Čak i kod Nemaca, koji važe za nepodmitljive, čestite i radne, vlada zakon ćutanja kad je korupcija u pitanju. Baš zato borba protiv nje je teška, kažu eksperti, koji ovu rabotu vide kao efektivnu, atraktivnu i lukrativnu, pa samim tim i prisutnu u skoro svim oblastima života.
Koliko su Nemci korumpirani, koliko miliona evra se godišnje da na podmazivanje, ko uzima? Ko daje, ko dobija pare, a ko skupe odmore, atraktivna studijska putovanja, zlatni nakit i sat, da li je to bolest posle koje se postaje imun ili zavisnik, gde je tu mali, običan čovek, a gde menadžeri s milionskim mesečnim zaradama ili vrhunski političari?
Ta i brojna druga pitanja nameću se i nadmeću u temi korupcija u Nemačkoj, čije su posledice i znatne i značajne – pošto ona, tvrde nemački eksperti, šteti, između ostalog, osnovnim vrednostima demokratske i pravne države.
A Nemci su ponosni na svoju demokratsku i pravnu državu i socijalno-tržišnu privredu, kao i na nemačkog činovnika, koji širom sveta uživa glas perfektnog sluge države, kompetentnog, poverljivog, tačnog, a pre svega nepodmitljivog, nepotkupljivog.
Realnost, ipak, pokazuje da je na imidžu nemačkog činovnika nastala ogrebotina i da je prema podacima iz 2015. godine u saveznim organima bilo 28 slučajeva sumnje na korupciju, više nego, recimo, 2014. i 2013. godine, kada je bilo po 19, ili 2012, godine koja je prošla sa svega 12 istražnih postupaka.
Mediji navode da interna istraživanja savezne vlade pokazuju da podmazivanje u nemačkom državnom aparatu nije baš nepoznata pojava i da jedan broj prigovora ide u pravcu Ministarstva inostranih poslova.
To ministarstvo se pre više godina, naime, nalazilo na udaru kritike zbog afera vezanih za podmićivanje pri izdavanju viza u nemačkim ambasadama u nekim afričkim i južnoameričkim državama, kao i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, odnosno Ukrajini, ali i na Kosovu i u Albaniji.
Kad je reč o korupciji i podmićivanju, najviše medijske pažnje izazvao je slučaj bivšeg nemačkog predsednika Kristijana Vulfa.
On je sada slobodan čovek, pošto je u sudskom sporu 2014. godine oslobođen optužbi.