Da li ste znali da je u Nemačkoj cena električne energije proizvedene iz uglja drastično snižena od trenutka kada su obnovljivi izvori energije (OIE) priveli kraju svoj podsticajni period? Ne, ukoliko ne živite u Nemačkoj ili nemate nekog tamo, niste imali gde da čujete tu informaciju.
Fid in tarife su podsticajne otkupne cene po proizvedenom kWh (OIE) koje su usklađene s tehnologijom koja se primenjuje i koje Vlada Republike Srbije propisuje na određeno vreme kako bi podstakla investitore i smanjila rizik investicije. Subvencionisanje OIE podrazumeva da se stimuliše nabavka i izgradnja skupih tehnologija potrebnih za realizaciju takvih projekata.
Tokom dvanaestogodišnjeg perioda, u većini slučajeva, kako pokazuje evropska praksa, projekti isplate sve što je u njih uloženo. Nakon toga oni izlaze na tržište sa izuzetno niskim operativnim troškovima. Zbog čega je to tako? Zbog toga što za razliku od konvencionalnih načina proizvodnje na tržište izlaze sa daleko nižom prodajnom cenom. To je najvažniji razlog zbog kojeg na tržište izlaze sa znatno nižom prodajnom cenom.
Pitanje koje se postavlja jeste koja je proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora najdelotvornija. Najnovija istraživanja iz ove oblasti kažu da nije prihvatljivo proizvoditi struju samo iz snage vetra. Svuda u svetu to je dobrodošao resurs, ali je nemoguće održati sistem distribucije i prenosa električne energije samo na vetroparkovima.