Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Četvrt veka nestabilne političke tvorevine

Godišnjica Dejtonskog sporazuma
Piše: Dragana Bokan

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini koji su održani pre skoro nedelju dana su prema brojnim analitičarima opravdali očekivanja kako javnosti u BIH, tako i javnosti u regionu. Ovi izbori su bili na nivou odmeravanja političkih koncepata tri konstruktivna naroda.

Najveći pobednik izbora u Republici Srpskoj je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, iako je veliki udarac za ovu partiju gubitak mesta gradonačelnika Banjaluke i ne osvajanje mesta prvog čoveka Bijeljine.

Na lokalnim izborima gradjani Sarajeva su takodje odlučili da promene vlast, pa će tako dosadašnju gradsku administraciju Stranke demokratske akcije (SDA) zameniti koalicija “Četvorka” i Socijaldemokratska partija BIH. Bogić Bogićević, dugogodišnji član i funkcioner Socijaldemokratske partije BIH je prihvatio kandidaturu za gradonačelnika Sarajeva.

Dragan Čović i HDZ BIH ostvarila je ubedljivu pobedu u nizu zapadno-hercegovačkih opština. Svakako da ne treba zaboraviti da su ovi izbori bili uvertira pred opšte izbore koji će se održati 2022.godine.

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda Milorad Dodik je ponovo na mestu predsedavajućeg Predsedništva BiH i tu dužnost će obavljati narednih osam meseci.

Dodik je bio prvi predsedavajući ovog sastava Predsedništva BiH, koje još čine Šefik Džaferović i Željko Komšić, a već je došlo vreme za "novi krug" i tako će biti sve do opštih izbora 2022. godine i izbora novih članova.

Dodik, Džaferović i Komšić su dve večeri uoči godišnjice Dejtonskog sporazuma usvojili zajedničku izjavu o očuvanju mira i razgovarali o realizaciji zajedničkog obeležavanja 25. godišnjice.

Povodom 25. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma britanski ambasador u Sarajevu Met Fild napisao je blog u kojem je poručio da su Bosni i Hercegovini potrebni mnogi i veliki koraci ukoliko želi u Evropsku uniju.

„Okončao je strašni rat, nešto što je delovalo nemoguće u to vreme. Oblikovao je Ustav. Potvrdio je suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost BiH. Započeo je 25 godina mira, a mir se nikada ne sme uzimati zdravo za gotovo. Na Dejton se političari u BiH i dalje skoro svakodnevno pozivaju“, napisao je Fild.

On je dodao da je ovaj dokument temelj koji se, kao i svaki drugi, mora nadograđivati te da on sam sadrži mehanizme za ažuriranje.

„Dejton nije uklesan u kamenu“, kategoričan je Fild, koji ukazuje na potrebu reformi i kaže da će Ured visokog predstavnika prestati da postoji kada BiH ostvari potreban napredak.

“U toku je permanentna i veoma kompleksna borba između unitarističkih ciljeva koje produkuju lažne građanističke i bošnjačke nacionalističke političke elite predovođene Bakirom Izetbegovićem i njegovom Strankom demokratske akcije, sa jedne strane i nehomogene i neformalne koalicije Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika i Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine Dragana Čovića, koji zastupaju očuvanje "dejtonskih principa" u unutrašnjem državnom uređenju BiH, sa druge strane", kaže na početku razgovora za “Srpsku ekonomiju”, Ognjen Karanović, direktor Centra za društvenu stabilnost.

On objašnjava da politički zapad več četvrt veka pokušava da uruši fundamente na kojima je izgradjena “dejtonska“ Bosna i Hercegovina neprekidno izlazeći u susret interesima bošnjačkih političkih elita koji ovu zemlju vide kao unitarnu i celovitu, a bošnjački politički i nacionalni činilac kao odlučujući za njen dalji razvoj i geopolitičko pozicioniranje.

“Dinastija Izetbegović i političke elite Bošnjaka koje ih slede, BiH vide kao bošnjačku nacionalnu državu proislamskog duhovnog karaktera, namerno zaboravljajući na činjenicu da su i Srbi i Hrvati, takođe konstitutivni narodi u ovoj državi, te da je u širem pogledu, sa istorijske i političko-pozitivne tačke posmatranja, BiH jeste i i njihova nacionalna država. Dejtonski sporazum, upravo i definiše BiH na ovaj način i da je poštovano "svako njegovo slovo", BiH bi danas bila stabilna država. Međutim, zemlje političkog Zapada (a posebno će na tim pozicijama sada stajati Bajdenova administracija), izlaze u susret večitim američko-saudijskim političkim nadmetanjima i nagodbama. Izrael i Rusija pokazali su se kao dosledni prijatelji srpskog naroda i Republike Srpske u BiH, ali i kao svojevrstan spoljnopolitički "okvir zaštite" za političke interese Milorada Dodika. Međutim, u sferama "visokopolitičke i geopolitičke" kombinatorike u zadovoljenju interesa Saudijske Arabije, Bosna i Hercegovina ostaje nestabilna politička tvorevina sa ograničenim stepenom suvereniteta i pod protektoratom međunarodne zajednice izražene u njenim mehanizmima moći, poput EU i NATO", objašnjava Karanović.

