Srpski centar u Beču na najbolji način promoviše mlade umetnike iz Srbije i one koji žive i rade u Austriji. Nikola Osmokrović i Branko Jovović kažu da žele da kroz aktivnosti u oblasti kulture povežu i približe dve zemlje. Osmokrović i Jovović u razgovoru za Srpsku ekonomiju objašnavaju kako to čine.
Biblioteka
Prva srpska biblioteka u Beču otvorena je na Svetog Nikolu prošle godine. Renoviranje i preuređenje prostora trajalo je više meseci. Biblioteka sa oko 7.000 knjiga nalazi se u centru austrijske prestonice u ulici Lindengasse 61-63. Na istoj adresi je i organizacija Srpski centar – platforma društvenih i kulturnih inicijativa. Po otvaranju biblioteka je radila svega nekoliko dana, a onda je usledio lokdaun. Posle skoro mesec i po dana pauze biblioteka je ponovo na raspolaganju čitaocima, uz pridržavanje svih epidemioloških mera.
- Ljudi se javljaju i zainteresovani su za knjige. Čak više od 50 njih se u kratkom roku učlanilo u biblioteku - priča za Srpsku ekonomiju Nikola Osmokrović.
Mladi građevinski inženjer aktivan je u Srpskom centru od 2019. godine.
Istorija centra počinje mnogo ranije. Osnovala ga je 1995. godine Ambasada Srbije u Austriji. Okupljeni su privrednici, ali i ostali građani sa ciljem da se ponovo pokrene Svetosavski bal. Za kratko nas sagovornik vraća u prošlost, u period pre 175 godina, u vreme Miloša Obrenovića. Po njegovom nalogu čuveni austrijski kompozitor Johan Štraus Mlađi komponovao Srpski kadril koji je izveden na srpskom balu u Beču 2. februara 1846. godine.
Svetosavski bal je zahvaljujući Srpskom centru ponovo zaživeo 1998. i od tada se redovno održava svakog januara. Zbog Kovida 19 ove godine je otkazana balska sezona, pa je tako otkazan i Svetosavski bal kojim se srpska kultura približava ustrijancima. Posebnost prošlogodišnjeg najsvečanijeg događaja za srpsku zajednicu u Austriji je to što je bal bio u potpunosti humanitarnog karaktera. Uz pomoć kompanije Mtel Austrija prošlog januara je prikupljeno oko 45.000 evra.
Pozorišne predstave, filmovi, koncerti
U Srpskom centru je aktivan i Branko Jovović, mladi arhitekta koji je kao i Nikola Osmokrović u Beču od 2013. godine. Jovović objašnjava da je u septembru 2019. rođen novi Srpski centar koji je reorganizovan, sa novim pravcem delovanja, novim logom, internet stranicom. Sve je jednostavno podignuto na jedan viši nivo.
- Sada, ali i u budućnosti bavimo se kulturno-obrazovnim programima. Organizujemo pozorišne predstave, filmske premijere, koncerte, kao i likovne, glumačke, šahovske sekcije - kaže Branko Jovović.
Izdvaja bečku premijeru filma o legendarnom Vladi Divljanu „Nebeska tema“ reditelja Mladena Matičevića za čiju su projekciju karte bile rasprodate nekoliko dana unapred, džez koncert srpsko-austrijskog tria „Lady Lili Mae“, književno veče na kojem je predstavljena monografija „Milena Dravić ili ključ od snova“ autorke Anite Panić.
- Trudimo se da na najbolji način promovišemo mlade umetnike iz Srbije i one koji žive i rade u Austriji, ali i druge umetnike - zaključuje Branko Jovović.
Ovim mladim ljudima kultura je broj jedan, jer žele da povežu i približe dve zemlje, ali i da promene austrijsku kulturnu sliku o Srbiji. I u tome uspevaju.