Državna sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije Marijana Dukić Mijatović izjavila je danas da Srbija unapređuje obrazovni i naučni sistem i povezuje ih sa privredom kako bi odgovorila na izazove održivog razvoja.
Dukić Mijatović je na Svetskoj konferenciji o osnovnim naukama i održivom razvoju, koja se održava u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU), rekla da je naša zemlja spremna da doprinese rešenjima ključnim za ekonomsku, socijalnu i ekološku budućnost čovečanstva i da bude deo akcije UN.
Ona je objasnila da uređujemo sistem tako da on bude podsticajan za naučnu zajednicu, pri čemu se značajna finansijska sredstva usmeravaju na podršku naučnim istraživanjima.
Državna sekretarka je iznela podatak da je od 2015. do 2019. godine nivo investicija povećan za 35,8 odsto, dok dva naša fonda pružaju snažnu finansijsku podršku naučnim istraživanjiima i inovacijama.
Fond za nauku je, kako je istakla, finansirao 282 projekta i 1.737 naučnika sa budžetom od 44 miliona evra, a Inovacioni fond 1.439 projekata sa budžetom od 54 miliona evra.
Prema njenim rečima, pored reforme sistema finansiranja nauke, Ministarstvo je učinilo mnogo na podmlađivanju srpske naučne zajednice uključivanjem 1.951 mladog istraživača u rad naučnoistraživačkih organizacija putem prvih pet javnih poziva.
Napredak nije moguć bez pristupa naučnim saznanjima i mogućnostima koja ona pružaju, kao ni bez saradnje između država, naučnika, inovatora i privrednika. Zato Srbija i jeste deo evropskih projekata Horizont 2020, IPA fondova, SAIGE-a, ali i značajnih međunarodnih istraživanja u centrima poput CERN-a i Dubna, ukazala je Dukić Mijatović.
Svetsku konferenciju o osnovnim naukama i održivom razvoju organizovali su SANU i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u okviru Međunarodne godine osnovnih nauka za održivi razvoj.
Konferencija je okupila više od 60 naučnika iz celog sveta, koji će razmatrati pitanja važna za osnovne nauke za održivi razvoj, napredna osnovna istraživanja u matematici, fizici, hemiji i biologiji i vezu između osnovnih i drugih nauka.
Pored toga, biće reči o inovacijama, inženjerstvu, energetskim tehnologijama, delovanju na klimu i zaštitu okoline, te o doprinosima koje osnovne nauke pružaju medicini, zdravlju, obrazovanju i osiguranju vode i hrane.
Tokom četiri dana trajanja skupa biće održano 19 sesija sa 68 izlaganja.