Iz datih razloga, politički zapad stoji na stanovištu da samo jedinstvena i unitarizovana BiH predstavlja garanciju za suzbijanje pokušaja stvaranja nove muslimanske države u Evropi (zbog čega ne želi da potpuno uruši "entitetsku strukturu" države i time oslabi etničko-političke i kulturološke pozicije Srba i Hrvata u BiH), ali istovremeno ne dozvoljava prirodnu preferenciju dva konstitutivna naroda u njoj da ostvare bliže institucionalne i političke veze sa svojim susednim i matičnim državama, Srbijom i Hrvatskom.

Naš sagovornik podseća da u procesima pokušaja nove unitarizacije BIH, politički zapad, ali i njihovi saradnici u samoj BIH zaboravljaju da je unitarizacija i majorizacija jednog ili dva konstruktivna naroda u BIH bila i uzrok izbijanja rata u ovoj zemlji.

Ostali naslovi

Digitalni plan svih podzemnih i nadzemnih instalacija u Beču dostupan onlajn
Srpska ekonomija
„Digitalni blizanac“ Bečke distribucije prikazuje ukupno 29.500 kilometara dugu mrežu za snabdevanje strujom, gasom, daljinskim grejanjem i optičkim kablovima. Podzemne i nadzemne instalacije su virtuelno dostupne kako na laptopu, tako i na pametnom telefonu
Speeddating: 65 bečkih preduzeća traži naslednike
Srpska ekonomija
Privredna komora Beča poziva 65 bečkih preduzeća, sve zainteresovane i potencijalne buduće preduzetnike-naslednike na događaj “Svaki lonac nađe svoj poklopac” (Topf sucht Deckel) 16. septembra 2024. godine
Beč – uloga umetnosti u društvu
Srpska ekonomija
Poseta umetničkoj izložbi može podstaći ljude da misle društvenije i otvorenije. Naučnici sa univerziteta u Beču pokazali su da poseta umetničkoj izložbi može učiniti ljude promišljenijim i spremnijim da pomognu
Automatski sistem zalivanja i nove vrste gradskih stabala u Beču
Srpska ekonomija
Grad Beč se orjentisao na sadnju onih vrsta stabala u gradu koje su otpornije na toplotu. Sa domaćim i međunarodnim stručnjacima napravljena je lista od 19 vrsta koje dobro podnose gradske vrućine. Među njima su, na primer, javor klen, kelreuterija – lampion drvo ili koprivić-drvo
Beč – ozelenjavanje i rashlađivanje grada
Srpska ekonomija
Grad Beč će do 2025. godine uložiti preko 100 miliona evra iz fonda „Grad sa uzornom klimom i kvalitetnim životom“ i tako podržati inicijative za razbijanje betona i ozelenjavanje opština. Gde god je to moguće, sadi se drveće i postavljaju vodeni elementi
Geotermalni potencijal Beča dostupan onlajn
Srpska ekonomija
Stanovnici Beča odnedavno mogu onlajn putem proveriti mogućnosti za korišćenje toplote iz zemlje i podzemnih voda. Grad Beč i austrijska geološka služba „GeoSphere Austria“ predstavili su „Geotermalni atlas”. On pokazuje za svaku lokaciju u Beču prvu procenu energetskog potencijala geotermalnih sondi i toplote podzemnih voda
Beč: Poslovne četvrti da ojačaju gradske četvrti
Srpska ekonomija
Kako bi ojačali privredu i snabdevanje „na lokalu“, bečka Privredna agencija i Privredna komora inicirale su pilot-projekat „Poslovne četvrti“, za koji je odabrano šest bečkih kvartova. Sada bi trebalo da preduzeća zajedno sa stanovnicima rade na konceptima, želje variraju od više znakova do kulture
Školske medicinske sestre u Beču podrška i deci i nastavnicima
Srpska ekonomija
Grad Beč od 2022. godine zapošljava medicinsko osoblje u određenim školama, tzv. „Školske medicinske sestre“. Sada se preporučuje da se projekat proširi na celu Austriju. U pilot projektu, medicinsko osoblje od maja 2022. godine pruža doprinos poboljšanju zdravstvenog i psihosocijalnog stanja oko 1.400 učenika
Mobilne učionice u Beču
Srpska ekonomija
Demografski razvoj i organizacioni okvir školstva doveli su u mnogim delovima Beča do velike potrebe za školskim prostorom. Slobodna mesta u postojećim razredima su već popunjena, stoga je potrebno obezbediti prostor za dodatne razrede. Samo u proteklih deset godina Grad Beč je formirao oko 1.200 razreda u oblasti obaveznog obrazovanja
Beč – cigle od građevinskog šuta i brašna
Srpska ekonomija
U okviru projekta „Biofabrika Beč“ tokom festivala „Kilmatski bijenale“ u Beču prave se cigle od građevinskog šuta i otpada. U procesu se koristi čak i građevinski šut nastao tokom izgradnje nove metro-linije, ali i ostaci brašna. Cigle će biti korišćene za izgradnju dela festivalskog centra „Vienna Design Week“ u septembru