Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Podsećamo: Odlaže se primena recipročnih carina do 1. avgusta

Carina
Srpska ekonomija

Predsednik SAD, Donald Tramp saopštio je da će Sjedinjene Američke Države dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta. Podsećanja radi, primena recipročnih carina od 37 odsto za Srbiju odložena je do 9. jula. Takođe, predočio je visine carina po zemljama, koje će važiti od 1. avgusta ukoliko se do tada ne postignu trgovinski sporazumi sa SAD, objavila je Privredna komora Srbije. 

Po trenutnim podacima, za Republiku Srbiju će od 1. avgusta važiti carina u visini od 35% (smanjena za 2% u odnosu na prvobitne carine u aprilu).

Period do 1. avgusta biće iskorišćen za dodatne pregovore, kako bi se obezbedili najpovoljniji uslovi spoljnotrgovinske saradnje.

Trenutno stanje režima izvoza srpske robe u SAD:

1. Aktuelna carina, generalno iznosi 10%, što predstavlja dodatak redovnoj tarifi prikazanoj u carinskom harmonizovanom tarifnom sistemu SAD.

2. I dalje su na snazi sve dodatne tarife na proizvode od aluminijuma i čelika od 50% (Ukaz predsednika Trampa od 4. juna - https://pks.rs/strana/nove-carine-sjedinjenih-americkih-drzava/).

3. Automobili i automobilske gume, izuzeti od recipročne tarife i prethodnim Ukazom predsednika Trampa, i dalje će biti deo posebnih nivoa carina od 25% (auto gume će biti 25% + redovna tarifa prikazana u carinskom tarifnom sistemu SAD).

Analitika:

RAZMENA – 705,4 miliona dolara, rast od 30 odsto u odnosu na isti period 2024

IZVOZ -  331 milion dolara, rast 28 odsto

UVOZ  - 374,6 miliona dolara, rast od 31,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

DEFICIT – 43,8 miliona dolara, rast od 69,6 odsto

UKUPNA TRGOVINSKA RAZMENA SRBIJE I SAD, JANUAR – MAJ 2025

 Izvoz roba:

Gume spoljne, nove, za autobuse, kamione – izvoz je gotovo utrostručen (u prvih pet meseci ove godine 97 miliona dolara, dok je u istom periodu prošle bio 34 miliona dolara)

Gume spoljne pneumatske,nove za putničke automobile – izvoz gotovo učestvorostručen (u prvih pet meseci ove godine iznosio je 22 miliona dolara, prosle 6 miliona dolara)

Hrana za pse i mačke, za maloprodaju - ove godine izvezli smo  4,7 miliona dolara, a prošle 379 hiljada dolara.

 Evidentno je povećanje spoljnotrgovinske razmene za 30% u periodu januar – maj 2025 u poređenju sa istim periodom prošle godine. Nove carine u visini od 10% koje su počele da se primenjuju u aprilu, nisu uticale na izvoz, koji je čak i povećan za 28%. Sa druge strane, u ovom periodu povećan je i uvoz iz SAD 32%.

  Stanje sa drugim trgovinskim parterima SAD:

Evropska unija 

Početna indicija Trampa je bila da uvede carinu od 20% na sve proizvode proizvedene u EU, ali je ipak zadržao standardnu stopu od 10 odsto, kako bi smirio finansijska tržišta i omogućio vreme za pregovore. Međutim, izražavajući nezadovoljstvo stavom EU u trgovinskim pregovorima, Tramp je najavio povećanje carinske stope na 50% za evropski izvoz. Pregovori su još u toku.

 Blok od 27 članica za mnoge izvozne proizvode prihvata carinu od 10%, ali traži niže stope za ključne sektore, uključujući farmaceutske proizvode, alkohol i poluprovodnike, kao i kvote i izuzeća kako bi se smanjile veće carine na automobile i metale - koje se carine odvojeno sa 25% i 50%.

