Registar rizika od katastrofa omogućava donosiocima odluka da, na osnovu geoprostornih podataka, donesu objektivne i informisane odluke u cilju prevencije od prirodnih katastrofa, pravovremeno i adekvatno reaguju u trenutku incidenta, kao i da realizuju najefikasnije mere sanacije nastale štete i ulaganja u obnovu infrastrukture, izjavio je direktor RGZ-a mr Borko Drašković tokom uvodnog obraćanja na konferenciji „Smanjenje rizika od katastrofa – modeli i prakse na međunarodnom i nacionalnom nivou“.
Konferencija je organizovana u okviru projekta „EU za Srbiju otpornu na katastrofe“ koji, uz finansijsku podršku EU, sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Fakultetom bezbednosti i Sektorom za vanredne situacije MUP-a Srbije.
Tokom uvodnog obraćanja okupljenima su se obratili Luka Čaušić, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije, prof. dr Ivica Radanović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Anas Karman, vršilac dužnosti stalnog predstavnika UNDP u Srbiji, Sakelaris Hurdas, šef sektora operacija III Delagacije EU u Srbiji i Goran Puzović, direktor „Srbijavoda“.
Drašković je naglasio da je Registar rizika od katastrofa povezan sa digitalnom platoformom geoSrbija na kojoj se nalazi najveći nacionalni broj setova podataka, uređeni po standardima UN-a i principima EU. Direktor RGZ-a se zahvalio svima koji su učestvovali u formiranju ovog registra posebno navodeći doprinos UNDP-a, Delegacije EU, Sektora za vanredne situacije i Kancelarije za javna ulaganja Vlade Republike Srbije.
Dako Vučetić, pomoćnik direktora Republičkog geodetskog zavoda, je tokom svoje prezentacije Registra rizika od katastrofa istakao značaj koji RGZ ima u pružanju podrške svim delovima sistema koji koriste geoprostorne podatke za informisano odlučivanje. On je objasnio da je Registar rizika informacioni sistem koji predstavlja primarni izvor relevantnih informacija na nacionalnom nivou koji se tiču procene, prevencije, intervencije, oporavka i rekonstrukcije u slučaju vanredne situacije.
Demonstraciju funkcionisanja Registra rizika od katastrofa je učesnicima konferencije predstavila Vanja Šimunić iz RGZ-a, a svi zainteresovani su imali prilike da se na interaktivnom panou i sami uvere u jednostavnost korišćenja i pretrage, kao i brzinu dolaska do željenih podataka.