ekonomsko osnaživanje žena nije samo pitanje socijalne pravde, već i ključni korak ka jačanju ukupne ekonomije. Žene koje su ekonomski samostalne ne samo da doprinose rastu BDP-a, već postaju stubovi svojih porodica i zajednica, inspirišući nove generacije da se bore za svoje mesto u društvu.“
„Kada sam se pridružila projektu „Ona zna“, imala sam puno ideja, ali nisam znala kako da ih sprovedem u delo. Ovaj program mi je pružio znanje i alate koji su mi nedostajali – od marketinga i finansija do menadžmenta i prodaje. Zahvaljujući grantovima i mentorskoj podršci, uspela sam da pokrenem svoj biznis i napravim prve korake ka ostvarenju svojih snova. Osećam se osnaženo i spremno da nastavim sa razvojem svog biznisa, znajući da nisam sama na ovom putu. Podrška zajednice žena koje dele iste izazove i uspehe bila mi je neprocenjiva“, rekla je Ivana Lukić Janković, vlasnica stolarske radnje iz Surdulice.
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, naglasila je: „Ravnomerna zastupljenost muškaraca i žena u donošenju odluka je od suštinske važnosti, ne samo radi ispunjenja zakonskih odredbi i kvota, već zato što različite perspektive donose najbolja rešenja za celu zajednicu. Osnaživanje žena znači i bolju dostupnost različitih usluga, kao što su zdravstvene usluge, putna infrastruktura i škole, i to posebno u područjima koja su ruralna, teže dostupna, razuđena i siromašnija.Upravo je to cilj ovog
projekta – unapređenje ekonomske inkluzije žena, a naročito mladih žena, onih iz ruralnih područja i onih koje nisu obuhvaćene obrazovanjem, koje nisu zaposlene niti su uključene u neke obuke.“
„Naredne godine, proširićemo naše osnovne aktivnosti za ekonomsko osnaživanje žena na okrug Raške, u bliskoj saradnji sa akreditovanom Regionalnom razvojnom agencijom SEDA u Novom Pazaru. Naši naredni koraci biće usmereni na jačanje partnerstva sa zainteresovanim stranama, poput Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, i na promovisanje autentičnog liderstva kojim žene doprinesu ekonomiji i društvu. Takođe, fokusiraćemo se na usavršavanje održivih modela koji podržavaju raznolikost i inkluziju na ekonomski održiv način, kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou“, izjavila je Gaia Montelatići, direktorka projekta „Ona zna“.