 Vrednost trgovine robom i uslugama između EU i SAD iznosila je 1,7 biliona evra (2 biliona dolara) u 2024. godini, ili prosečno 4,6 milijardi evra dnevno, prema podacima evropske statističke agencije Evrostat. SAD su u Evropu najviše izvozile sirovu naftu, farmaceutske proizvode, avione, automobile i medicinsku i dijagnostičku opremu. A sa druge strane Evropa je u SAD najviše izvozila farmaceutske proizvode, automobile, avione, hemikalije, medicinske instrumente, kao i vino i žestoka pića.

Velika Britanija

 Velika Britanija i SAD su u junu potpisale sporazum, kojim su američke carine na britanske automobile smanjene sa 27,5% na 10% i ukinute carine na britanske motore i delove za avione. Ovo smanjenje odnosi se na najviše 100.000 britanskih automobila, što odgovara broju vozila koje je Velika Britanija izvezla prošle godine. Međutim, svi automobili izvezeni preko kvote biće podložni porezu od 27,5%.

 Automobili su najzastupljeniji u prošlogodišnjem izvozu Velike Britanije u SAD, vrednom oko 9 milijardi funti. Velika Britanija trenutno nameće porez od 10% na uvoz automobila iz SAD koji će ostati na snazi.

 Međutim, neki detalji sporazuma još uvek nisu finalizovani, a dve zemlje još razrađuju sporazum o uvozu metala.

 Vijetnam

Sjedinjene Američke Države i Vijetnam objavili su 2. jula sporazum po kojem će se vijetnamski izvoz u SAD tarifirati po stopi od 20%, umesto prvobitne „recipročne“ tarife od 46%. Međutim, roba koja se bude smatrala pretovarenom biće tarifirana po stopi od 40%. Ova mera indirektno se odnosi na Kinu, koja je ranije preusmeravala proizvode preko Vijetnama kako bi zaobišla američke uvozne carine. Zauzvrat, Vijetnam je pristao da ne uvodi carine na uvoz iz SAD. Ipak, nije jasno kako će se tačno određivati šta predstavlja „pretovar“, a sporazum za sada ne pominje posebne tarife po industrijama kao što su automobili i metali.

Japan i Južna Koreja

Postignut je dogovor između SAD i Japana, kao i između SAD i Južne Koreje, po kojem se uvode carine od 25%.

Zemlje BRIKS

Predsednik Tramp zapretio je liderima zemalja u razvoju, učesnicima sastanka grupe BRIKS u Brazilu, dodatnim carinama od 10% ukoliko usvoje „antiameričku“ politiku. Blok uključuje, između ostalih, Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu.

Kanada

Kanada je saopštila da se nada postizanju trgovinskog sporazuma do 21. jula. Tramp je prethodno prekinuo razgovore 27. juna povodom predloženog poreza na digitalne usluge, ali su pregovori nastavljeni nakon što je Otava objavila da odustaje od uvođenja te politike. Kanada je bila izuzeta iz Trampovih „recipročnih“ tarifa, ali se ipak suočila sa ranije najavljenim tarifama od 25% na većinu robe.

Kina

SAD i Kina su u junu postigle sporazum kojim su američke carine na kineski uvoz utvrđene na 55%, a kineske carine na američki uvoz na 10%. To je usledilo nakon majskog primirja kojim su prethodne eskalirajuće carine smanjene: sa 145% na 30% za kineski uvoz, i sa 125% na 10% za američki uvoz. Osim toga, dve najveće svetske ekonomije ublažile su ograničenja u oblasti kontrole izvoza, uključujući softver za dizajn čipova i etana (u Kinu), kao i izvoz retkih zemnih elemenata u SAD.

Indija

Indija je jedna od zemalja za koju se očekuje da postigne sporazum sa SAD pre zadatog roka, čime bi izbegla Trampovu „recipročnu“ carinsku stopu od 27% na svoj izvoz. Prelazni trgovinski sporazum najverovatnije će biti finalizovan uskoro.

