Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Globalna pandemija i svetska ekonomija

Beograd
Piše: Ljiljana Staletović

Globalna pandemija COVID-19 odraziće se i na svetsku ekonomiju, koja polako klizi ka recesiji. Na to upućuju vesti sa svetskih berzi koje su prvog dana ove radne nedelje bile na osmogodišnjem minimumu.

Indeksi na evropskim tržištima fjučersa svakodnevno padaju, pre svega zbog toga što je veći broj zemalja pooštrio mere ograničenja radi suzbijanja širenja epidemije Covid 19.

Stručnjaci iz nemačkog instituta IFO izneli su nimalo ohrabrujuća predvidjanja o stanju ekonomija u toj zemlji u mesecima koji dolaze. Predvidja se da će zbog koronavirusa nemačka privreda da izgubi stotine milijardi evra gubitaka u proizvodnji. Prema prvim procenama gubitak bi mogao da iznosi 750 milijardi evra. Strahuje se da bi uz skraćenje radnog vremena došlo i do naglog skoka nezaposlenosti. Sve to izvršiće veliki pritisak na državni budžet i dovesti do velikog pada bruto društvenog proizvoda. Klemens Fuest, predsednik ovog instituta, izneo je bojazan da bi štete mogle da premaše sve koje su vidjene tokom poslednjih decenija u Nemačkoj bilo od ekonomskih kriza ili prirodnih katastrofa.

Ništa optimističniji nisu ni ekonomisti “Morgan Stenlija” i “Goldman Saksa” koji upozoravaju na potencijani katastrofalan pad američke proizvodnje u drugom kvartalu ove godine i pad BDP-a u toj zemlji od 30,1 odsto u period april-jun.

Procene Međunarodnog monetarnog fonda, su da bi globalna recesija mogla biti mnogo gora od one kakva je bila 2008-2009. Ipak, ohrabrujuća vest koja stiže iz sedišta svetske monetarne organizacije u Vašingtona jeste da bi proizvodnja u svetu trebalo da se oporavi već iduće, 2021. godine.

Dok COVID – 19 vlada planetom i uzima danak u ljudskim životima, ekonomski stručnjaci, privrednici nastoje da održe proizvodnju i fiskalnu stabilnost. Najveći broj zemalja preduezo je vanredne fiskalne mere kako bi, pre svega, ojačale svoje zdravstvene sisteme i zaštitile radnike i preduzeća. Centralne banke rade sve što je u njihovoj moći da olakšaju monetarnu politiku.

Gde je tu Srbija? Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će za desetak dana biti predložen ozbiljan ekonomski program za prevazilaženje krize i da će Srbija istrajati do kraja. Rekao je da će biti izdvojeno od 2,5 do 4,5 milijarde, pre svega za jačanje privatnog sektora, turizma, usluga, preduzetništva, poljoprivrede, odnosno svih grana privrede koje su najviše pretrpele.

Narodna banka Srbije je početkom nedelje na dodatnoj tromesečnoj svop aukciji kupovine deviza (evra) za dinare, svop kupila 127 miliona evra, koliko je iznosila i tražnja banaka na aukciji, po fiksnim svop poenima od 2.525. Na ovaj način bankama je obezbeđena dinarska likvidnost u ukupnom iznosu od 14,9 milijardi dinara, po povoljnoj kamatnoj stopi od 0,85%, koja u najvećoj meri pokriva troškove deponovanja preuzetih deviznih (evro) sredstava, po negativnoj kamatnoj stopi na međunarodnom tržištu.

Dodatna devizna svop aukcija organizovana je radi pružanja podrške domaćem finansijskom sistemu i ukupnim ekonomskim tokovima u aktuelnim uslovima vanrednog stanja u Republici Srbiji usled širenja virusa COVID-19. koja u najvećoj meri pokriva troškove deponovanja preuzetih deviznih (evro) sredstava, po negativnoj kamatnoj stopi na međunarodnom tržištu.

Dodatna devizna svop aukcija organizovana je radi pružanja podrške domaćem finansijskom sistemu i ukupnim ekonomskim tokovima u aktuelnim uslovima vanrednog stanja u Republici Srbiji usled širenja virusa COVID-19.

Narodna banka Srbije, kao i do sada, pažljivo prati likvidnost bankarskog sektora i kretanja na finansijskom tržištu i spremna je da, u slučaju potrebe, nastavi da organizuje dodatne svop aukcije deviza, kao i da upotrebi sve ostale instrumente koji joj stoje na raspolaganju, kako bi obezbedila nastavak nesmetanog funkcionisanja domaćeg novčanog tržišta i celokupnog finansijskog sistema.

