Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Beč nudi kulturne sadržaje za osobe sa demencijom

Beč
Foto: (c) Wien für SeniorInnen
Srpska ekonomija

Sve veći broj ustanova u glavnom gradu Austrije nudi sadržaje namenjene osobama sa demencijom. U mnogim bečkim muzejima organizuju se obilasci i radionice prilagođeni osobama sa demencijom. Oboleli mogu u sigurnom okruženju da dožive nova iskustva i da se podsete na prošla. Kroz specijalno razvijene kurseve, ture i koncepte razgovora, organizatori žele da unaprede samostalnost osoba sa demencijom i pomognu im u očuvanju njihovih sposobnosti. Od izleta u zoološki vrt do kreativnih radionica i interaktivnih obilazaka muzeja, ponuda je raznolika.

Muzej istorije umetnosti poziva svakog četvrtog petka u mesecu na obilazak za osobe sa demencijom i njihove pratioce. Na osnovu odabranih umetničkih dela, cilj je da se uspostave veze sa prošlošću i probude uspomene. Obilasci počinju u 15:00 časova i traju oko sat vremena, a ulaz je besplatan.

Takođe se redovno organizuju i obilasci u muzeju Gornji Belvedere, koji su specijalno prilagođeni potrebama osoba sa demencijom. Obilasci obuhvataju odabrane umetničke radove i prateći materijal koji pomaže aktivaciji svih čula. Cena obilaska iznosi četiri evra po osobi, dok je ulaz za pratioce besplatan.

U zdanju „Kinstlerhaus“ postoji projekat za osobe sa demencijom. U okviru besplatnih radionica, osobe sa demencijom i njihovi pratioci mogu doživeti različite aspekte savremene umetnosti. Tema sledećeg susreta su „Tkanine i konci“, gde će učesnici imati priliku da kroz dodir osete različite materijale, koji treba da ih podsete na lična iskustva.

U Bečkom muzeju stariji sugrađani mogu svake srede da učestvuju u besplatnim obilascima i radionicama. Obilasci koji se odnose na istoriju grada prilagođeni su osobama sa demencijom, i tokom njih se zajednički diskutuje o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Beča. U radionicama učesnici mogu da naprave svoje autoportrete ili radove od gline.

I zoološki vrt Šenbrun nudi mogućnost obilaska koji je prilagođen dementnim osobama. U fokusu su pre svega velike životinje, koje je lako uočiti, koje se ne kreću brzo i do kojih se može stići bez prepreka. Tokom ture koriste se i životinjski eksponati kao što su perje i krzno.

Ostali naslovi

Fer plata i dobri međuljudski odnosi presudni za izbor poslodavca
Srpska ekonomija
Veliko regionalno istraživanje među ispitanicima iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Severne Makedonije daje pouzdanu sliku o tome kako domaći radnici vide svoje radno okruženje, koje faktore smatraju presudnim i kakva su im očekivanja od budućih poslodavaca
Preduzetnice u Beču, šanse i potencijali
Srpska ekonomija
U Beču je udeo žena među svim samostalnim preduzetnicima 38%, što je na nivou Berlina, Praga i Hamburga. Posebno se ističe visok nivo obrazovanja: 72% bečkih preduzetnica ima viši obrazovni stepen (majstorski ispit, koledž ili fakultet), više nego u svim uporednim gradovima. Beč jasno prednjači ispred Berlina (66%), Praga (62%) i Budimpešte (61%)
Beč postavlja nove standarde: turizam bez barijera
Srpska ekonomija
Nedavno je u glavnom gradu Austrije održan prvi stručni kongres za zastupnike za pitanja pristupačnosti za osobe sa invaliditetom. Predstavljajući akcioni program „Pristupačnost“, Turistička organizacija Beča (WienTourismus) daje značajan doprinos gradskoj strategiji „Inkluzivni Beč 2030"
Inovativno rešenje za transport umetnina
Srpska ekonomija
Prilikom transporta umetničkih dela čak i najmanje vibracije mogu dovesti do trajnih oštećenja. Tim istraživača sa Tehničkog univerziteta u Beču (TU Wien), koji vodi profesor Štefan Jakubek, razvio je inovativno rešenje za transport koje štiti osetljive predmete od podrhtavanja i potresa
Najpoznatiji muzeji Beča 4. oktobra otvaraju vrata
Srpska ekonomija
U jednoj jedinoj noći doživite raznolikost i bogatstvo austrijske muzejske scene! Oko 650 muzeja širom Austrije 4. oktobra ponovo poziva na manifestaciju „Duga noć muzeja“. Po 25. put, u Beču će učestvovati brojni veliki i mali muzeji. Centralno mesto okupljanja biće Trg Marije Terezije. Tamo se mogu nabaviti ulaznice, brošure...
Normalna katastrofa u bečkoj Kući umetnosti
Srpska ekonomija
On hvata munje i juri oluje: Julius fon Bizmark (nem. Julius von Bismarck) u svojim radovima prikazuje odnos čoveka i prirode. Bečki muzej „Kuća umetnosti“ (nem. Kunst Haus Wien) posvećuje mu njegovu prvu veliku samostalnu izložbu u Austriji pod nazivom „Normalna katastrofa“
Cena zlata premašila 3.650 dolara
Srpska ekonomija
Cena zlata nastavila je svoj uzlazni trend tokom 2025. godine, dostigavši novi istorijski maksimum od 3.652 dolara. Kakav je vrtoglavi skok zabeležio žuti metal, svedoči podatak da je pre dve decenije njegova vrednost bila šest puta manja - svega 500 - 600 dolara
Weekend slavi 18. rođendan, zabava je zagarantovana
Srpska ekonomija
Dok su dani na Weekendu.18 rezervisani za predavanja, panele i rasprave s vodećim svetskim i regionalnim stručnjacima, noći tradicionalno pripadaju zabavi. Weekend je već godinama poznat po jedinstvenom spoju poslovnog networkinga i vrhunske muzike, a upravo su večernji programi ono šta festivalu daje posebnu energiju
U vreme krize oštrija kontrola troškova i digitalna transformacija odlučuju o opstanku firmi
Srpska ekonomija
Tradicionalna godišnja Horváth CxO studija, sprovedena među više od 130 izvršnih direktora CEE regiona, ovog puta prvi put je obuhvatila i značajno veći broj kompanija iz Srbije
Novo ponašanje mladih donosi promene noćnim lokalima u Beču
Srpska ekonomija
Godine 2019. u Beču je bilo oko 670 noćnih lokala, koji su ukupno ostvarivali prihod od oko milijardu evra. Tokom godina pandemije taj broj je pao na oko 600 lokala. Iako se situacija u međuvremenu donekle stabilizovala, razlika u odnosu na stanje pre pandemije je i dalje značajna