Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

DESET NAJBOGATIJIH POLITIČARA NA SVETU

Piše: Milica Krivokapić

Funkcija političara trebalo bi da bude obezbeđivanje dobrobiti sopstvenom narodu, bilo da su izabrani demokratskim putem ili da su na poziciji koju u političkom životu zauzimaju delegirani. Raskošne vile, luksuzni automobili i putovanja karakterišu život 10 najbogatijih političara na svetu i njihovih porodica, a njihova imovina meri se milijardama. Pored društvenog značaja, ovi političari imaju odlučujuću ulogu u kreiranju unutrašnje politike zemlje u kojoj žive i važnu ulogu na geopolitičkoj mapi sveta. Nekada se izuzetno bogatstvo pripisivalo samo šeicima, sultanima i kraljevima, što danas nije slučaj. Deset najbogatijih političara dolazi iz različitih krajeva sveta.


10. Silvio Berluskoni – 7,8 milijardi dolara
Politikom se bavio više od 40 godina, sve do 2011. Smatra se da je 1970. vodio najprogresivniju političku kampanju do tada. Po dolasku na vlast zalagao se za reformu medijskog sistema, što je direktno uticalo na njegov privatan biznis. Berluskoni je svoj radni vek započeo prodajući usisivače. 


9. Serž Daso – 8 milijardi dolara
Francuski političar Serž Daso je predsednik „Daso grupe“ i senator. Vlasnik je lista Le Figaro. Daso je veliki dobrotvor, vrlo aktivan u humanitarnim akcijama za decu obolelu od raka i hendikepiranu omladinu.


8. Cong Ćinghou – 10,8 milijardi dolara
Kineski političar Cong Ćinghou jedan je od članova kineskog nacionalnog saveta. Posvećen je ulaganju u prirodne resurse za dobrobit Kine. Iako je izuzetno bogat, dnevno troši 20 dolara za lične potrebe.


7. Savitri Džindal – 13,2 milijarde dolara
Vrlo imućna političarka Savitri Džindal je član indijske zakonodavne skupštine Harjane. Njeno političko interesovanje usmereno je ka dobrobiti i očuvanju porodice. Sposobna Indijka majka je devetoro dece.


6. Vladimir Putin – 18,4 milijarde dolara
Ruski političar Putin zauzima odlučujuću poziciju kako u Rusiji tako i na makropolitičkom i ekonomskom planu sveta. U svoje bogatstvo uvrstio je 58 aviona, četiri jahte i 20 luksuznih vila.


5. Kalifa Bin Zajed el Nahjan – 19 milijardi dolara
Predsednik je Abu Dabija i kontroliše naftne rezerve vredne 97,8 miliona dolara. Fond kojim Nahjan upravlja vrlo je uticajan.


4. Sonja Gandi – 19,2 milijarde dolara 
Italijanka Sonja Gandi bila je žena pokojnog Radživa Gandija. Nakon suprugove smrti politički se angažovala, a danas je vođa Indijskog nacionalnog kongresa. Doprinela je poboljšanju uslova života u svojoj zemlji. Obavljala je i funkciju predsednika.


3. Hasanal Bolkijah – 20 milijardi dolara
Bolkijah je sultan Bruneja od 4. oktobra 1967. godine. Poseduje sopstvene izvore nafte i gasa, koji su mu obezbedili ogromno bogatstvo. Sultan Bolkijah je vlasnik jedne od najraskošnijih palata na svetu i kolekcije od 8.000 automobila, vredne 790 miliona dolara.


2. Abdulah bin Abdul Aziz – 21 milijarda dolara
Abdulah bin Abdul Aziz je kralj Saudijske Arabije, čije se bogatstvo vezuje za naftna izvorišta. Kralj u okviru svog političkog položaja u Saudijskoj Arabiji generiše najvišu vojnu i izvršnu vlast, odnosno obavlja funkciju premijera i glavnog komandanta nacionalne garde. Aziz se kao političar suštinski razlikuje od mnogih arapskih vladara, jer se izuzetno zalaže za obrazovanje devojčica.


1. Majkl Blumberg – 37,2 milijarde dolara
Najbogatiji političar na svetu je stanovnik Sjedinjenih Američkih Država i bivši gradonačelnik Njujorka. Blumberg je vrlo omiljen među Njujorčanima, jer je za vreme svog mandata poboljšao život prosečnim građanima i pokrenuo mnoštvo razvojnih projekata. Poznat je po tome što pomaže umetnički sektor, medicinska istraživanja i obrazovanje.