Privreda Srbije pokazala je i dobru snalažljivost u vanrednim situacijama, te su mnoge firme vrlo brzo počele proizvodnju artikala koji su nedostajali.

Hrane nam, kako se pokazalo, ne fali, što još jednom upućuje na potrebu razvoja sela i poljoprivrede. Svaka pohvala i našoj odbrambenoj industriji, malim i srednjim preduzećima, trgovcima…

Srbija ima resurse da prebrodi svaku krizu. I, ako ćemo nešto da naučimo iz ovoga jeste da cenimo svoje resurse, radnu snagu i prijatelje koji su, poput Kineza, spremni da budu uz nas kada nam je najteže.

Ostali naslovi

Crnjanski protiv Sondermajera – rijaliti iz doba čarlstona
Piše: Miroslav Lj. Cvijović
Nedavna poseta nemačkog kancelara Beogradu i najnovija poseta prvog čoveka Francuske našoj prestonici nanovo su podstakle deo naše javnosti da se bavi pitanjem izbora naše konkretnije orijentacije u okviru zajednice evropskih naroda
Silazak sa čarobnog brega
Piše: Miroslav Lj. Cvijović
Bog Mars iz decenije nakon sklapanja starinskog Versajskog sporazuma, danas kao da dobija svoju prilično vernu reinkarnaciju. Osionost pobednika i nenamireni geopolitički računi sada – posle Hladnog rata (slično stanju posle Prvog svetskog rata) kolevka su tog njegovog ,,ponovnog utelovljenja’’
Nevidljivi šavovi istorije
Piše: Miroslav Lj. Cvijović
Ko na brdu ,,ak’ i malo stoji’’ više vidi od onog koji stoji u njegovom podnožju. Reči našeg velikog pesnika shvatamo, svakako, kao alegoriju. Rečeno ,,brdo’’ ne mora nužno biti nekakva markantna tačka u prostoru. Ono može predstavljati i komotnu vremensku distancu sa koje i osrednja pamet može da dokuči šta se ,,iza brda valja’’
Maskenbal na ringišpilu
Piše: Miroslav Lj. Cvijović
Kao otac danas poznatijeg Slobodana Jovanovića, Vladimir Jovanović jedan je iz reda ,,žrtava’’ ostvarenog naloga starih Grka, koji glasi: budi veći od svoga oca. Mesto profesora političke ekonomije na beogradskoj Velikoj školi nije bilo dovoljno da se ispuni jedna izuzetna sudbina
Čuvarkuća
Piše: Vesna Zdravković
Pored Vaskrsa četvrti mesec 2023. opisala bih ovako - Aprilili, ekonomska otpornost i održivi kreditni rejting, eAgrar, vino „Otvorenog Balkana“. April su obeležili i Dani Beograda izmešani sa novim sistemom javnog prevoza i tradicionalnim maratonom. Sve to podvučeno čeličnim krilima naše armije
Prolećna statistika, cveće i sećanja
Piše: Vesna Zdravković
Dok se temperatura koleba i ide gore-dole mart sumira brojke o BDP-u i inflaciji, analiziraju se rezultati tridesetog jubilarnog Kopaonik biznis foruma, penzioneri dobijaju penzionersku karticu, poljoprivrednici eAgrar. Prebrojava se u martu koliko je prošle godine obavljeno kupoprodaja na tržištu nepokretnosti, otvorena je tradicionalno nautička sezona, a Beograđani su dobili jedinstveni servisni centar
Jezičke začkoljice
Piše: Vesna Zdravković
Jezik je hranitelj naroda i dok ga negujemo dotle živi i narod, rekao je Vuk Stefanović Karadžić čijih sam se reči prisetila povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika koji se obeležava u februaru
Januarski buđelar
Piše: Vesna Zdravković
Januar 2023. godine protekao je uobičajeno. Praznovalo se i do deset dana, pa onda su se slavile slave, a đaci su bili na zimskom raspustu. Ipak uz praznično-novogodišnje raspoloženje ostao je onaj stari osećaj “nikad kraja januaru”. Naravno, za većinu građana u Srbiji odužio se januar kada je reč o finansijama. Ispraznio se buđelar
Okrećemo novi list
Piše: Vesna Zdravković
Izlistali smo kalendar i celu 2022. godinu. Bacamo list po list i želimo da bude bolje
Restauracija
Piše: Vesna Zdravković
Novembar mesec ove godine odlazi u znaku po ko zna koji put preispitivanog vaspitno-obrazovnog procesa, projekcija republičkog budžeta, energetskih ušteda, manje kupoprodaje stanova čije cene ne padaju. Bila je obnova gradskog prevoza u Beogradu, a tradicionalno održane su kulturno-sajamske manifestacije. I prvi put svetsko prvenstvo u fudbalu u zimskom periodu