 

Ostali naslovi

Poziv dobrovoljnim davaocima krvi
Srpska ekonomija
Institut za transfuziju krvi Srbije pozvao je punoletne sugrađane da i naredne nedelje daju krv. Osim u ovoj ustanovi, koja se nalazi u Svetog Save 39 i gde se krv može dati radnim danima od 7 do 19 i subotom od 8 do 15 sati, akcije su planirane i na terenu
Letovanje na moru za 400 dece iz socijalno ugroženih porodica
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Milica Đurđević Stamenkovski posetila je  decu iz socijalno ugroženih porodica koja, zahvaljujući saradnji Ministarstva i Crvenog krsta, letuju u Baošićima
Završena prva faza obuke vojnika na služenju vojnog roka
Srpska ekonomija
U centrima za obuku Vojske Srbije u Somboru, Valjevu i Leskovcu realizovana je provera osnovne individualne obučenosti vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka generacije „jun 2025“
Srbija ima jasnu viziju za bolji kvalitet hrane
Srpska ekonomija
Prehrambeni sistem važan je segment u ekonomiji, a Srbija ima jasnu viziju kada je u pitanju bolji kvalitet hrane i održiva proizvodnja, rečeno je na panel diskusiji „Nacionalni dijalog o transformaciji prehrambenih sistema“ u Privrednoj komori Srbije
Letnji ciklus obuke izviđačkih jedinica Kopnene vojske
Srpska ekonomija
Deo izviđačkih jedinica iz sastava Kopnene vojske koje baziraju u Nišu otpočeo je sa realizacijom planiranih sadržaja obuke u letnjim uslovima. Obuka u ovim sastavima je složena i izazovna kako bi svaki pripadnik jedinice bio osposobljen da preživi u prirodi, da se odbrani i savlada neprijatelja, prevaziđe vodenu prepreku i da prikupi informacije od značaja za pretpostavljenu komandu
Weekend.18 donosi mnogo zanimljivosi
Srpska ekonomija
Punoletno izdanje najvećeg regionalnog festivala stavlja sve adute na sto: od vrhunskih panela i gostiju do žurke za koju se unapred zna da će postati glavna tema razgovora. Ekskluzivna evropska premijera novih modela automobila Omoda & Jaecoo iz Chery grupacije dodatno podiže nivo, a za muzički spektakl u petak 19. septembra pobrinuće se niko drugi nego svetski poznati DJ Jax Jones
Angažovanje Vojske Srbije u gašenju požara širom Srbije
Srpska ekonomija
U prethodnih 10 dana Vojska Srbije bila je angažovana na 23 lokacije u gašenju požara koji su zahvatili brojna područja širom Republike Srbije. Zahvaljujući svakodnevnom požrtvovanom i profesionalnom radu pripadnika naše vojske, u otežanim vremenskim uslovima, izbegnute su veće tragedije i sprečen nastanak štete širih razmera
Predsednik Vlade Republike Srbije obišao je RGZ
Srpska ekonomija
Predsednik Vlade Republike Srbije, prof. dr Đuro Macut, obišao je Republički geodetski zavod gde je zajedno sa rukovodstvom RGZ-a i Lukom Čaušićem, vd pomoćnika ministra i načelnika Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, razgovarao o aktuelnoj situaciji u zemlji usled ekstremnih vremenskih uslova i sveučestalih požara
Bečko postrojenje za otpadne vode slavi 45 godina
Srpska ekonomija
Centralno bečko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda „Zimering“ ove godine slavi 45 godina od početka rada. Tadašnji gradonačelnik Beča, Leopold Grac, je pustio postrojenje u rad 30. juna 1980. godine
Kolektivna obuka za angažovanje u mirovnoj operaciji
Srpska ekonomija
U bazi „Jug“ i na poligonu „Borovac“ kod Bujanovca u toku je kolektivna obuka voda za zaštitu snaga Vojske Srbije koji će uskoro biti upućen u mirovnu operaciju Ujedinjenih nacija u Libanu. Kolektivna obuka je završni i najintenzivniji deo višemesečnih priprema koje ova jedinica iz sastava Komande za obuku prolazi pre angažovanja u mirovnoj operaciji