Ove godine obeležava se 70 godina od kada je izašla čuvena knjiga „Drugi pol” filozofkinje Simon de Bovoar.
Sedam decenija kasnije, žene su i dalje Drugi pol. Sama ta sintagma dala nam je misaoni aparat kojim pokušavamo da razumemo ne samo poziciju žene u društvu već i društvo kao takvo. Društvo u kome živimo zasnovano je na ključnoj hijerarhiji binarnosti – hijerarhiji polova. U toj hijerarhiji, žene su Drugo, muškarac je Prvo. Drugim rečima, muškarac je norma.
Muškarac je centar, žena je periferija; muškarac je subjekat, žena je objekat; muškarac je aktiv, žena je pasiv; muškarac je racio, žena je emocija. Muškarac je vrednost – žena se oblikuje prema toj vrednosti.
STEREOTIPI I PREDRASUDE
Takvo društveno uređenje, patrijarhat, obeležava i uslovljava ne samo naše akcije već i naše misli, verovanja, vrednosti. Ta ista duboko usađena verovanja da su žene Drugi pol jesu verovanja iz kojih nastaju stereotipi i predrasude prema ženama koji zatim oblikuju postupanje društva u globalu, kao i pojedinačnih osoba, dovodeći do pojave fenomena muškog nasilja prema ženama i njegovog krajnjeg ishoda – femicida (ubistva žene samo zato što je žena).
Svaki četvrti mladić i svaka deseta devojka srednjoškolskog uzrasta u Srbiji smatraju da jedan šamar nije nasilje, a svaki treći mladić smatra „da su okej” vulgarni komentari upućeni devojkama. Istovremeno, svaka treća mlada osoba, bez obzira na pol, smatra da je devojka koja nosi kratku suknju i usku majicu sama kriva ukoliko je neko napadne. Ovo su poražavajući podaci istraživanja stavova mladih koje je svojevremeno predstavio Autonomni ženski centar.
S druge strane, dve trećine žena u Srbiji od svoje 15. godine bilo je izloženo nekom tipu nasilja, a najčešće je reč o psihološkom nasilju i seksualnom uznemiravanju. „Podaci iz ankete ukazuju na to da verovanja u žensku pokornost, poslušnost supružnika i ćutanje okoline, nastavlja da opstaje u regionu i da one žene koje imaju takvo verovanje, imaju veću verovatnoću da kažu da su doživele nasilje”, stoji u izveštaju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) o nasilju nad ženama i devojčicama, koji je rezultat istraživanja sprovedenog 2018. godine u zemljama Istočne i Jugoistočne Evrope.
Opširnije u štampanom izdanju magazina Srpska ekonomija i Tačka koji je na kioscima.