Kriza svetskih razmera izazvana novim korona virusom ujedinila je političare i analitičare u oceni da će pandemija imati značajne posledice i da će to zahtevati preispitivanje funkcionisanja država na svim poljima. Sem ove zajedničke konstatacije, sve drugo je predmet različitih tumačenja, počevši od ocene kako jevi rus nastao do stavova o najboljim rešenjima za saniranje nastalih posledica, naročito ekonomskih. Kao i u mnogim kriznim situacijama u prošlosti, pri razmatranju ovih pitanja neće moći da se izbegne njihova politizacija, jer se ovde, u suštini, radi o pitanju različitih ideologija, čije je preispitivanje neminovno – pre ili kasnije.
- Prvo neočekivano iznenadjenje u vezi pandemije dogodilo se u vezi različite spremnosti država da se suoče sa njom. Ispostavilo se da države sa neo-liberalnim ekonomskim sistemom nisu bile u stanju da odmah odgovore potrebama svojih zdravstvenih službi u meri u kojoj su to uspele države koje se oslanjaju na centralni sistem planiranja, pa su čak bile u stanju da pomognu i drugima - kaže Prvoslav Davinić, bivši diplomata Ujedinjenih nacija za sajt “Srpska ekonomija” .
Davinić objašnjava da za poznavaoce neo-liberalnog kapitalizma to nije iznenadjujuće, jer on funkcioniše na osnovu profita. I dodaje da je za privatnog investotora mali interes da investira svoj kapital u robu za kojom ne postoji veća tekuća potražnja na tržištu, jer to zamrzava kapital i čini ga neproduktivnim.
- Primera radi, predsednik SAD je nedavno razmišljao o upotrebi Ratnog akta, koji mu omogućava da privatnim privrednim subjektima naredi da povećaju ili čak preusmere svoje proizvodne kapacitete u skladu sa tekućim potrebama. Drugi primer je Evropska unija, kojoj je trebalo nekoliko nedelja da obavi administrativne procedure potrebne da se uputi pomoć sopstvenim članicama, uključujući Italiju i Španiju, koje su bile blizu potpunog kolapsa zdravstvenog sistema. Medjutim, situacija sa virusom je samo doprinela da pitanje daljeg funkcionisanja, pa i opstanka, neo-liberalnog ekonomskog sistema dodje u fokus dodatne pažnje - objašnjava sagovornik sajta “Srpska ekonomija”
Proces promena je nezaustavljiv
Već neko vreme medju zapadnim ekonomskim stručnjacima, uključujući i one vodeće, mogu se čuti upozorenja da je ovaj koncept ostvario svoj optimum i da su potrebna alternativna rešenja. Ne može se poreći da je ovaj sistem doprineo snažnom ekonomskom razvoju tih, ali i drugih zemalja u svetu, što se nebi postiglo tako brzo na druge načine.
Problem, na koji ukazuju ekonomisti, je u tome što su za takve uspehe tržišne privrede postojali povoljni uslovi u svetu, kao sto su lako dostupne jeftine sirovine i otvorena tržišta za plasman proizvoda.
- Situacija se u tom pogledu drastično izmenila u nekoliko zadnjih decenija. Na scenu su stupili novi akteri, iz tzv.”trećeg sveta”, koji predstavljaju snažnu konkurenciju dosadašnjim ekonomskim silama pa samim tim dobijaju veći značaj u svetskoj privredi i trgovini. Takva njihova ekonomska snaga, podržana sa vojnom moći, znatno je ojačala njihov medjunarodni položaj, a time i mogućnost snažnijeg uticaja na tokove medjunarodnih odnosa. To će neminovno dovesti i do preraspodele uticaja u svetu, neki bi rekli do stvaranja novog svetskog poretka, ali različitog od onog o kome se donedavna govorilo, a u kome je neo-liberalni kapitalizam bio očekivani pobednik. Očigledno da se to neće desiti. Medjutim, proces promena je nezaustavljiv, ali neće biti ni lak ni brz. Pitanje kakav će biti taj novi-novi svetski poredak odlučvaće se u neposrednom sučeljavanju dosadašnjih glavnih aktera, s jedne strane, i novih snaga, medju kojima poseban značaj imaju države kao sto su Brazil, Indija. Indonezija, Kina i Rusija, s druge strane. Ishod će u mnogome zavisiti od brzine kojom ce se pojedine države oporavljati, i koje to države konkretno, odnosno iz koje od ove dve grupe, što će verovatno biti od presudnog uticaja na to kako ce izgledati budućnost čovečanstva - objašnjava Davinić.
