Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Više od polovine kompanija koristi AI i IoT u poslovanju

Istraživanje
Srpska ekonomija

Nedavno Kaspersky istraživanje pokazuje da je više od 50 odsto kompanija implementiralo veštačku inteligenciju (AI) i Internet of Things (IoT) u poslovnu infrastrukturu. Takođe, 33 odsto ispitanika planira da implementira ove povezane tehnologije u roku od dve godine. Stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju vlasnicima kompanija da na vreme primene adekvatne mere sajber bezbednosti.

Međusobno povezane tehnologije AI i IoT povezuju sve više uređaja, sistema i aplikacija. Oni transformišu način poslovanja, omogućavajući im da prikupe više podataka i automatizuju procese. Ipak, sa novim tehnologijama, dolaze i novi rizici i izazovi kako bi se efikasno zaštitili imovina i kupci.

Kompanija Kaspersky je sprovela studiju pod nazivom „Povezivanje budućnosti poslovanja“, koja ima za cilj da pomogne kompanijama da budu ispred promena koje donose međusobno povezane tehnologije AI i IoT, postavljajući konkretna pitanja u vezi sa načinom na koji sajber bezbednost mora da im se prilagodi. U tu svrhu, kompanija je anketirala 560 lidera iz sektora IT bezbednosti iz Severne i Južne Amerike, Evrope, Bliskog istoka i Afrike, Rusije, kao i istočne Azije.

U ovoj Kaspersky anketi, ispitanici su podelili svoja mišljenja o ovim povezanim tehnologijama:

Artificial Intelligence (AI) – Veštačke inteligencije,

Internet of Things (IoT) – Internet stvari,

Augmented reality (AR), Virtual reality (VR) i digital twins – Augmentovana i Veštačka realnost, digitalni blizacnci,

6G i converged cloud networks – 6G i objedinjavanje cloud mreža,

Web 3.0 koji omogućava decentralizovane aplikacije, blockchain i podatke kojima upravljaju korisnici,

Prostori na kojima je omogućeno besprekorno deljenje podataka.

Istraživanje je pokazalo da AI koristi 54, a IoT 51 odsto kompanija, dok će trećina ispitanika da ih usvoji u roku od dve godine. Prostor za podatke koristi 32 odsto kompanija, a skoro polovina (49 odsto) namerava da ih koristi u bliskoj budućnosti.

Druge međusobno povezane tehnologije (digital blizanci, AR, VR, web 3.0, 6G i cloud mreže) koristi petina (20-21 odsto) kompanija koje su učestvovale u anketi, ali više od 70 odsto razmišlja da ih uskoro integriše u poslovne procese.

 

Kako su AI i loT postali rasprostranjeni, paralelno su postali i ranjivi na nove vrste sajber napada. Prema istraživanju, 16-17 odsto organizacija misli da su AI i IoT „veoma teški” ili „izuzetno teški” za zaštitu, dok samo 8 odsto korisnika AI i 12 odsto vlasnika loT-a veruje da su njihove kompanije u potpunosti zaštićene.

Međutim, što je primena tehnologija manje rasprostranjena, to je kompanijama teže da ih zaštite i obrnuto. Na primer, najmanje usvojene AR/VR i cloud mreže su najizazovnije tehnologije za zaštitu, pri čemu 39-40 odsto kompanija kaže da ih je teško obezbediti.

 

„Međusobno povezane tehnologije donose ogromne poslovne mogućnosti, ali uvode i novu eru ranjivosti na ozbiljne sajber pretnje. Sa sve većom količinom podataka koji se prikupljaju i prenose, mere sajber bezbednosti moraju biti jače. Kompanije se moraju zaštititi od ranjivosti, izgraditi poverenje kupaca usred širenja međusobno povezanih tehnologija. Takođe, moraju biti sigurne da postoje adekvatni resursi za sajber bezbednost kako bi mogli da koriste nova rešenja za nove izazove. Kompanije koje integrišu AI i IoT u svoju poslovnu infrastrukturu treba da ih zaštite pomoću adekvatnih rešenja za bezbednost i prošireno otkrivanje i reagovanje, da otkriju sajber pretnje u ranim fazama i obezbede efikasnu odbranu“, komentariše Ivan Vassunov, potpredsednik korporativnih proizvoda iz kompanije Kaspersky.

S obzirom na razmere promena koje će međusobno povezane tehnologije verovatno doneti, organizacije moraju da razviju strategiju za njihovu primenu i zaštitu. Na osnovu rezultata istraživanja, Kaspersky preporučuje četiri efikasna načina koji mogu doprineti bezbednom poslovanju kompanija koje koriste međusobno povezane tehnologije:

1. Usvojite secure-by-design principe. Integracijom sajber bezbednosti u svaku fazu razvoja softvera, secure-by-design softver i hardver postaju otporni na sajber napade, doprinoseći ukupnoj bezbednosti digitalnih sistema. Cyber Immune rešenja, zasnovana na KasperskyOS-u, omogućavaju kompanijama da smanje broj potencijalnih pretnji i sposobnost sajber kriminalaca da izvrše uspešan napad.

2. Obučite zaposlene. Izgradnja odgovorne, sajber-svesne kulture zahteva sveobuhvatnu strategiju koja omogućava zaposlenima da steknu praktična znanja. Sa Kaspersky Expert obukom, InfoSec profesionalci mogu unaprediti svoje veštine i efikasno odbraniti kompanije od napada.

