U saveznoj američkoj državi Kaliforniji uspostavljena je krajem prošle godine digitalna platforma pod nazivom Geoportal, koja objedinjuje sve setove geopodataka, a takvu digitalnu platformu su u Srbiji osmislili i pokrenuli inženjeri Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) i to pre više od dve godine.
U uspostavljanju te platforme u Kaliforniji učestvovali su stručnjaci za geografske informacione sisteme iz agencija širom Kalifornije, inače po površini na trećem, a po broju stanovnika na prvom mestu među saveznim državama SAD. Cilj je, kako se navodi, da veći portal postane ne samo mesto kome se građani obraćaju radi informacija, već i mesto na kojem vladine agencije mogu razmenjivati podatke i vršiti analize za svoj rad.
U Srbiji je, zahvaljujući stručnjacima RGZ-a, a uz podršku Svetske banke, puštena u rad 2017 godine, digitalna platforma Nacionalna infrastruktura geoprostornih podataka - GeoSrbija. Građanima, državnim organima, institucijama i privatnom sektoru omogućeno je da na jednom mestu samo jednim klikom dođu do željenih podataka.
„RGZ proizvodi tačne, precizne i ažurne geoprostorne podatke koristeći najsavremenije tehnologije za njihovo prikupljanje i obradu. Zato se i nalazimo među liderima kada je reč o inovacijama i geoprostornim podacima. Reforme koje sprovodi katastar su teške i zahtevne, ali ih uspešno realizujemo. Naši geoinformatičari nastavljaju u svojoj zemlji da unapređuju i usavršavaju digitalnu platformu GeoSrbija, kako bi izašli u susret svim potrebama korisnika usluga RGZ-a, ali i drugih državnih organa. Digitalna platforma koju su kolege iz Kalifornije pustili sada u rad je još jedna potvrda da smo mi kao mala zemlja inovatori i to u oblasti digitalizacije. Potvrda toga su i priznanja koja dve godine za redom Naled dodeljuje u domenu Reforme godine, našim stručnjacima, rekao je direktor RGZ Borko Drašković.
Na digitalnoj platformi GeoSrbija sada se nalazi više od 250 setova podataka različitih institucija, dok portal www.geosrbija.rs mesečno posećuje preko 140.000 korisnika.
Na portalu se, između ostalog nalaze podaci o nepokretnostima, poljoprivrednom zemljištu u državnoj svojini, Adresni registar, kao i podaci o životnoj sredini i ustanovama kulture i kulturnom nasleđu. U toku je izrada registra arheoloških lokacija na teritoriji cele Srbije kao i Nacionalnog registra investicionih mapa koju RGZ realizuje u saradnji sa švedskim kolegama.
U skladu sa aktivnostima Vlade Republike Srbije na otvaranju podataka kao jednog od prioriteta, Geosrbija je povezana i sa Nacionalnim portalom otvorenih podataka (www.data.gov.rs) i omogućeno je da svi otvoreni geoprostorni podaci budu dostupni istog trenutka i na državnom portalu otvorenih podataka.