Prilagodjavanje situaciji
Sagovrnik “Srpske ekonomije” naglašava da će ovaj proces biti od izuzetnog značaja i za Srbiju, jer će morati da se prilagodjava situaciji kako se ona bude odvijala i, u skladu sa time, da donosi odluke od strateškog značaja za svoje nacionalne interese.
- Jedna od tih stvari je uskladjivanje politike pridruživanja Evropskoj zajednici sa veoma korisnom saradnjom na svim poljima sa Kinom i Rusijom. Interesi su značajni na obe strane. U situaciji očekivanog preispitivanja celokupnih medjunarodnih odnosa, sa velikom neizvesnošću na kojim će se osnovama ti odnosi zasnivati ubuduće, ne postoje razlozi da se nešto menja u politici vojne neutalnosti, jer ona u postojećim okolnostima najbolje obezbedjuje nacionalne interese - objašnjava Davinić
Naš sagovornik naglašava da ono što treba da se preispita to je strategija nacionalne bezbednosti, kako bi se u njoj razradili postojeći stavovi, ali uneli i novi, na koje upućuju iskustva stečena u vezi sa brojnim posledicama pandemije, ne samo u zdravstvenom pogledu, već u brojnim drugim oblastima života i rada. Jer, ne postoje sigurne procene da se ova ili neka druga epidemija neće ponoviti.
Prema rečima našeg sagovornika postoji pet opravdanih razloga odnosno pet specifičnih oblasti koje je potrebno da se proglase oblastima od strateškog značaja za zaštitiu nacionalnih interesa.
- Prvi je zdravstveni sistem. Poželjno je ubrzati završetak započetih objekata, ali uložiti i u nove, ne samo zbog opasnosti od mogućih budućih epidemija, već stvaranja optimalnih uslova za zdravstvenu zaštutu svih gradjana. Efikasan zdravstveni sistem predstavlja odraz snage jednog društva. Paralelno sa time opravdano je povećavati medicinski kadar, kako putem školovanja tako i destimulisanja odlazaka u inostranstvo. Druga oblast je farmaceutska industrija, čije kapacitete treba uskladiti sa domaćim potrebama, imajući u vidu da je po izbijanju pandemije došlo do značajnih restrikcija na medjunarodnom tržištu lekova. Treca oblast su poljoprivreda i stočarstvo. S obzirom na primere uvodjenja embarga na neke poljoprivredne proizvode od strane pojedinih zemalja prvih dana nakon izbijanja pandemije, neohodno je imati sopstvene kapacitete za podmirivanje nacionalne potrošnje. Ovo postaje još značajnija potreba s obzirom na sve glasnije prognoze svetskih stručnjaka da će nedostatak hrane najverovatnije biti prva naredna katastrofa koja bi mogla da pogodi svet - objašnjava Davinić.
On naglašva da veoma važna oblast očuvanja za nacionalne interese Srbije su – da izvore vode treba proglasiti objektima od nacionalnog značaja, jer svetski stručnjaci ukazuju i predvidjaju već izvesno vreme da će vrlo brzo doći do nedostatka pijaće vode.
- Peta oblast tiče se aviosaobraćaja. To je privredna grana koja mora dobiti status delatnosti od strateškog značaja. Jer, postavlja se pitanje kako bi se bez nacionalne avio kompanije obezbedila pravovremena dostava svega neophodnog za efikasnu borbu sa virusom? Isto pitanje se postavlja i u pogledu transporta desetina hiljada naših gradjana zatečenih u raznim zemljama širom sveta, koje je u zemlju mogla da vrati samo nacionalna avio kompanija - zaključuje Prvoslav Davinić za sajt “Srpska ekonomija”.