Razvoj socijalne ekonomije jedan je od prioriteta sve većeg broja evropskih zemalja koje to posmatraju kao izbalansiran model u kome ekonomski rast ne ugrožava životnu sredinu, a istovremeno utiče na društveni razvoj. Francuska je među prvima prepoznala značaj socijalnih preduzetnika i preduzeća, u kojima danas radi više od 2,3 miliona ljudi, ili deset odsto od ukupnog broja zaposlenih u toj zemlji. Podatak koji je izneo otpravnik poslova ambasade Francuske u Srbiji Fati Aksal navodi na razmišljanje.
Da li socijalno predizetništvo ima šanse u našem regionu? Primerom ove zemlje krenule su i druge, a Francuska rado deli svoja iskustva, tim pre što u mnogim državama, uprkos razvijenom socijalno preduzetništvu, još uvek postoji mnogo nepoznanica. Počev od onog koja preduzeća pripadaju toj kategoriji, kakve olakšice mogu da imaju ako zapošljavaju osovbe s invaliditetom i druge ranjive kategorije stanovništva, do poslovanja u skladu sa ekološkim standardima.
Uspešan primer Francuske
U cilju podsticanja razvoja socijalnog preduzetništva u regionu Zapadnog Balkana, Francuska je 2019. godine pokrenula projekat RISE. Cilj projekta je podsticanje pomirenja na Zapadnom Balkanu kroz promociju i jačanje socijalnog preduzetništva u regionu. Projekat otvara nove prostore pomirenja za mlade Zapadnog Balkana kroz regionalni program koji podržava socijalno preduzetništvo kao način poslovanja koji stavlja ekonomsku efikasnost u službu ljudi i životne sredine. Socijalni preduzetnik stoga pokušava da pronađe inovativna rešenja za društvene probleme.
Francuska agencija za razvoj (AFD), Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO), PULSE (SOS grupa) i Smart Kolektiv posvećeni su tome da socijalno preduzetništvo učine polugom uključivanja i održivog razvoja u regionu. Iskustva Francuske u tome su dragocena. Kako je naveo rukovodilac projekta za finansiranje nevladinih organizacija Fransuske agencije za razvoj (AFD), Gijom De San Fal, doprinos francuske ekspertize razvoju socijalne i solidarne ekonomije na Zapadnom Balkanu vektor je pomirenja i ekonomskog razvoja koji nije zanemarljiv u ovim vremenima zdravstvene krize.
Da je ovo dobar primer uspešne Francuske i Zapadnog Balkana u cilju jačanja socijalne i solidarne ekonomije na evropskom nivou, pokazuju i brojke. Ovaj trogodišnji projekat do sada je podržao 46 timova sastavljenih od 137 mladih sa Zapadnog Balkana u razvoju socijalnih poslovnih ideja. Učesnici su pristupili nizu obuka, individualnim trenerskim sesijama i programu mentorstva. Dvanaest od ovih timova nagrađeno je finansijskim grantovima od po 2.500 € i regionalnim programom inkubacije.
Promocija solidarne ekonomije
Ideja je, kako je rekao generalni sekretar RYCO-a Albert Hani navodeći primer Republike Severne Makedonije, mnogo. Hani projekat RISE vidi kao poduhvat koji odražava stvarne potrebe mladih, ali i neophodnost hitnog udruživanja svih snaga koje imaju za cilj da pomognu Zapadnom Balkanu. Želja je da se kroz program RISE mladim ljudima na Balkanu pruže, kako je Francuskom institutu u Beogradu izjavila izvršna direktorka PULSE-a, An Lejla Batel, „ključevi društvenog preduzetništva“ i stvori regionaln zajednica. Kroz ovaj projekat mladi dobijaju prostor i resurse koji su im potrebni da osmisle ideje koje će biti rešenja za budućnost - kako u politici, tako i u preduzetništvu.
Zbog toga je RISE objavio svoj drugi poziv za podnošenje prijava širom Zapadnog Balkana kako bi stvorio novu generaciju mladih društvenih preduzetnika i pomogao im u razvoju njihovih društveno odgovornih poslovnih ideja. Program RISE otvoren je za mlade ljude od 18 do 35 godina iz regiona, okupljene u timove od najmanje dve osobe koje su motivisane da uče o socijalnom preduzetništvu, da se uključe u regionalni program i da razvijaju svoju ideju društvenog poslovanja. Od prijavljenih se očekuje ambicioznost i posvećenost razvijanju konkretne ideje sa društvenim uticajem, te spremnost za putovanje i učenje od drugih aktera na Zapadnom Balkanu. Rok za prijavu za RISE Putovanje #2 na Zapadnom Balkanu je 26. septembar 2021.
Ovaj poziv za podnošenje prijava označava novi korak u saradnji Francuske i Zapadnog Balkana u cilju promocije socijalne i solidarne ekonomije (SSE) i pomirenja kao poluge održivog razvoja i borbe protiv socijalne isključenosti, nezaposlenosti i klimatskih promena.
RISE projekat razvija i prati konzorcijum sastavljen od Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO), PULSE (SOS grupa), Mreže mladih jugoistočne Evrope (SEEYN), Francuskog instituta i Francusko-nemačke kancelarije za mlade (OFAJ), a sprovodi ih šest lokalnih inkubatora: ARNO, Balkan Green Foundation, Nesto vise, Smart Kolektiv, IEC Tehnopolis i Yunus Social Business. Opšti cilj RISE-a je podsticanje pomirenja na Zapadnom Balkanu kroz promociju i jačanje socijalnog preduzetništva u regionu. Projekat otvara nove prostore pomirenja za mlade Zapadnog Balkana kroz regionalni program za podršku socijalnom preduzetništvu. Ovaj projekat sufinansiraju Francuska agencija za razvoj (AFD) i Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO).