Četvoročlana komisija koju su činili predstavnici Fondacije Ana i Vlade Divac, Intesa fondacije filantropske organizacije, Privredne komore Srbije i jedan nezavisni konsultant, odabrala je 16 preduzetnica, odnosno preduzeća u vlasništvu, koje vode ili čije su zaposlene većinom žene, koje će ove godine dobiti bespovratnu pomoć u vrednosti do po 6.000 evra u okviru konkursa „Odvažna“
Pomoć će dobiti: Sonja Nikolić-Oljača, PR dizajnerske usluge Cozy2wear, Beograd, Aleksandra Rašović, PR proizvodnja kozmetičkih preparata Amelles, Vrnjačka Banja, Ana Tomašević PR mešanje pića Eden origin, Čačak, Marija Antić, PR Proizvodnja svežeg peciva i kolača Gluten Free, Niš, Mlekara sa Ovčara d.o.o, Lučani, Ana Janković, Pr Proizvodnja nakita HH Design Solutions, Trbušac, Arte del Gusto d.o.o, Šitar, Silvija Šandor, preduzetnik zanatska trgovinska radnja Kockica eco toys Subotica, Tatjana Silic, PR Proizvodnja gotovih tekstilnih proizvoda, osim odeće Nu handmade, Lajkovac, Ana Dolovac Šarović, Pr proizvodnja kandiranog voća Dolovac organic i tradicija, Futog, Društvo za proizvodnju, spoljnu i unutrašnju trgovinu i usluge Beauty Imagini doo Beograd, Nikolina Milosavljević, PR Centar za edukaciju Nikola - Mil, Novi Pazar, Slađana Tasić, PR Valdoro, Vranje, Agrocorp Duo d.o.o, Lazarevac-Kruševac, Jovana Pantelić, PR Proizvodnja Sirovih Torti Šećernema, Novi Sad i Privredno društvo za proizvodnju trgovinu i transport DANIJA PLUS d.o.o, Gornja Trnava
Ovogodišnji ciklus konkursa, koji Fondacija Ana i Vlade Divac sprovodi uz podršku Intesa fondacije filantropske organizacije, pokrenut je početkom ove godine, a na njega su pristigle rekordne 233 prijave, skoro dve trećine više nego na prethodnom konkursu. Pravo na prijavu su imala mala i mikro preduzeća, i zadruge, koje su osnovale žene i/ili koje vode žene, kao i pravni subjekti koji zapošljavaju više od 60% žena, i udruženja građana koja unapređuju ekonomsku samostalnost i položaj žena.
Prednost na konkursu su imale preduzetnice koje se bave proizvodnom delatnošću (igračke, tekstilni proizvodi, stari zanati, hrana, pića/sokovi/sirupi, ukrasni/upotrebni predmeti, proizvodi za decu i sl) ali takođe i one koje se bave pružanjem usluga.
Iako je trend u pogledu osnivanja ženskih biznisa od 2000. godine do danas pozitivan, ipak većina, čak 99%, ženskih firmi funkcioniše u zoni mikro i malih preduzeća sa manje od 10 zaposlenih. Preduzetnice se najčešće opredeljuju za preduzetničke radnje kao oblik organizovanja, što ih čini posebno osetljivim na prekid rada i smanjenje obima poslovnih aktivnosti u vreme kriza.
Intesa fondacija filantropska organizacija, deo Banca Intesa, neprofitna je institucija koja promoviše sveukupno unapređenje kvaliteta života lokalne zajednice sa ciljem stvaranja modernog i diversifikovanog društva za budućnost.
Fondacija Ana i Vlade Divac ima decenijsko iskustvo u kreiranju i sprovođenju programa, projekata i aktivnosti koje su usmerene na ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa u društvu, uključujući i ekonomsko osnaživanje žena i podsticanje njihovih preduzetničkih inicijativa. Naročito su značajni oni programi i projekti koji se realizuju u partnerstvu sa drugim akterima - institucijama, ženskim organizacijama i kompanijama. Oni danas predstavljaju primere dobrih praksi u stvaranju klime jednakih mogućnosti za žene i muškarce u poslovnom okruženju, podrške ženskim preduzetničkim projektima i pojedinačnim ženskim biznisima.