3. Nadogradite svoja rešenja za sajber bezbednost i koristite centralizovane i automatizovane platforme kao što je Kaspersky Extended Detection and Response (XDR). Kako kompanije usvajaju međusobno povezane tehnologije, potrebna su im rešenja za sajber bezbednost sa naprednijim funkcijama, koje im omogućavaju da prikupe i povežu telemetriju iz više izvora i obezbede efikasno otkrivanje pretnji i brzi automatizovani odgovor.

Za brojna AI rešenja neophodno je obezbediti infrastrukturu u kojoj se integrišu sa proizvodima za sajber bezbednost – kao što je Kaspersky Container Security – što omogućava kompanijama da otkriju bezbednosne probleme u svakoj fazi aplikacije, od razvoja do početka primene.

4. Pridržavajte se propisa da biste izbegli pravne probleme ili štetu po reputaciju kompanije, proverite da li vaše mere sajber bezbednosti ispunjavaju važeće standarde i zakonske okvire.

Ostali naslovi

Usamljenost među milenijalcima
Srpska ekonomija
Usamljenost je sve veći problem među milenijalcima, jer najnovija istraživanja pokazuju da se 57% mladih Evropljana oseća umereno ili čak ozbiljno usamljeno. Ova pojava može podstaći milenijalce da se okrenu digitalnim prostorima kako bi nadoknadili nedostatak tradicionalnih oblika socijalizacije, poput druženja na poslu i okupljanja uživo
Mitovi o alternativnim investicionim fondovima
Srpska ekonomija
Alternativni investicioni fondovi (AIF) često su okruženi različitim mitovima. Neki ih smatraju previše rizičnim, drugi veruju da su namenjeni isključivo bogatima, dok mnogi misle da troškovi ulaganja premašuju korist
Zlato ponovo u fokusu
Srpska ekonomija
Pod uticajem konstantne svetske geopolitičke tenzije cena zlata je dostigla istorijske maksimume – trenutno 2805 evra za finu uncu, a ako se nastavi ovakvim tempom u narednih pet godina bi moglo da dostigne čak 4.500 do 5.000 evra!
Avio-kompanija otvara restoran u pariskoj Galeriji Lafajet
Srpska ekonomija
Čuvena Galerija Lafajet, preko 130 godina stara robna kuća, poznata po staklenoj kupoli i dizajnu u stilu secesije, udružiće ovog leta snage sa Air France-om. Od 25. juna do 20. avgusta, na osmom spratu robne kuće, biće otvoren restoran ove avio-kompanije, koji će posetiocima nuditi panoramski pogled na Pariz
Sumnjive Chrome ekstenzije
Srpska ekonomija
Stručnjaci za sajber bezbednost kompanije Kaspersky identifikovali su 57 sumnjivih ekstenzija u zvaničnoj Chrome Web prodavnici, koje koristi više od šest miliona korisnika. Ove ekstenzije su izazvale sumnju jer dozvole koje zahtevaju ne odgovaraju njihovom opisu
Poklon koji raste s bebom
Srpska ekonomija
Rođenje deteta uvek je ispunjeno radošću, a roditelji i najbliži kupuju poklone s velikom pažnjom i sa puno ljubavi. Uobičajeni darovi, poput igračaka, odeće ili opreme koja bebi pomaže da lepše otkriva svet oko sebe jesu dragoceni, ali - umesto klasičnih poklona sve je popularnija ideja da prvo darovanje deteta ima dugoročniju svrhu
Beč na prvom mestu svetskih kongresnih metropola
Srpska ekonomija
Na najnovijoj rang-listi kongresnih metropola (ICCA-Međunarodna kongresna asocijacija) za 2024. godinu glavni grad Austrije zauzeo je 1. mesto u svetu, ispred Lisabona i Singapura. Sa 154 održana kongresa Beč se vratio na svetski vrh nakon što je prethodne godine bio na četvrtom mestu
Barbados – ostrvo najpismenijih ljudi na svetu
Srpska ekonomija
Ukoliko ste pomislili da je Barbados samo još jedno karipsko ostrvo, poznato po prelepim plažama, zaraznim ritmovima i gostoljubivom narodu, samo ste do pola u pravu. Zapravo, Barbados je najistočnije ostrvo Karipskih ostrva, deo je Malih Antila i okruženo je Atlantskim okeanom
Grad Beč testira nove vrste asfalta
Srpska ekonomija
Asfalt se leti brzo zagreva, usled čega posebno u gradskim sredinama nastaju velike toplotne zone. Zato Grad Beč u okviru pilot-projekta testira nove mogućnosti asfaltiranja. U okolini potoka Lizing (Liesingbach) ugrađene su četiri nove mešavine asfalta. Istraživački projekat trajaće naredne tri godine
Czechoslovak Group slavi 30 godina uspeha, inovacija i posvećenosti
Srpska ekonomija
Czechoslovak Group, ove godine slavi 30 godina uspešnog poslovanja i razvoja. Deo kompanije Czechoslovak Group je i fabrika „14. oktobar” iz Kruševca, čiji zaposleni svakodnevno napreduju u radu usvajajući novine i potrebe svetskog tržišta