Imaju građani Srbije dovoljno iskusutva u vanrednim situacijama i ratovima. To nam je pomoglo da se brzo snadjemo i u ovom ratu s virusom. Rafovi u prodavnicama su puni, komunalne službe funkcionišu, a privreda radi i u ovakvoj situaciji. I, što je možda najbolje, počeli smo da proizvodimo neke article koje smo do sada uvozili.
U isto vreme, svetska ekonomija polako ali sigurno ide ka recesiji. Na to upućuje niz pokazateljima, medju kojima je i pad cena nafte. Kriza neće da mimoidje ni nas, ali sudeći po potezima koje povlači Vlada Republike Srbije, proćićemo mnogo bolje od država u regionu, ali i mnogih ekonomski jačih zemalja.
Prema procenama Svetske banke, BDP Srbije ćezbog virusa biti manji za 0,5 odsto. Predvidjanja za Evropu premašuju četiri odsto.
Svetska banka, imajuči u vidu mere koje su preduzete na suzbijanju pandemije Kovid-19 procenjuje da će doći do nižeg rasta privrede i realnog BDP-a. Na to će da utiču pre sv ega niži prihodi od turizma i saobraćaja. Takodje, očekuju se smanjenje doznaka i direktnih stranih investicija, kao i usporavanje rasta izvoza.
Svetska banka procenjuje pad privatne potrošnje za 0,4 odsto, a državne rast od 1,1 procenat. Medjutim, mere koje su preduzete ukazuju da će se Srbija, kako predvidja i Svetska banka, u naredne četiri godine ostvariti rast od četiri odsto.
Naravno, na to će da utiču kretanja na međunarodnoj ekonomskoj sceni, ali i tempa strukturnih reformi i političkih prilika u Srbiji. I kako će da odgovori na rizike medju kojima je prvi dužina i dubina aktuelne krize prouzrokovane pandemijom.
Imajući u vidu kratkoročne mere za ublažavanje uticaja na siromašne i ugrožene slojeve stanovništva, kao i instrumenti poput kompenzacije gubitaka prihoda zbog nezaposlenosti i povećanje naknada socijalne zaštite, Srbija ima šanse da ostvari veći rast BDP-a od onog koji predvidja Svetska banka.
I sve to zahvljajući srpskoj pameti i skustvu.