Ostali naslovi

Kako energiju vetra učiniti društveno prihvatljivom
Srpska ekonomija
Međunarodni tim istraživača uz učešće bečkog Univerziteta za prirodne resurse i bionauku (BOKU) istražio je uticaje energije vetra na životnu sredinu, društvo, ekonomiju i pravo, sažeo ih u 14 kategorija i pružio osnovu za političke odluke
Evo zašto treba da odvojite vreme za jutarnju kafu
Srpska ekonomija
Da li ste znali da određeno vreme kada pijete kafu može imati direktan uticaj na vaše zdravlje? Istraživanje koje je nedavno objavljeno, a koje su sproveli naučnici sa Univerziteta Tulane u Nju Orleansu pokazuje da uživanje u kafi u jutarnjim satima može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti, a čak i od preuranjene smrti!
Kako veštačka inteligencija (AI) podstiče novi talas sajber prevara
Srpska ekonomija
Iako četbotovi i algoritmi poboljšavaju korisničko iskustvo i izuzetno su prilagodljivi različitim primenama, oni su takođe otvorili naše lične i poslovne živote za nove – i mračnije – napade socijalnog inženjeringa
Godina 2024. najtoplija ikad zabeležena
Srpska ekonomija
Svetska meteorološka organizacija potvrdila da je 2024. godina najtoplija ikad zabeležena, sa temperaturom od oko 1,55°C iznad predindustrijskog nivoa. Poslednjih 10 godina (2015-2024) su deset najtoplijih godina zabeleženih od kada se vrše merenja
Meta napada bilo je 88% kompanija
Srpska ekonomija
Tokom 2024. godine čak 88% preduzeća suočilo se sa pokušajima napadača da se infiltriraju u njihovu mrežu, dok je više od 60% kompanija prijavilo incidente u kojima su zlonamerni akteri aktivirali zlonamerni kod unutar njihove mreže ili pokušavali da komuniciraju sa kompromitovanim sistemima i preuzmu kontrolu
Kako da vaša fitnes avantura ostane bezbedna
Srpska ekonomija
Zdravstveni i fitnes ciljevi su dosledno na vrhu liste „novogodišnjih rezolucija“ širom sveta, što potvrđuju i godišnji izveštaji. U skladu sa tim trendom, pojavila se prava pomama za onlajn personalnim treninzima, podstaknuta uticajem društvenih mreža poput Instagrama i TikToka
Kragujevački sistem obaveštavanja građana postao hit u svetu
Srpska ekonomija
Kako izgleda kada građani u svakom trenutku znaju šta će se graditi u njihovom komšiluku i kada mogu da na prostorne i urbanističke planove utiču brzo i jednostavno, onlajn, umesto da obilaze brojne šaltere? Odgovor na to pitanje od aprila prošle godine moguće je dobiti u Kragujevcu, preko platforme „Budi deo plana“
Širom sveta za praznike daruju dukate, ali i zlatne poluge
Srpska ekonomija
Zlato je jedinstven poklon čija vrednost sa vremenom raste. Za posebne prilike, rođenja, venčanja, značajne datume, porodične ili poslovne jubileje, ali i praznike, obično se poklanja dukat, pločica, ili nakit od plemenitog metala koji simboliše trajnost, stabilnost i sigurnost. Često se ovi komadi nasleđuju, putuju kroz generacije
Šest saveta kako da izbegnete bacanje hrane tokom praznika
Srpska ekonomija
Istraživanja pokazuju da se u Srbiji dnevno baci oko 2.000 tona hrane i da se najviše bacaju hleb, meso i mleko. Analiza je pokazala da se hrana uglavnom baca zato što se pokvari ili se zaboravi u frižideru i zamrzivaču, te da svako od nas u proseku baci godišnje gotovo 28 kg jestivih i oko 80 kg nejestivih delova hrane
Digitalno modelovanje u novogradnji u Beču
Srpska ekonomija
Iza termina BIM (Building Information Modeling) krije se digitalna aplikacija koja pomoću trodimenzionalnih modela optimizuje sve procese u okviru planiranja, gradnje i upravljanja zgradama, čime se omogućava veća transparentnost, održivost i pouzdanost. 3D modelovanje podataka o zgradama omogućava saradnju svih učesnika